Pedesa

183
Pedasa
Pedasa

Pedesa Antik Kenti

Bodrum merkeze yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan Pedesa Antik Kenti, arkeoloji meraklılarının ziyaret ettiği en özel yerler arasında bulunuyor. Homeros’a göre Leleg halkı, Troya Savaşı sonrasında Halikarnassos bölgesine yerleşmişlerdir. Burada pek çok kent kuran Leleglerin en önemli şehirlerinden biri Pedesa’dır. Pedasa’da gerçekleştirilen kazılar sırasında tarihe ışık tutan pek çok önemli kalıntı bulunmuştur.
Pedasa Bodrum Konacık beldesi sınırları içerisinde bulunan Pedasa, Bodrum yarımadasında varlığı bilinen 6 Leleg kentinden biridir.
Konumundan dolayı günümüze daha az bir yıpranma ile ayakta kalmış PEDASA eski Hititçedilinde Keçi yolu ( Patika) anlamındadır. Çevre halkı Pedasa’ dan Gökçeler kalesi diye söz eder .

Pedasa
Pedasa

Ulaşılması ören yerlerinden biridir. Çırkan köyüne kadar arabayla gidilip, oradan patika bir yoldan bir saatlik bir yürüyüşle Pedasa’ ya varılır. Kalıntılar tepede 150 m çapındaki bir daire içinde izlenebilir.
Çevrede görülen Kümbetleri andıran, kuru duvar tekniğiyle yapılmış kubbeli mezarlar Pedasaya yaklaşıldığını gösterir. Bu mezarlar 1919 – 1921 yıllarında İtalyan Arkeloglar taraafından açılmıştır.
PEDASA, ünlü tarihçi Heredos’a göre M.Ö.IV ve V. Yüzyıllarda bölgenin en önemli ticaret kentidir. Bakımlı üzüm bağlarından elde ettikleri şarapları günümüz yerleşiminde Çırkan Köyü üzerinden Bitez Limanından ihraç etmeleriyle ünlü olan Pedasalılar özgürlüklerine aşırı düşkün olmalarıyla da anılırlar.

PEDASA ŞENLİKLERİ :

Yörenin geçmişine ışık tutmak, geleneksel özelliklerini yaşatmak amacıyla düzenlenmekte olan Geleneksel Pedasa Şenlikleri on yıldan bu yana bir çok aktiviteyle kutlanmaktadır.