Kadıkalesi

Kadıkalesi

Bodrumun eski insanlarından aldığımız bilgilere göre Kadıkalesi’nde bulunan ve arkeolojik değeri olan kadıların toplandığı bir mekân olan yere Kadıkalesi adı verilmiştir.

Köyde bu ad altında turistik mekânlara sahiptir. Yapıların birçoğu Helenistik dönem mimarisinin örnekleri olarak ilgi çekmektedir.

Eskiden Bodrum kadıları, önemli kararları almak için bu binalarda toplanırlardı.

Kadıkalesi
Kadıkalesi

Kadıkalesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yöresel kararların alındığı en önemli bir yer olmuştur.

Yine Osmanlı döneminde donanmanın ikmal limanı olarak kullanılmış daha sonraları Kos adası ve Kalimnos adası ile sınır ticaretinde önemli rol oynamıştır.

Peksimet köyü yalısı olarak bilinen Kadıkalesi çok eski bir yerleşim ve ticaret merkezidir. Bodrum yarımadasının en batı ucunda yer almaktadır.

Yunanistan adalarına sınır bir köy olan Kadıkalesi Turgutreis ile Gümüşlük arasında kalan keşfedilmemiş bir yerleşim yeridir.

Yakın dönemde de bodrumunun sebze ve meyve merkezi olmuştur. Günümüzde turizm de hızla gelişmektedir. Kıyı şeridimizde hızla ilerlemekte olan otel ve restoranlar bulunmaktadır.

Deniz ile yeşilliği birlikte barındıran, bozulmamış doğası, adalar panoraması ile bodrum yarımadasında pek de bilinmeyen ama mutlaka keşfedilmesi gereken doğa harikası bir yerdir.

Berrak bir deniz ve narenciye bahçeleriyle çevrili eşsiz bir tatil ve dinlence bölgesidir.

Yapıların çoğu Helenistik döneme ait olan , önemli kararlar almak üzere kadılar bu binalarda toplanır ve görürlermiş. İsmini de buradan alan , Osmanlı İmparatorluğu döneminde en özel ve en önemli kararların alındığı bir bölge olmuştur.

Ayrıca Osmanlı döneminde donanmanın ikmal bölgesi olarak kullanılmış, sonrasında Kos Adası ve Kalimnos Adası ile sınır ticaretinde önemli roller üstlenmiştir. Tüm bu tarihi dokunun halen capcanlı durduğu sizleri büyüleyecek…

Peksimet köyü yalısı olarak da bilinen Kadıkalesi, çok eski bir yerleşim bölgesi olmakla birlikte önemli bir ticaret merkezidir. Bodrum yarımadasının en batı ucunda yer almakta olan Kadıkalesi, Yunanistan adalarına sınır bir köy konumunda bulunur ve Turgutreis ile Gümüşlük arasında yer almaktadır.

Yakın dönemde inceleyecek olursak; Bodrum’un sebze ve meyve merkezi konumundadır.

Turizm açısından da çok önemli bir konuma sahip olmakla birlikte, eşsiz güzelliğiyle tüm yerli yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır.

Kıyı şeridini sarıp sarmalayan otel ve Restoranları, mavi ve yeşili birleştiren el değmemiş bakir doğal güzelliği ile gezilesi ve görülesi bir bölgedir.

Denize açılmak, sizlere eşsiz bir deneyim sunacaktır. Bu tertemiz ve bir benzeri daha olmayan bölgede modern ve huzurlu bir tatil fırsatı yakalayacaksınız.

Akyarlar 16 km
Bitez 18 km
Bodrum 21 km
Göltürkbükü 19 km
Gümbet 19 km
Gümüşlük 2 km
Gündoğan 16 km
Karaincir 23 km
Ortakent 17 km
Turgutreis 3 km
Yalıkavak 12 km

Bu eşsiz güzellikteki bölgelere olan yakınlığıyla da sizlere ulaşımı kolaylaştırmaktadır.

Önceki İçerikGündoğan
Sonraki İçerikKaraincir

BODRUM