27.6 C
Bodrum
Perşembe, Temmuz 25, 2024

Muğla’nın Mutlaka Keşfedilmesi Gereken Turistik Yerleri

Muğla’nın Mutlaka Keşfedilmesi Gereken Turistik Yerleri

Türkiye’nin popüler tatil merkezlerinden biri olan Muğla, özellikle yaz ayları başta olmak üzere yıl boyunca milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Zengin tarihinden günümüze ulaşan yapıları, büyüleyici doğal güzellikleri ve birbirinden keyifli plajlarıyla adından sıkça söz ettiren Muğla, Ege ile Akdeniz arasında yer almaktadır. Sahip olduğu konumundan ötürü de sürekli rağbet gören turistik şehirlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Bodrum, Fethiye, Marmaris, Dalaman ve Köyceğiz gibi eşsiz ilçe ve tatil beldeleriyle birlikte yediden yetmişe herkes için farklı tatil imkânları sunmaktadır. Bu nedenle Muğla turistik yerler keşfedilmek isteyeniyorsa kentte ortalama 3-4 gün kalınması tavsiye edilmektedir. Çünkü Muğla’nın özellikle farklı ilçelerinde turistlere hitap edecek pek çok destinasyon bulunmaktadır.

Ölüdeniz

Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan Ölüdeniz, ünü tüm dünyaya yayılmış destinasyonlardan biridir. Berrak denizinin yanı sıra uzun kumsalı ile öne çıkan Ölüdeniz, yaz aylarında Muğla’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olmaktadır. Gemile Adası, Kabak Koyu, Çalış Plajı ve Kelebekler Vadisi gibi birbirinden güzel destinasyonlara sahip olan Ölüdeniz, yalnızca yazın değil yıl boyunca doğa severlerin uğrak yerlerinden biri olarak tercih edilmektedir.

Kelebekler Vadisi

Muğla’nın saklı cennetlerinden biri olan Kelebekler Vadisi, Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz beldesinde yer almaktadır. Ulaşımların tekneler aracılığı ile sağlandığı Kelebekler Vadisi, kamp yapmak, denize girmek ve gün boyunca sahilin tadını çıkarmak isteyenleri ağırlamaktadır. Bunun yanı sıra eşsiz manzara fotoğrafları çekmek isteyenlerin de uğrak yerlerinden biri olan Kelebekler Vadisi, turkuaz renkli deniziyle kartpostalları aratmayacak anlara tanıklık etmektedir.

Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi

15. yüzyılda inşa edilen Bodrum Kalesi, günümüzde şehrin en turistik destinasyonları arasında öne çıkmaktadır. Özellikle kentin tarihini keşfetmek isteyenlerin uğrak yeri olan Bodrum Kalesi, Saint Jean Şövalyelerinden Osmanlı İmparatorluğu’na kadar uzanan zengin bir geçmişe sahiptir. Eşsiz manzarasıyla Bodrum’u panoramik açıdan sunan kalenin zindan bölümü günümüzde Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermektedir. Müze içerisinde Amphora Salonu, Doğu Roma Gemisi, Cam Salonu ve Karya Prenses Odası gibi bölümler bulunmaktadır.

Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi, Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olarak bilinmektedir. Kral Mausolos için Artemisia tarafından yaptırılan mozolenin inşa tarihi MÖ 351 yılına kadar uzanmaktadır. Antik Yunan mimarisinin en güzel örneklerinden birini teşkil eden mozole, devasa yapısıyla tarih boyunca adından söz ettirmiştir. Günümüze büyük bir kısmının ulaşmadığı mozole, Muğla’nın Bodrum ilçesinde ziyaret edilebilmektedir.

Bodrum Antik Tiyatrosu

Antik Çağ’dan günümüze ulaşan bir başka tarihi yapı ise Bodrum Antik Tiyatrosu’dur. Bodrum’un ilçe merkezine oldukça yakın konumda olan yapı, MÖ 4. yüzyılda inşa edilmiştir. Anadolu kapsamında günümüze en sağlam şekilde ulaşan tiyatrolar arasında yer almaktadır. Bodrum Kalesi’ne karşı muazzam bir manzarası bulunan antik tiyatroda günümüzde özellikle yaz aylarında çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri düzenlenmektedir.

İztuzu Plajı

Muğla’nın Ortaca ilçesinin şirin tatil beldelerinden olan Dalyan’da bulunan İztuzu Plajı, caretta caretta kaplumbağalarıyla ünlü bir destinasyondur. 4,5 kilometrelik uzun sahil şeridi ile öne çıkan plaj, masmavi deniziyle ziyaretçilerine unutulmaz bir yüzme deneyimi sunmaktadır. Tatlı su kaynağı ile deniz arasında konumlandığı için dünyada nadir görülen özelliklere sahip olan plaj, doğal güzellikleri ve kaplumbağalarıyla mutlaka keşfedilmesi gereken destinasyonlardan biridir. Aynı zamanda “Kaplumbağa Plajı” olarak da tanınmaktadır.

Kızkumu Plajı

Kızkumu Plajı, Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunmaktadır. 600 metrelik sahil şeridi ile deniz, kum ve güneş üçlüsünü eksiksiz bir şekilde sunan plaj, doğal güzelliklerin arasında ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatmaktadır. İlçe merkezinden ortalama 30 kilometre mesafede bulunan plajın en önemli özelliği ise ortasındaki kırmızı şerittir. Böylece denizin ortasında yürüyormuş hissiyatı sunan plaj, bu bağlamda fotoğraf çekimleri için ideal yerlerden biri olarak öne çıkmaktadır.

BODRUM

SON YAZILAR