27.6 C
Bodrum
Perşembe, Temmuz 25, 2024

Bitez Bodrum

Bodrum’a 8 km uzaklıkta olup minibüsle 15 dakikada, dilerseniz kestirme bir rotayı izleyerek, bir saatlik çok hoş bir yürüyüşle de ulaşabilirsiniz.

Doğanın, mavi ve yeşil bir cümbüş hali de, alabildiğine coştuğu; bütün Türkiye’nin çok iyi bildiği, kültürümüze mal olmuş “Çökertme” türküsüne konu olmuş bu belde, sizi hemen güler yüzle karşılayacaktır.

Türküdeki trajik aşkın hüznü, artık yerini neşe ve dinginliğe bırakmıştır. Akdeniz insanının sıcaklığı ve misafirperverliğine, olağanüstü bir doğa ve deniz ekleyin.


Bitez Parasailing, Deniz Paraşütü, Jet Ski, Fly Board, Banana Muz, Bodrum


Bitez

İşte Türkiye’nin en güzel tatil yörelerinden biriyle karşı karşıyasınız!

Bir tatilden beklediğiniz her şeyi bulacaksınız. Konaklama için ailelerin işlettiği küçük pansiyonlardan, birinci sınıf otellere kadar çok çeşitli seçenekler söz konusu.

Kısa bir dolaşma sonrasında yöreye neden “Ağaçlı ”da dendiğini hemen anlayacaksınız. Bitez, bölgenin en iyi korunmuş yeşil alanlarına sahip beldelerinden biridir. Göz alabildiğine uzanan mandalina bahçeleri ve zeytinlikler doğayla iç içedirler.

Her evin bahçesinden limonların ya da zeytin ağaçlarının gülümsediğini görürsünüz.’
Bu özelliği, doğa tutkunları için harika yürüyüş parkurları anlamına gelmektedir. Yeşile kesmiş, daracık Yollar, kurumuş dere yataklarının oluşturduğu, güneş ışığının bile zor sızdığı, doğal labirentlerle buluşur. Saatler süren gezintiler yapabilir ve doğadan sarhoş olabilirsiniz.

Yumuşak bir eğimle yavaşça derinleşen, pırıl pırıl suları, bütün koyu kaplayan geniş kumluk alanları ile denizi de son derece kendine özgüdür. Her yaştan insan için son derece eğlenceli bir deniz keyfi sunan sahil, bu özellikleri ile çocuklu aileler için eşsiz bir tatil yöresi haline getirmektedir.

Şemsiyelere ya da şezlonglara ücret ödemeniz asla gerekmez, dilediğiniz yere dilediğiniz gibi yerleşebilir ve sayısız mavi bayrakla ödüllendirilen bu eşsiz koyun keyfini çıkarabilirsiniz.

Bitez yalısındasınız! Yüzlerce şemsiye ve şezlongun rahatça sığabileceği kadar geniş olan sahilin bir diğer özelliği ise, oteller ve restoranlarla iç içe olmasıdır. İster bir yürüyüş mesafesi uzaklığındaki otelinize dönebilir, ister harika manzarayı seyrederek sahildeki restoranların birinde yemek yiyebilirsiniz. Yöresel lezzetler, her zaman tazesini bulabileceğiniz Akdeniz balıkları sizi bekliyor olacak.

Alışveriş etmek için de çok uzağa gitmeniz gerekmez, çoğunlukla el işi hediyelik ürünlerin satıldığı otantik çarşı da bir yürüyüş mesafesi kadar uzaktadır. Bir internet kafeye ulaşmak için en fazla birkaç dakika daha yürümeniz gerekir. Akdeniz insanının çağdaş yüzü ise, Bitez’in meşhur Kadınlar Kahvesi’nden size gülümsüyor olacaktır.

Engin maviliklere koşan bir rüzgar dört döner, sürekli özgürlükten bahseden ve hiç kesilmeyen bir fısıltı gibidir. Onu kimi kez yumuşakça sahili okşarken görürsünüz, o dokundukça su ürperir.

Bazen küçük girdaplar yaratarak kumla şakalaşıyordu; kimi kez ise açıklarda, rengarenk sihirli halılar gibi bir sürü yelkenle ufka doğru bir yarışırken görülür. Çekilip saklanır ama rüzgar hep buradadır.

Bu özellik sörf tutkunları için vazgeçilmez merkezlerden biri haline getirmiştir.

Her yaştan insan için ideal bir spor dalı olan rüzgar sörf ’ünü öğrenmek isterseniz, 2004 yılında Dünya Lazer Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Sörf okullarında bu işin profesyonellerini bulabilirsiniz.

Ayrıca yelken okulu ve kulüpleri de vardır. Tenis ve basketbol sahası gibi etkinlik alanları ise bütün misafirlerimize açıktır.

Doğa yürüyüşlerine devam ederseniz, patikalar sizi baş döndürücü güzelliklere götürecektir. Bir dönemeçten sonra, ansızın olağanüstü bir manzara ayaklarınızı yerden kesebilir. Turkuaz renkli küçük koylara rastlamak ise bir rutin sayılır buralarda.

Gezinti boyunca Akdeniz mimarisinin hem eski hem yeni bir çok harika örneğine rastlayacağınız kesindir.

Geleneksel taş evlerde yaşayan çok sayıda aile vardır. Bir yolun sonunda ya da eski bir bahçede 300 yaşında bir zeytin ağacına rastlamak uzak bir ihtimal değildir.

Keşfedildikçe açan, çok katmanı, bir çiçek olduğunu, onu yaşadıkça anlayacaksınız.

Adı ünlü “Çökertme” türküsünde geçen ve Yunanca bağlık, bahçelik anlamında olan Bitez, Bodrum’a 8-10 km uzaklıktadır.


Bitez Bodrum Hakkında

Bitez, Türkiye’nin güneybatısında bulunan ve özellikle yaz aylarında turistlerin ilgisini çeken Bodrum Yarımadası’nda yer alan bir tatil beldesidir. Bodrum’un merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıktadır ve Bodrum ilçesine bağlıdır. İşte Bitez hakkında bilmeniz gereken bazı önemli bilgiler:

  1. Plajlar: Bitez, güzel plajları ile ünlüdür. Denizin sığ olması ve rüzgarlı havalarda sörf yapma imkanı sunması nedeniyle su sporlarına ilgi duyanlar için ideal bir yerdir. Plajlar ayrıca güneşlenmek ve denizin tadını çıkarmak isteyenler için de uygundur.
  2. Rüzgar Sörfü: Bitez, rüzgar sörfü için popüler bir destinasyondur. Burada rüzgarlı günlerde rüzgar sörfü yapabilir ve bu sporu öğrenmek isteyenler için okullar bulunmaktadır.
  3. Yeşil Doğa: Bitez, doğal güzellikleriyle de ünlüdür. Mandalina, zeytin ve badem ağaçlarıyla çevrili olan bu bölge, doğa yürüyüşleri ve bisiklet turları için mükemmel bir ortam sunar.
  4. Yeme İçme: Bitez’de birçok restoran, kafe ve bar bulunmaktadır. Özellikle deniz ürünleri ve Ege mutfağına ait lezzetleri denemek için güzel seçenekler sunar.
  5. Gece Hayatı: Bodrum Yarımadası, Türkiye’nin gece hayatıyla ünlü bir bölgesidir ve Bitez de bu konuda geri kalmaz. Gece kulüpleri, barlar ve canlı müzik mekanları ile gece eğlencesi için birçok seçenek sunar.
  6. Tarihi ve Kültürel Zenginlikler: Bitez, tarihi ve kültürel açıdan da ilgi çekicidir. Yakın çevresinde Bodrum Kalesi, Antik Tiyatro ve Mausoleum gibi önemli tarihi yerler bulunmaktadır.
  7. Konaklama: Bitez’de konaklama seçenekleri arasında lüks tatil köyleri, butik oteller, pansiyonlar ve daireler bulunmaktadır. Her bütçeye uygun konaklama seçenekleri sunar.
  8. Alışveriş: Bitez’de hediyelik eşya dükkanları, el yapımı takılar ve tekstil ürünleri gibi çeşitli alışveriş imkanları bulunmaktadır.

Bitez, hem deniz ve güneş tatili yapmak isteyenler hem de su sporlarına meraklı olanlar için harika bir seçenektir. Ayrıca Bodrum’un merkezine yakınlığı sayesinde, Bodrum’un tarihi ve kültürel zenginliklerine de kolayca ulaşabilirsiniz.


Çökertme

Yalısı, Bağla ve Ada Burnu arasında Gümbet’ten sonra ikinci ana koyda yer alır deniz kıyısından yarımadanın en yüksek tepesi olan Oyuklu’ya doğru yeşilin bütün tonlarını görebileceğiniz bir şekilde uzanır.

Yalıdan başlayarak çok geniş bir alana yayılan mandalina, zeytin ağaçları Bodrumun en yeşil ve güzel köşelerinden biri yapar. Geçimini topraktan sağlayan ve denizle barışık insanlar yaşar.

Bitez Çıkışlı Günlük Özel Tekne Turu Bodrum

Kışın oturanların sayısının oldukça azaldığı Bitez’de evler, bahçeler içinde yer alır. Bodruma çok yakın olan hem doğayla iç içe sakin bir hayat yaşamak, hem de Bodrumun hareketli hayatına yakın olma imkanınız var.

İlkbahardan itibaren sahil şeridinde bir çok otel ve restoran tatilcileri ağırlar. Önceleri, Bodrumluların yazlık evlerinin bulunduğu Bitez günümüzde oldukça değişmiştir.

Sahilde yer alan asırlık ağaçlar gölgelerini dünyanın yedi köşesinden gelen turistlere sunarlar.

Bitez de pansiyon evlerden, apart otellere ve çok yıldızlı otellere kadar her keseye uygun konaklama tesisi bulunur.

Yalısı birbirleri ile yarış eden zevkli bir şekilde dekore edilmiş birçok iyi restoranı barındırır.

Yalı, yani sahil şeridi yarımay şeklinde uzun bir kumsaldır ve halka açıktır.

Koyun doğu yani Adaburun tarafı sığ ve hafifi bataklık olduğu için denize girmeye çok elverişli değil. Batıya doğru plaj düzelir.

Biten sahili uzmanlara göre rüzgar sörfü için dünyadaki en uygun köşelerden biri. Sabah rüzgar, öğleden sonra meltem, sörfe ve yelkene çok uygun bir ortam sağlar.

Bu özellik, dünyanın değişik yerlerinden gelen sörfçüleri Bitez’e çeker. rehber, bilgi, oteller, mumcular otel, mumcular pansiyon, foto, fotoğraf, resim , görüntü, mumcular restoran, sahil, tatil

Görülecek yerler
Mandalina bahçeleri arasındaki eski tas evleri görün
Tabanı mozaiklerle Süslü Kiliseyi Ziyaret edin.

Mutlaka Yap

Yalısında Yemek Yiyin
Su sporları yelken sörfü yapın
Köyünde dolaşarak eski taş evleri inceleyin
Ünlü Bitez dondurmasını tadın
Mantısını tadın
Mozaikli Kiliseyi ziyaret edin

Sörf ve Yelken

Sörf ve yelken merkezi ; Büyük mandalina bahçeleri ile yarımadanın en yeşil beldeler indendir.

Bodrum’dan karayolu ile 8 km., deniz yolu ile 2,5 deniz mili uzaklıktadır. Otogardan sık sık yapılan minibüs servisleri, Bitez’i kolay ulaşılabilir bir yer yapar.

Sahilde sıralanmış restoranlar Bodrum yarımadasının en çok rağbet edilen mekanlarıdır diyebiliriz. Bitez’in yarımadadaki diğer yerlere nispeten merkeze yakınlığı, ulaşımının kolaylığı ve yıllardır oturmuş işletmelere sahip olması, bu işletmelerdeki hizmet ve servis kalitesinin yüksekliği, makul fiyatlar bunu anlaşılır kılan şeylerdir.

Sahilde güneşlenirken yanı başınızdaki restoranlar şezlongunuza kadar servis yaparlar dilerseniz. Çocuklu aileler için plaj çok elverişlidir.

Mis kokulu limon ve mandalina ağaçları arasında gölgelik patikalarda, kurumuş dere yataklarında yapılan yürüyüşler çok revaçtadır. Ziyaretçiler, küçük bir kır kahvesinde sıcak bir ilgiyle karşılanabilirler.

Konaklama tesisleri, ailelerce işletilen küçük pansiyonlardan, kendi sınıflarından beklenen her türlü imkanı sağlayan lüks otellere kadar çeşitlilik gösterir.

Meraklılarınca Bitez koyu rüzgar sörfü ve yelken sporları için bir numaralı yerdir.

Geniş bilgi almak isterseniz sahilde Bider Derneği size yardımcı olmaya hazırdır.

Buradan belde planları ve broşürler temin edilebilir.

Bider : (0 252) 363 7962

Bitez Bodrum En İyi Oteller 2023, Bitez Bodrum, Bodrum Aquapark, Su Parkları, Yelken , Restoran Eğlence Parti, Gece Kulüp Alezzi Yatı Yalıkavak BodrumEğitimi Bodrum,

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BODRUM

SON YAZILAR