Torba

Torba Bodrum

Yarımadanın merkeze en yakın koylarından biri Torba. Sadece 6 km uzaklıkta. Çamlar sahile kadar sokuluyor burada Çamlar sahile kadar sokuluyor burada.

3 yıl önceki yangın büyük zarar vermiş olsa da yeşilin hakimiyeti sürüyor. Bodrum Yarımadasının kuzey yönü daha çok nemli rüzgar aldığından daha yeşildir, güney yönü ise daha kurak olduğundan makiler ağırlıktadır.

Muğla ilinin Bodrum ilçesine bağlı bir mahalledir. Bodrum’un diğer bölgelerine kıyasla doğal ve kırsal ortamını korumuştur. Otel ve tatil köyleri açısından zengindir.

Bodrum’un 6 kilometre kuzeydoğusunda konumlanmıştır. Yamaçları zeytinlikler ve çam ormanlarıyla kaplıdır.

Torba Bodrum
Oteller

Sakin ve sevimli bir yerleşim. Tarihten bugüne ulaşan tek kalıntı 4-5. yüzyıla tarihlenen bir manastır.

Koy kapalı olduğu için, rüzgarın en sert estiği günlerde bile deniz dalgalanmıyor.

Büyük bir tatil köyü, nitelikli ve küçük oteller, lokantalar sahil boyunca sıralanıyor.

Feribot iskelesinin bitiminden başlayıp Yat limanında sonlanan sahil denize rahatlıkla girmeye olanak sağlıyor.

Torba Bodrum
Liman

Deniz sığ ve temiz. Sakin ve sessiz bir ortamda tatil arayanlara…
Feribot iskelesinden Didim’e feribot seferleri olduğunu not edelim.

Torba ; Bodrum’un modern bir köyü olan Torba, küçük ama dikkate değer bir tatil merkezidir.

Bir çok modern oteli, çakıl ve kumlu plajları ve tepelerinde büyüyen bitkilerin zengin ve çeşitli kokuları vardır.

Köyün geçmişini hatırlatan görmeye değecek bazı tarihi kalıntılar da mevcuttur.

2500 yıl önce Lalegian’lar tarafından inşa edilmiş ve çok iyi korunmuş yuvarlak bir yapı (muhtemelen mezar), Torba köyüne yukarıdan bakan bir tepeyi taçlandırırken koyun doğu tarafında da Bir Bizans manastırının kalıntıları bulunmaktadır.

Bodrum’a olan yakınlığından dolayı popüler bir yüzme ve yemek yeme yeridir.

Aynı zamanda Torba’dan Didim’e yapılan bot seferleri ile Apollo Tapınağı, Miletos ve Priene antik şehirlerinin de ziyaret edilmesi kolay hale gelmiştir. Bodrum’dan sık aralıklarla minibüsler yolcu taşımaktadır.

Bodrum’un modern bir köyü olan Torba, küçük ama dikkate değer bir tatil merkezidir. Bir çok modern oteli, çakıl ve kumlu plajları ve tepelerinde büyüyen bitkilerin zengin ve çeşitli kokuları vardır. Köyün geçmişini hatırlatan görmeye değecek bazı tarihi kalıntılar da mevcuttur.

2500 yıl önce Lalegian’lar tarafından inşa edilmiş ve çok iyi korunmuş yuvarlak bir yapı (muhtemelen mezar), Torba köyüne yukarıdan bakan bir tepeyi taçlandırırken koyun doğu tarafında da Bir Bizans manastırının kalıntıları bulunmaktadır.

Bodrum’a olan yakınlığından dolayı popüler bir yüzme ve yemek yeme yeridir. Aynı zamanda Didim’e yapılan bot seferleri ile Apollo Tapınağı, Miletos ve Priene antik şehirlerinin de ziyaret edilmesi kolay hale gelmiştir.

Torba Bodrum
Oteller

Torba’ya – Bodrum’dan düzenli olarak minibüs seferleri vardır. Arabayla Bodrum’a gelmeden bir kaç km. önce tabelaları izleyip sağa doğru giriliyor.

Hem kafamı dinleyeyim, hem de Bodrum gibi bir eğlence merkezine yakın olayım diyenlere Torba’yı tavsiye ederiz.

Ormanlık bir bölgede olduğu için mavi ve yeşil renklerinin verdiği huzur ve sükuneti yaşatan seçkin bir yer..

Bodrum’un en güzel mahallesi denilebilir.

Bodrum belediyesinin bir mahallesi olarak görülmesine rağmen, merkezden uzaklığıyla, sakinliğiyle; apayrı, kendine özgü, sevimli bir beldedir.

2500 yaşındaki Leleg kalıntıları, koyun doğu tarafında boy gösteren Bizans manastırı Torba’nın tarihteki yerini simgeler.

Günümüzde daha çok plajları, restoranları ve çevresinde yer alan Rixos, Blue Dreams, Samara, Club Milta Bodrum, Ora ve Onura gibi otelleriyle turistik bir işlev görmekte.

Torba Bodrum
Plaj

Bodrum’a 10 dakika mesafedeki Torba’ya sürekli minübüs seferleri bulunmaktadır.

Yıllardır faaliyet gösteren Sanatevi ve bu yıl yenilerek hizmete giren Kala Restaurant & Beach denize girmek, akşam yemeği yemek ve hatta gece geç saatlerde güzel müzikler dinleyerek barda vakit geçirmek için güzel alternatifler.

Önceki İçerikOrtakent
Sonraki İçerikTurgutreis

BODRUM