13 C
Bodrum
Pazar, Kasım 27, 2022
spot_img

Covid-19 Pcr Testi Bodrum

Covid-19 Pcr Testi Bodrum


PCR (Polymerase Chain Reaction) olarak adlandırılan test şekli, DNA içerisinde yer alan, dizisi bilinen iki segment arasındaki özgün bir bölgeyi enzimatik olarak çoğaltmak için uygulanan tepkimelere verilen ortak bir isim olarak tanımlanmaktadır.


PCR Testi Bodrum

Çalışma Saatleri 7 – 24

Bize Ulaşın

0546 115 15 90

Konum

Konacık Mahallesi, Atatürk Bulvarı, No:203/B Bodrum / MUĞLA


COVID-19 Yetkilendirilmiş Tanı Laboratuvarları Listesi

PCR bir tanı testi olarak bilinmektedir ve koronavirüste de virüse ait RNA’yı göstermektedir. Yani PCR test koronavirüs sürecinde, vücuttaki virüsün kimliğini göstermek için yapılan bir testtir. PCR testine moleküler tanı testi de denebilmektedir.

COVID-19 PCR TESTİ BODRUM
COVID-19 PCR TESTİ BODRUM

Koronavirüsün belirtileri arasında en sık karşılaşılan semptomlar birkaç gün boyunca devam eden yüksek ateş ve kuru öksürük olarak bilinmektedir. Fakat bazı hastalarda yukarıdaki semptomlar da gözlemlenmektedir. Koronavirüsü belirtileri gösteren kişilerin ilgili sağlık kurumlarına gitmeden önce, çevresindeki kişilere bulaştırmamak için maske takarak önlem alması gerekmektedir.

Onları arayın ve önceden belirtileri bildirin. Eğer evde sağlık hizmeti almak istiyorsanız lütfen buraya tıklayın.

Dünya Sağlık Örgütü resmen 2019 Koronavirus salgınını 11 Şubat 2020’de Koronavirus hastalığı (COVID-19) olarak adlandırdı. ‘Koronavirus’ ve ‘COVID-19’ terimleri uygulamada birbirinin yerine kullanılmaktadır.


COVID-19 PCR TESTİ BODRUM

Yetkilendirilmiş BODRUM Tanı Laboratuvarları Listesi


PCR Testi Bodrum

Çalışma Saatleri 7 – 24

Bize Ulaşın

0546 115 15 90

Konum

Konacık Mahallesi, Atatürk Bulvarı, No:203/B Bodrum / MUĞLA


ÖZEL PANMED TIP MERKEZİ
Atatürk Bulvarı No :203 B Bodrum / MUĞLA
Telefon No : 0252 363 77 76
Telefon No :  0543 627 74 01


BODRUM DEVLET HASTANESİ
Türkkuyusu, Elmadağ Cd. No:33, 48400 Bodrum/Muğla
Tel : 0 (252) 313 14 20 : 0 (252) 313 14 21


ÖZEL BODRUM AMERİKAN HASTANESİ
Adres: Türkkuyusu, Mars Mabedi Cd. No:33 D:35, 48400 Bodrum/Muğla
Telefon: 444 4 478


ÖZEL ACIBADEM BODRUM HASTANESİ
Adres: Ortakentyahşi, Gölbaşı Sk. No:11, 48420 Bodrum/Muğla
Telefon: (0252) 311 44 44


ÖZEL ÖZCAN TIBBİ TAHLİL LABORATUVARI


ÖZEL BODRUM TIP LABORATUVARI

Bodrum Tıp Laboratuvar – OSGB – Covid Testleri PCR Testi sonucunuzu buradan indirebilirsiniz. … Bodrum TIP olarak ülkemizi tehdit eden COVID-19 pandemisine yönelik, hizmet alan firmalarımızı, ..
Adres: Çarşı, Çukurbahçe Sk. No:4/1, 48400 Bodrum/Muğla

Telefon: (0252) 316 87 93


Koronavirüs hastalığı (COVID-19), yeni keşfedilen bir koronavirüsün neden olduğu bulaşıcı hastalıktır.

COVID-19’a yakalanan çoğu kişi, hafif ila orta düzeyde semptomlar göstermekte ve özel bir tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşmektedir.


NASIL YAYILIR?

COVID-19’a neden olan virüs, genellikle enfekte kişinin öksürmesi, hapşırması veya nefes vermesi sonucu oluşan damlacıklar yoluyla bulaşır. Bu damlacıklar çok ağır olduğundan havada asılı kalamaz ve hemen yere ya da yüzeylere düşer.

COVID-19 ile enfekte birinin yakınındayken virüsü solursanız veya virüsün bulaştığı bir yüzeye dokunduktan sonra gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunursanız enfekte olabilirsiniz.


Yurt Dışına Çıkışlarda Gideceği Ülke Tarafından PCR Testi İstenen Kişilere Yapılacak Test Uygulamaları

1-Kişiler (Vatandaş yabancı ayırımı olmaksızın)yurtdışına çıkışlarını belgeleyen (bilet, davetiye, öğrenim belgesi, dilekçe gibi.)belgeler ile birlikte il sağlık müdürlüğünce belirlenen yerlere(mesai saatleri içerisinde tüm ilçe sağlık müdürlükleri, 7/24 tüm kamu hastaneleri ile Milas ve Dalaman Hava meydanları ) başvuracaklardır. Başvuru esnasında 170 Türk Lirası tetkik bedelini belirlenen hesap numarasına yatıracaklardır. Yatırmış olduklarına dair belgeyi de ibraz edeceklerdir. COVID-19 PRC TESTİ BODRUM

COVID-19 PCR TESTİ BODRUM
COVID-19 PCR TESTİ BODRUM

2-Yapılacak testlerin sonuçlarına kişiler PDF olarak E-Nabızdan ulaşılabilecek olup ayrıca onay aranmayacaktır. E-Nabız sistemine kayıtlı olmayan kişiler PCR testi verdikleri yerlerden sonuç raporu alabileceklerdir.

İBAN :TR520001200925900005000069
Muğla Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü
T.C.Halk Bankası Muğla Şubesi


COVID-19 PCR TESTİ BODRUM

Covid-19 krizi boyunca, hastalığı tespit etmek için güvenilir, erişilebilir testlerin önemi giderek daha belirgin hale geldi. Covid-19 testleri, her iki test türü de SARS-CoV-2 virüsünün farklı özelliklerini aramak için farklı türde numuneler kullanan antijen veya antikor testlerine ayrılabilir.


Covid-19 Testi Türleri Nelerdir?

Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) testleri, hastalığı teşhis etmek için bir laboratuvara gönderilir.
Antikor (veya seroloji) testleri aktif enfeksiyonu teşhis edemez, ancak bir kişinin Covid-19’a karşı bağışıklığı olup olmadığını söylemeye yardımcı olabilir.


PCR Testi Nedir?

PCR testleri, antikorlar oluşmadan veya hastalığın semptomları ortaya çıkmadan önce vücutta tespit edilebilen viral RNA’nın varlığını doğrudan taramak için kullanılır. Bu, testlerin birisinin hastalığında çok erken dönemde virüse sahip olup olmadığını söyleyebileceği anlamına gelir.

Avrupa’nın Sağlıklı Yaşam Laboratuvarı Synevo Bodrum’da …
Tanı testi olarak hasta olan kişileri belirlemede kullanılan PCR testleri ise yapılmadığından Coronavirüs bulaşmasından korkan hastalar da gönül …

Covid-19 PCR testi sırasında, laboratuvarda bir nazofaringeal numuneye ters transkriptaz veya DNA polimeraz olarak bilinen maddeler eklenir. Bu maddeler, mevcut olabilecek herhangi bir viral RNA’nın sayısız kopyasını yapmak için çalışır. Bu, özel olarak tasarlanmış primerler ve problar, bir patojen bulunduğuna dair sinyal vermek için kendilerini virüsün genetik kodunun dizilerine bağladığından, pozitif bir sonucu işaret etmek için yeterli RNA kopyasının mevcut olması içindir.

Bu tür Covid-19 testlerinin analiz için bir laboratuvara gönderilmesi gerekiyor, ancak bu testleri Sağlık Bakanlığı tarafından akredite edilmiş PCR merkezlerinde yaptırmanız gerekmektedir.


PCR Testi Nasıl Yapılır?

Moleküler test olarak da adlandırılan bu COVID-19 testi, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) adı verilen bir laboratuvar tekniği kullanarak virüsün genetik materyalini tespit eder. Burun deliğinize uzun bir burun sürüntüsü (nazofaringeal sürüntü) sokarak ve burnunuzun arkasından sıvı alarak veya numune almak için daha kısa bir burun sürüntüsü (orta konka sürüntüsü) kullanarak sıvı numunesi alınır.

COVID-19 PCR TESTİ BODRUM
COVID-19 PCR TESTİ BODRUM

Bazı durumlarda, boğazınızın arkasına uzun bir sürüntü (orofaringeal sürüntü) yerleştirilir veya bir tükürük örneği üretmek için bir tüpe tükürebilirsiniz. Sonuçlar yerinde analiz edilirse dakikalar içinde veya bir dış laboratuvara gönderilirse birkaç gün içinde veya test işleme gecikmesi olan yerlerde daha uzun süre içinde elde edilebilir. Bir sağlık uzmanı tarafından uygun şekilde yapıldığında PCR testleri çok doğrudur,


Antikor testi Nasıl Yapılır?

Bu COVID-19 testi, virüsteki belirli proteinleri tespit eder. Sıvı numunesi almak için uzun bir burun sürüntüsü kullanarak, bazı antijen testleri dakikalar içinde sonuç verebilir. Diğerleri analiz için bir laboratuara gönderilebilir.

Talimatlar dikkatli bir şekilde izlendiğinde pozitif bir antijen testi sonucu doğru kabul edilir, ancak yanlış negatif sonuç olasılığı artar. bu, virüsle enfekte olmanın mümkün olduğu, ancak negatif sonuç alınabileceği anlamına gelir. Duruma bağlı olarak, doktor negatif bir antijen testi sonucunu doğrulamak için bir PCR testi önerebilir.


Hangi Durumlarda PCR Testi Yapılır?

Ateş, öksürük, yorgunluk veya nefes darlığı gibi COVID19 semptomlarınız varsa
Belirtileriniz yok ancak COVID-19 virüsü testi pozitif çıkan veya virüs olduğundan şüphelenilen biriyle yakın temasta bulunduysanız. COVID-19 PRC TESTİ BODRUM Yakın temas, COVID-19 olan bir kişinin 2 metre yakınında olduğunuz anlamına gelir. Ancak son üç ay içinde COVID-19 için pozitif test yaptıysanız, test yaptırmanıza gerek yoktur. Tam aşı olduysanız ve COVID-19 virüsü taşıyan biriyle yakın temasınız olduysa, temastan 3 ila 5 gün sonra test yaptırın.

COVID-19 riskinizi artıran etkinliklere katıldınız ve diğerlerinden en az 1 metre uzakta durmadınız, örnekler arasında seyahat, büyük toplantılar veya kalabalık iç mekan ayarları sayılabilir.

Doktorunuz veya diğer sağlık uzmanınız veya halk sağlığı departmanınız bir test önermekteyse.

Bazı gruplar, tanı testleri için yüksek öncelikli olarak kabul edilir. Bunlar, COVID-19 belirti ve semptomları olan kişileri içerir:

Bir sağlık kuruluşunda veya ilk müdahale görevlisi olarak çalışan kişiler.
Huzurevleri gibi uzun süreli bakım tesislerinde çalışanlar ve hapishaneler gibi insanların birbirine yakın barındığı diğer yerlerde yaşamak veya çalışmak durumunda olanlar.


Hastanede bakım gören kişiler.

COVID-19 virüsü bulaşmış bazı kişiler asemptomatik olabilir, yani herhangi bir belirti veya semptomu yoktur. Ama yine de virüsü başkalarına bulaştırabilirler. Semptomları olmayan kişilerin test sonucu pozitifse, virüsün yayılmasını engellemeye yardımcı olmak için kendi kendine izolasyon yönergelerini izlemelidirler.

COVID-19 tanı testinin mevcudiyeti ve nerede test edileceği, Sağlık Bakanlığı tarafından akridite edilmiş PCR merkezlerinde yaptırılmalıdır.

Sağlık Bakanlığı’nın akridite vermediği yerlerde yapılan yapılan COVID-19 testlerine karşı dikkatli olun. bunlar genellikle yanlış sonuçlar verir.


PCR Testine Nasıl Gitmek Gerekir?

Belirtileriniz olsun ya da olmasın, doktorunuzun muayenehanesine veya test merkezine gidip gelirken yüz maskesi takmayı ihmal etmeyin ve sizinle birlikte gelen herkesin de maske takmasını sağlayın.

COVID-19 kapmış olabileceğinizi düşünüyorsanız, belirtilerinizi gözden geçirmek ve içeri girmeden önce test hakkında bilgi almak için doktorunuzu veya yerel sağlık merkezinizi arayın, böylece personel kişisel koruyucu ekipman giyerek ziyaretinize hazırlanabilir.

Herhangi bir semptomunuz yoksa ancak COVID-19 olan biriyle yakın temas halindeyseniz, doktorunuzun veya tıp merkezinizin test tavsiyelerine uyun.


PCR Test Süreci

Bir COVID-19 tanı testi için bir sağlık uzmanı, burnunuzdan veya boğazınızdan bir mukus örneği veya bir tükürük örneği alır. Teşhis testi için gereken numune bir sağlık kuruluşunda alınabilir.

Burun veya boğaz sürüntüsü. Daha kısa bir burun sürüntüsü kabul edilebilir olsa da uzun bir burun sürüntüsü (nazofaringeal sürüntü) önerilir. Doktorunuz veya diğer sağlık uzmanınız, ucu pamuklu ince, esnek bir çubuğu burnunuza sokar veya bir sümük örneği toplamak için çubuğu boğazınızın arkasına doğru fırçalar. Bu biraz rahatsız edici olabilir. COVID-19 PCR TESTİ BODRUM

Nazal numune için, test için yeterli mukus toplamak için her iki burun deliğinde de sürüntü olabilir. Numune dışarı çekilirken hafifçe döndürülmeden önce kısa bir süre yerinde kalır. Numune bir tüpe kapatılır ve analize gönderilir.

Tükürük örneği. Bazı yerler tükürük testleri sunar. Bir tükürük numunesi, uzun bir burun sürüntüsü kullanılarak alınan bir mukus numunesinden biraz daha az hassas olsa da bir tükürük testinin yapılması daha kolaydır ve genellikle daha az rahatsız edicidir. Test etmek için tükürüğünüzün bir örneğini sağlamak için birkaç kez bir tüpe tükürürsünüz. Tüp, analize gönderilmeden önce muhafaza edilir
PCR Testi Sonucu Ne Zaman Çıkar? COVID-19 PCR TESTİ BODRUM

Bazı tesislerde COVID-19 teşhis testleri için hızlı testler uygulanmaktadır. Bu durumda, sonuçlarınızı bir saatten daha kısa sürede veya test yaptırdığınız gün alabilirsiniz. Diğer tesisler, test örneğini analiz için dışarıdaki bir laboratuvara göndermek zorunda kalabilir. Numuneyi göndermeleri gerekiyorsa, sonuçlarınız birkaç gün sonraya kadar mevcut olmayabilir.


COVID-19 tanı testi sonucu pozitif veya negatif olabilir.

Pozitif Sonuç. Bu, şu anda COVID-19’a neden olan virüsle aktif bir enfeksiyonunuz olduğu anlamına gelir. Kendinize bakmak ve virüsü başkalarına bulaştırmamak için uygun adımları atın. Şunlara kadar kendinizi karantina etmeniz gerekecek:

Belirtileriniz düzeliyor ve ateşinizin üzerinden 24 saat geçmiş
Belirtilerinizin ilk ortaya çıkışından bu yana en az 10 gün geçmiş.
Şiddetli COVID-19 semptomlarınız veya hastalıklarla savaşma yeteneğinizi azaltan bir sağlık durumunuz varsa, doktorunuz daha uzun süre karantinada kalmanızı önerebilir. Pozitif bir sonucunuz varsa ancak hiç semptom geliştirmediyseniz, testten sonra 10 gün izole edin. COVID-19 PCR TESTİ BODRUM


 

Negatif sonuç. Bu, muhtemelen COVID-19 virüsü ile enfekte olmadığınız anlamına gelir. Ancak test örneğinin zamanlamasına ve kalitesine bağlı olarak yanlış negatif bir test sonucu ortaya çıkabilir.

Negatif test yapsanız bile, gelecekte enfekte olabilirsiniz, bu nedenle potansiyel yayılmayı önlemek için sosyal mesafe, yüz maskesi kullanımı ve el yıkama ile ilgili yönergeleri takip etmek önemlidir. Belirtileriniz devam ederse, doktorunuz testi tekrarlamanızı önerebilir.


COVID-19: Information for passengers traveling from Milas-Bodrum Airport

Due to the Coronavirus COVID-19 pandemic as defined by the World Health Organization, countries are implementing restrictions on air travel.

In Milas-Bodrum Airport, all precautions as defined and directed by relevant authorities are taken on a regular basis. The announcements by the Ministry of Health can be reached here.

We kindly remind all our passengers to check any restrictions implemented by their destination country.

Please find here the announcements by Turkish Airlines.

Please find here the announcements by Pegasus Airlines.

Should you wish to change, postpone or cancel your flight, please contact your airline providing your booking reference.


 

Related Articles

SON YAZILAR