12 C
Bodrum
Cuma, Aralık 9, 2022
spot_img

Mumcular

Mumcular Bodrum

Bodrum’a bağlı ve Bodrum’a yaklaşık 30 km. uzaklıkta bir bir beldedir.

Milas Bodrum kara yolu üzerinden, Güvercinlik girişinde bir sapaktan Mumcular’a yol ayrılır.

Bu yoldan sonrası, bildik turistik yerlerin değil, kır ve köy yaşamının hüküm sürdüğü mekanların görüleceği el değmemiş güzelliklerle doludur.

Eski türkülerde ve yaşlıların anlattığı hikayelerde bölgeden bahsedilirken “Karaova” adı geçer de, Mumcular adı pek geçmez nedense.

O dönemlerde bu ovanın verimli topraklarının halkın yaşamına çok değerli bir katkı sunmasından olsa gerek.

Karaova, Mumcular ve köylerini üzerinde barındıran bereketli ovaya verilen addır.

Turizm bu kadar gelişmemişken, şimdiki yollar henüz yokken Karaova yani Mumcular en önemli yerleşim yerlerinden birisiydi. Yol da buradan geçerdi.

Adı yörede bir zamanlar “bal sıkma” yani “mum sıkma” işinin yaygın olarak yapılması sonucunda bu işi yapan kişilere verilen “mumcular” isminden gelmektedir.

Yerleşim biriminde genelde beyaz sıvalı taş evler vardır.

Ancak günümüzdeki betonarme yapılaşma bu bölgede de görülür. Taş evlerin çoğu bakımsızlığa terk edilmiş, iskelet halindedir.

Yerleşim birimindeki bazı evlerde kiremit varken bazıları Bodrum evlerinde olduğu gibi çatısızdır.

Arkasındaki dağ kızılçam ormanları ve zeytin bahçeleri ile kaplıdır, zeytincilik gelişmiştir. Beldede okuma yazma oranı oldukça yüksektir.

Orman, Mumcular halkı için önemlidir. Kış ve bahar aylarında yağmurlardan sonra insanlar mantar toplamaya çıkarlar. Bölgede en çok bulunan mantar türü çıntardır.

Onun dışında kültür mantarına yakın olan çimen mantarı da bulunur. Ayrıca bölge halkı büyüklerinden öğrendikleri bazı orman bitkilerini toplayıp bunları yemeklerinde kullanırlar.

Ormanda günübirlik geziler yapılabilir ancak en uygun olan zaman, kış ve bahar aylarıdır.
Dağ ve tepelerden gelen küçük derelerden yararlanılarak köyde sulama amaçlı yapılan bir baraj vardır.

Bu barajdan elde edilen suyun yarısına yakını Bodrum’un su ihtiyacı için kullanılır.

Köy halkının geçiminde halıcılık önemli yer tutar. Evlerin çoğunda halı tezgahları bulunur. Bu halıların her şeyini ev halkı yapar; ipliği, rengi, dokuması, ve benzeri..

Turizm firmaları halı satışı için bu evlere turlar düzenlerler.

Yakınındaki Yalıçiftlik ve Mazı, denize kıyısı olan yerlerdir ve yolunuza Mumcular’dan ileriye devam ederseniz çok yakındaki bu bölgelere de uğrayabilir, henüz turizmin çok yaygın olmadığı bu sahillerde denize girebilirsiniz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

SON YAZILAR