7 C
Bodrum
Perşembe, Ocak 26, 2023
spot_img

Turgutreis

Turgutreis’in Tarihçesi

Turgutreis, kültür tarihinin beşiği Anadolu‘nun koy, burun, yarımada, Adalar şöleni sunan Ege‘de kimine göre tarih, kimine göre deniz demek olan bodrum Yarımadası‘nın batısındadır.

Turgutreis, kültür tarihinin beşiği Anadolu‘nun koy, burun, yarımada, Adalar şöleni sunan Ege‘de kimine göre tarih, kimine göre deniz demek olan bodrum Yarımadası‘nın en batı ucunda hızlı ve dinamik bir gelişme gösteren, doğanın sunduğu nimetlerden nasibini fazlasıyla almış şanslı bir kasabamızdır.

Turgutreis
Turgutreis

Güneş, hava, deniz, kum, balık, toprak Tüm bunlar Akdeniz ile Ege‘nin sarmaş dolaş olduğu beldemizde birleşerek yeni bir ruh, yeni bir zenginlik kazandırmışlardır. Gümüşlük‘de bir akşam yemeği yemeden, Bağla’nın tatlı sularından içmeden, Karaincir‘in kumlarına uzanmadan, Turgutreis’in kokulu Mandalina yemeden Turgutreis‘i tam olarak görmüş sayılmazsınız.

Karabağ Mahallesi‘de doğan ve Türk Denizcilik Tarihinde yerini alan ünlü denizci Amiral Turgut Reis‘den adını alan bu şirin beldemizin özelliklerini burada saymakla bitiremeyiz. Sizleri Tarih ve doğal güzellikleri barındıran Turgutreis‘e davet ediyoruz.

Amiral Turgut Reis

1485 yılında ismini aldığı Tugutreis’in Karabağ mahallesinde dünyaya gelmiştir. Turgut‘un gözü daha küçük yaşından beri denizlerdeydi. O hikâyelerini dinlediği, küffara denizlerde de aman vermemek için canlarını ortaya koyan leventlerin arasına karışmak istiyordu. Henüz çocukluk çağlarındaki Turgut, levent olarak Osmanlıya ait kadırgalarda çalışmaya başlamıştır. Az zamanda gözü pekliği, zekâsı ve mahareti ile dikkatleri çekmiştir.

Gittiği Cezayir‘de Barbaros Hayreddin‘in hizmetine girdi. Barbaros ile birlikte katıldığı Preveze Deniz Savaşında (28 Eylül 1538) yedek donanmaya komuta etti ve görevini başarıyla yerine getirdi. Venediklilerin ele geçirdiği Dalmaçya kıyısındaki Castelnuavo kalesini geri aldı. Korsika‘da Salih Reis ile birlikte Cenovalılara tutsak düştü (1540). Üç yıl sonra Cenova‘yı kuşatan Barbaros tarafından ikisi de kurtarıldı (1543). Kanunî Turgut Reis‘i çok sevmektedir.

1556‘da kendisini Trablusgarb Beylerbeyi olarak tayin eder. Turgut Reis şahadetine kadar bu vazifede kalır. Turgut Reis 80 yaşında olmasına rağmen en ön saflarda hücum etmekte, getirdiği tekbirlerle, naralarla askerlere şevk vermektedir.

17 Haziran 1565 günü yine şiddetli bir muharebede en ön saflarda vuruşurken başına isabet eden bir şarapnel parçasıyla yaralanır. Aksakalı kana bulanın Bilahare de son nefesini vererek şahadet şerbetini içer.

Yalnız bizim tarihimizin değil, bütün dünya tarihinin şahit olduğu eşsiz amirallerden olan Turgut Reis, Trablusgarb‘a götürülerek oraya defnedilmiştir. Şimdi aynı yerde türbesinde yatmaktadır. Malta‘da Turgut Reis‘in şehit düştüğü yere hâlâ Pointe Dragut, yani Turgut Burnu denilmektedir.

Turgutreis Turistik Yerler

Akyarlar

Eski adı “Kefoalonia” olan Akyarlar koyu, Turgutreis‘e 9 km. uzaklıktaki, beldenin en büyük koyudur. Akyarlar, Turgutreis‘in Kos‘a (İstanköy) en yakın olan noktasıdır. Balık çeşitliliğinin yanı sıra,deniz süngerlerinin en çok çıkarıldığı, su altı zenginlikleriyle de dalış tutkunlarının tercih ettiği koylardan biridir. Akyarlar koyu, rüzgârlı olması nedeniyle de rüzgâr sörfü için oldukça elverişlidir. Pırıl pırıl denizi, Lokantaları ve otelleriyle günümüzün en popüler tatil beldesi haline gelmiştir.

FENER BURNU – KEMER

Hüseyin Burnu olarak bilinir fakat Fransızlar tarafından 1931 yılında yapılan deniz feneri halk tarafından adının “Fener Burnu” olarak kalmasına neden olmuştur. Kemer Mevkii‘nde bulunan Deniz Feneri‘nin hemen altında bulunan kumsal, zamanla kalabalık sahilleri tercih etmeyen tatilcilerin gözde sahillerinden biri haline gelmiştir. rehber, bilgi, oteller, turgutreis otel, turgutreis pansiyon, foto, fotoğraf, resim, görüntü, turgutreis restoran ,turgutreis sahil,turgutreis tatil

Aspat

Turgutreis‘e 13 km. uzaklıktaki tarihi yerlerden biridir. Orijinal adı “dikime elverişsiz yer” anlamına gelen Aspartos‘dur. “Mouselous” hükümdarlığında Telmere Şehri olarak inşa edilmiştir. Aspat, Cenova korsanlarının barınağı olarak tarihte yerini almıştır. Aspat Dağı‘nın tepesine korsanlar tarafından gözetleme amaçlı bir kale yapılmış ve bu tarihi kale günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Aspat Kalesi (Çıfıt)‘nin batı yamacındaki nehirden akan suyun tadının (bir sene boyunca bir kapta kapalı bile tutulsa)değişmeyeceği rivayet edilmiştir.

Kadıkalesi

Kadıkalesi bisiklet tutkunları için harika bir parkur içeren ve Turgutreis‘ten sadece 4 km. uzaklıkta turistik beldelerden biridir. Eski bir Leleg şehridir. Hellenistik dönemde yapılan ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde bir kadı tarafından kullanılan tarihi kale, “Kadıkalesi” olarak beldeye adını vermiştir. Tepenin hemen karşısında Roma döneminden kalma bir kilise de tüm canlılığıyla tarihi yapısını korumayı başarmıştır.

Kilise yönünde yörenin sembolü olan yine tarihi bir su sarnıcı bulunmaktadır. Eski ve antik dönemlerden kalma çeşme ise hala kullanılmaktadır. Kadıkalesi hem tarihi özelliği hem de yeşili, sakin plajları tercih edenlerin seçimi olan şirin bir beldedir.

Bağla

Turgutreis‘in batısında yer alan denizi ve geniş kumsalıyla hem tekne turlarının gözde durak noktalarından biri, hem de deniz-kum-güneş tutkunu tatilcilerin rağbet ettiği, Turgutreis merkezden dolmuşla 15 dk mesafede bir beldedir. Bağla Koyu, aynı zamanda kamp yapmak için de Bodrum yarımadası‘nın en elverişli bölgesi olduğundan, yaz aylarında kampçıların uğrak yeridir.

Amiral Cafe

Her geçen gün daha gelişen Turgutreis Belediyesi bu özelliğini tüm Turutreis’lilerin ve misafirlerinin buluşma noktası olan Amiral Cafe’de de gerçekleştirdi.
Bu güne kadar birçok alanda Turgutreis’e olduğu kadar tüm yarımadaya da başarılı hizmet veren Turgutreis Belediyesi’nin Amiral Cafe’si her geçen gün hizmet anlayışı ve eşsiz konumu ile ününe ün kattı. Bugüne kadar birçok arkadaşı bir araya getiren, sevgilileri buluşturan, yaşlılarımıza doyumsuz bir manzara karşısında kahvelerini yudumlayarak hoş sohbet imkânı sağlayan, onlara ev sahipliği yapan güzel Cafe daha da iyi hizmet verebilmek anlayışı ile tadilat gördü.

Sezon bitimi ile birlikte Amiral Cafe temizlik, bakım ve tadilata alındı. Bu süre içersinde elektrik, aydınlatma ve kalorifer, gaz sistemleri, su tesisatı yenilendi ve geliştirildi.
Self Servis sistemine uygun hale getirilen mutfağın temizliği yapıldı, tüm fayansları yenilendi ve bulaşıkhane sayısı ikiye çıkarıldı.
Bina çevresindeki pergoleler, ahşap salon ve mutfak tavanları temizlenerek yeniden verniklendi.

Turgutreis Belediyesi bünyesinde 3 yıldır tüm Bodrumlulara ve misafirlere hizmet veren Amiral Cafe, yeni görünümü ve hizmet anlayışı ile tüm yarımadalıların hizmetine girdi.
Tüm yıl boyunca, 07.00-23.00 saatleri arasında aralıksız hizmet veren Amiral Cafe’de sıcak ve soğuk içecekler, sandviç, tost, kahvaltı ve gözleme çeşitleri, özel “Amiral “ tostu en uygun fiyatlarla misafirlerinin beğenisine sunuluyor.
Ekonomi ve Turizm

1960‘lara değin, Bodrum ve yöresi Anadolu‘nun büyük merkezleriyle bağlantıları çok sınırlıydı. Çok eskiden beri Liman kenti olan Bodrum dış dünya ile ilişkileri hep deniz yolu ile kurulmuştu. Ve ticari ilişkileri Osmanlı İmparatorluğu‘ndan ayrılana değin Rodos‘la yapıyorlardı. Cumhuriyet döneminde İstanbul-İskenderun seferini yapan gemiler Muğla‘nın kıyı limanlarına uğrarlardı. Yörede tarım,balıkçılık ve süngercilik ile ekonomisini sağlayan halk,ulaşımın gelişmesi sonucu turizmin büyük bir gelir kaynağı olduğunu görmüş,bu alanda yoğunlaşmıştır.

Bakanlıklar arası Turizm Komitesi‘nin,1970‘lerin sonunda ve 1980‘lerin başında ortaya çıkan iki yeni etken, yörenin dış turizme açılmasında büyük rol oynamıştır. Bunlardan biri Akdeniz‘de çok yaygın olan yat turizmi; ikinciside, Bodrum Havaalanı‘nın hizmete girişidir. Turgutreis Bodrum‘un en geniş alana sahip beldesi olarak koyları, denizi ve kumu ile; devre mülk tatil evleri, otel ve motelleri, restaurant, bar diskoları, alışveriş merkezleri her geçen gün artmaktadır.

Turgutreis ortalama 20 bin turistik yatak kapasitesi ile turizme hizmet vermektedir. Turgutreis Belediyesi‘nin yapmış olduğu hızlı çalışmalar arasında yapılmaya başlanan yat limanında turizme büyük bir hizmet vermesi ve yörenin daha da hareketlenmesi amaçlanmaktadır. 500 yat kapasiteli marina, günlük giriş-çıkış sağlanacak şekilde projelendirilmiştir. Adadan biri olan Yassıada yanlarında batık gemi olduğundan sualtı kazı çalışmaları yapılmaktadır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

SON YAZILAR