Ortakent

Ortakent

Ortakent Yahşi, Ege Bölgesi’nde Muğla ilinin Bodrum ilçesinin bir beldesidir. Ortakent’in eski adı Müskebi veya yörede telaffuz edilen şekliyle Müsgebidir.

Ortakent – Yahşi, Bodrum yarımadasının batısında kalan, eski köy özelliğini koruyabilmiş yeşilliklerin arasından uzanan ince yollarla denize inilen bir beldedir.

Bodrum şehir merkezine yaklaşık karadan 7 km, denizden 3 mil uzaklıktadır.

Ortakent
Ortakent

Bodrum şehir merkezindeki otobüs terminaline indiğinizde, Ortakent-Yahşi dolmuşlarıyla beldeye ulaşım 15 dakika sürmektedir.

Yahşi bölgelerini Uludere adıyla anılan akarsu ikiye bölmektedir. Bölgede eskiden olduğu gibi, tarım, hayvancılık ve narenciye ile uğraşılmaktadır.

Halen bozulmamış köy dokusu, mandalina bahçeleri ve mavi bayraklı deniziyle ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Köy içine doğru girdiğinizde, geçen yüzyıldan kalma eski taş evler ve tepedeki eski değirmenler gözünüze ilk çarpacak özelliklerden bir kaçıdır.

Ayrıca geçmişten kalan pek çok gelenek olduğu gibi devam ettirilmektedir; bunlardan en önemlisi düğünleridir.

Düğünlerde kına gecesinde, gelinlere eskiden kalan ve antik değere sahip olan ”Devren” adı verilen kırmızı kadife üzerine simlerle işlenmiş ve her işlemenin farklı bir anlamı olan gelinlikler giydirilir.

Ortakent

Bölgede, gene eskiden kalan geleneklerden olan, ”Deve Güreşleri” düzenlenmektedir. Son 30 yıldan bu yana Bodrum yarımadasıyla beraber Ortakent,turizmde de gelişme göstermiştir.

Ortakent ve Yahşi beldesinin sahil şeridinde büyük küçük pek çok otel yılın 6 ayı kaliteli hizmet vermektedir.

Ortakent

Yabancı turistlerin yanı sıra bölgenin büyük bir yerli turist potansiyeli vardır.

Her yıl ülkemizin başlıca büyük şehirlerinden gelen insanlar, hem eğlenebilmek hem de şehir merkezinin gürültüsünden uzakta dinlenebilmek için Ortakent-Yahşi beldesini tercih etmektedirler.

Deniz tarafında bölgenin tam karşısında yer alan ”Çelebi Adası” pek çok günlük gezi teknesinin uğradığı bir adadır.

Ortakent
Ortakent

Bölgenin uzun ve geniş bir koy olmasından ve rüzgarı çok iyi almasından dolayı, sörf, optimist,katamaran gibi yelken sporları için elverişlidir.

Bunun yanında jetski, parasailing gibi pek çok su sporu da yapılmaktadır. Ayrıca ülkenin en büyük alışveriş merkezlerinden biri de bu bölge sınırları içinde yer almaktadır.

Ortakent
Ortakent

Bölgenin en batısında yer alan şimdilerde ”Camel Beach” adıyla anılan fakat eskilerin ”Kargı Koyu” diye bildiği, sanki sonsuz bir kumsalmışcasına uzanan doğal bir plajı vardır.

Camel Beach’‘, adını eskiden beri kumsalda yatan ve atlayan develerden almıştır. Bu develer yerli ve yabancı pek çok ziyaretçinin ilgi odağı olmuştur.

Ortakent
Ortakent

Ayrıca plajın kumlarında dünyanın pek az yerinde görebileceğiniz ”zambakları”görebilirsiniz.
Bu plaja günlük tur tekneleriyle ulaşabileceğiniz gibi dolmuşlarla da ulaşmak mümkündür.

1963-64 yıllarında yapılan arkeolojik kazılardan anlaşıldığı kadarıyla bölge tarihi, ”Miken” dönemine kadar giden eski bir yerleşim alanıdır.

Ortakent merkezin 1 km. kadar kuzeyinde ortaya çıkarılan nekropol alanı mezarlarından ele geçen, çanak-çömlek, bronz silah gibi eserler bugün Bodrum Sualtı Arkeoloji müzesinde korunmaktadır.

Roma ve Bizans çağının kalıntılarını taşıyan bölgenin Osmanlı döneminde de önemli bir yerleşim birimi olduğu mezartaşı yazıtlarından anlaşılmaktadır.

Antik çağda dini bir merkez olan Telmesos (Telmissus) ta kahin rahiplerin atası ”Apollon” adına bir tapınak yapıldığı, Bizans döneminde bu tapınağın üzerinde piskoposluk merkezi olarak bir klise inşa edildiği sanılmaktadır.

Çakmaklı mevkiinde görülen kalıntının, baş rahip Episkopis’in oturmuş olduğu kliseye ait olduğu düşünülmektedir.

Ortakent
Ortakent

1523’te Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman, St.Petrum (Bodrum)’u aldığında, Episkopi kendiliğinden teslim olmuştur.

Rivayete göre Sultan Süleyman bölgeyi ziyarete gelmiş; ”Bağarası” denen mevkide, yöreye ismi verilmiş olan Rahip Episkopis’in diktirmiş olduğu misket üzümlerinin kokusunu duyduğunda, ”Mis gibi kokuyor, buranın adı Misgibi olsun” demiştir.

Zamanla yöre bu ismiyle anılmıştır.İlk ismi ”Episkopi” olan bölgenin halk dilinde ”Müsgebi” olarak söylenişi 1961 yılına kadar sürmüş, bu tarihten sonra Bodrum-Turgutreis karayolunun tam ortasından geçmesi nedeniyle ”Ortakent” olarak anılmaya başlanmıştır.

Bölgede, 17 yüzyılda savunma amaçlı olarak yapılmış kulelerden ikisi halen ayaktadır. Bunlardan biri Mustafa Paşa’ya diğeri kardeşi Ahmet Paşa’ya aittir.

Yarımadada güneşin en güzel battığı yerlerden biri, Ortakent Yahşi’dir.

Serin bir yaz akşamında yüzünüzü denize dönüp ufka doğru baktığınızda, dünyanın en güzel renklerini bir arada göreceksiniz.

Dolunayın çıktığı gecelerde denize bir adım uzaklıktaki restoranlarda, gecenin tadına, bir bardak şarapta ya da dostlarınızla bir yemekte varabilirsiniz.

Ortakent
Ortakent

Bazı geceler bölgenin geleneksel ahşap tekneleriyle denizin ortasında dolunayın keyfini çıkarabilir aynı zamanda denizden kıyıya baktığınızda otellerin ve restoranların denizde sallanan ışıklarını seyredebilirsiniz.

Bu da unutamayacağınız bir tatilin silinmez izleri olarak belleğinizde daima kalacaktır.

Tarihi Mekanlar

Bitez’den sonraki koyda yer alan Yahşi Yalısı’ndaki, Bodrum’un en uzun plajına sahiptir. İsminin de belirttiği gibi Bodrum yarımadasının tam merkezinde yer almasından ötürü bölgeyi keşif için bir üs olarak uygundur.

Deniz Bodrum yarımadasının diğer yerlerinden biraz daha soğuktur fakat temizliğinden ötürü mavi bayrak ödülüne sahiptir.

Camel Beach
Camel Beach

Sahilin arkasında bulunun çok yeşil düzlük alan, Bodrum a kadar giden bütün yol, narenciye tarlalarıyla doludur.

Son yıllarda Yahşi Yalısı’nın deniz kenarı alanlarına bir çok yeni ve yüksek kaliteli oteller inşa edilmiştir.

Herkesin bütçesine uyacak tarzda oteller mevcuttur. Merkeze 1km mesafede arkeolojik kazılar yapılmaktadır. Bodrum müzesinde sergilenen bazı çanak çömlek, seramik ve bronz parçalar buradan çıkartılmıştır.

Roma, Bizans ve Osmanlı döneminde burada bir yerleşim olduğu bilinmektedir, ilk olarak Mikenler tarafından 3500 yıl önce yerleşilmiştir.

Şimdi Çakmaklı olarak bilinen alanda, Bizans çağında kiliseye dönüştürülüp baş rahibin Episkopi olarak adlandırıldığı bir Episkopi merkezi haline gelmiş bir Apollo Tapınağı vardı.

Diğer ismi olan Müsgebi’nin bu Episkopi kelimesinden türediğine inanılmaktadır.

Arpranga adı verilen 2 katlı eski Rum evleri tarihi miras sayılarak korumaya alınmıştır. Sabahları ve Akşamları uzun sahilinde yürüyüş yapmak ayrı bir keyiftir.

Nasıl Gidilir

Bodrum’dan Turgutreis’e giderken sola doğru tabelaları takip ederek kara yoluyla ulaşılır. Bodrum  9 Km’dir.

Önceki İçerikMumcular
Sonraki İçerikTorba

BODRUM