Bitez

Bitez

Bodrum’a 8 km uzaklıkta olup minibüsle 15 dakikada, dilerseniz kestirme bir rotayı izleyerek, bir saatlik çok hoş bir yürüyüşle de ulaşabilirsiniz.

Doğanın, mavi ve yeşil bir cümbüş hali de, alabildiğine coştuğu; bütün Türkiye’nin çok iyi bildiği, kültürümüze mal olmuş “Çökertme” türküsüne konu olmuş bu belde, sizi hemen güler yüzle karşılayacaktır.

Türküdeki trajik aşkın hüznü, artık yerini neşe ve dinginliğe bırakmıştır. Akdeniz insanının sıcaklığı ve misafirperverliğine, olağanüstü bir doğa ve deniz ekleyin.

Bodrum Mavi Bayraklı Plajlar
Bodrum Mavi Bayraklı Plajlar

İşte Türkiye’nin en güzel tatil yörelerinden biriyle karşı karşıyasınız!

Bir tatilden beklediğiniz her şeyi bulacaksınız. Konaklama için ailelerin işlettiği küçük pansiyonlardan, birinci sınıf otellere kadar çok çeşitli seçenekler söz konusu.

Kısa bir dolaşma sonrasında yöreye neden “Ağaçlı ”da dendiğini hemen anlayacaksınız. Bitez, bölgenin en iyi korunmuş yeşil alanlarına sahip beldelerinden biridir. Göz alabildiğine uzanan mandalina bahçeleri ve zeytinlikler doğayla iç içedirler.

Bitez
Bitez

Her evin bahçesinden limonların ya da zeytin ağaçlarının gülümsediğini görürsünüz.’
Bu özelliği, doğa tutkunları için harika yürüyüş parkurları anlamına gelmektedir. Yeşile kesmiş, daracık Yollar, kurumuş dere yataklarının oluşturduğu, güneş ışığının bile zor sızdığı, doğal labirentlerle buluşur. Saatler süren gezintiler yapabilir ve doğadan sarhoş olabilirsiniz.

Yumuşak bir eğimle yavaşça derinleşen, pırıl pırıl suları, bütün koyu kaplayan geniş kumluk alanları ile denizi de son derece kendine özgüdür. Her yaştan insan için son derece eğlenceli bir deniz keyfi sunan sahil, bu özellikleri ile çocuklu aileler için eşsiz bir tatil yöresi haline getirmektedir.

Şemsiyelere ya da şezlonglara ücret ödemeniz asla gerekmez, dilediğiniz yere dilediğiniz gibi yerleşebilir ve sayısız mavi bayrakla ödüllendirilen bu eşsiz koyun keyfini çıkarabilirsiniz.

Bitez yalısındasınız! Yüzlerce şemsiye ve şezlongun rahatça sığabileceği kadar geniş olan sahilin bir diğer özelliği ise, oteller ve restoranlarla iç içe olmasıdır. İster bir yürüyüş mesafesi uzaklığındaki otelinize dönebilir, ister harika manzarayı seyrederek sahildeki restoranların birinde yemek yiyebilirsiniz. Yöresel lezzetler, her zaman tazesini bulabileceğiniz Akdeniz balıkları sizi bekliyor olacak.

Alışveriş etmek için de çok uzağa gitmeniz gerekmez, çoğunlukla el işi hediyelik ürünlerin satıldığı otantik çarşı da bir yürüyüş mesafesi kadar uzaktadır. Bir internet kafeye ulaşmak için en fazla birkaç dakika daha yürümeniz gerekir. Akdeniz insanının çağdaş yüzü ise, Bitez’in meşhur Kadınlar Kahvesi’nden size gülümsüyor olacaktır.

Engin maviliklere koşan bir rüzgar dört döner, sürekli özgürlükten bahseden ve hiç kesilmeyen bir fısıltı gibidir. Onu kimi kez yumuşakça sahili okşarken görürsünüz, o dokundukça su ürperir.

Bazen küçük girdaplar yaratarak kumla şakalaşıyordu; kimi kez ise açıklarda, rengarenk sihirli halılar gibi bir sürü yelkenle ufka doğru bir yarışırken görülür. Çekilip saklanır ama rüzgar hep buradadır.

Bu özellik sörf tutkunları için vazgeçilmez merkezlerden biri haline getirmiştir.

Her yaştan insan için ideal bir spor dalı olan rüzgar sörf ’ünü öğrenmek isterseniz, 2004 yılında Dünya Lazer Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Sörf okullarında bu işin profesyonellerini bulabilirsiniz.

Ayrıca yelken okulu ve kulüpleri de vardır. Tenis ve basketbol sahası gibi etkinlik alanları ise bütün misafirlerimize açıktır.

Doğa yürüyüşlerine devam ederseniz, patikalar sizi baş döndürücü güzelliklere götürecektir. Bir dönemeçten sonra, ansızın olağanüstü bir manzara ayaklarınızı yerden kesebilir. Turkuaz renkli küçük koylara rastlamak ise bir rutin sayılır buralarda.

Gezinti boyunca Akdeniz mimarisinin hem eski hem yeni bir çok harika örneğine rastlayacağınız kesindir.

Geleneksel taş evlerde yaşayan çok sayıda aile vardır. Bir yolun sonunda ya da eski bir bahçede 300 yaşında bir zeytin ağacına rastlamak uzak bir ihtimal değildir.

Keşfedildikçe açan, çok katmanı, bir çiçek olduğunu, onu yaşadıkça anlayacaksınız.

Adı ünlü “Çökertme” türküsünde geçen ve Yunanca bağlık, bahçelik anlamında olan Bitez, Bodrum’a 8-10 km uzaklıktadır.

Çökertme

Yalısı, Bağla ve Ada Burnu arasında Gümbet’ten sonra ikinci ana koyda yer alır deniz kıyısından yarımadanın en yüksek tepesi olan Oyuklu’ya doğru yeşilin bütün tonlarını görebileceğiniz bir şekilde uzanır.

Yalıdan başlayarak çok geniş bir alana yayılan mandalina, zeytin ağaçları Bodrumun en yeşil ve güzel köşelerinden biri yapar. Geçimini topraktan sağlayan ve denizle barışık insanlar yaşar.

Kışın oturanların sayısının oldukça azaldığı Bitez’de evler, bahçeler içinde yer alır. Bodruma çok yakın olan hem doğayla iç içe sakin bir hayat yaşamak, hem de Bodrumun hareketli hayatına yakın olma imkanınız var.

İlkbahardan itibaren sahil şeridinde bir çok otel ve restoran tatilcileri ağırlar. Önceleri, Bodrumluların yazlık evlerinin bulunduğu Bitez günümüzde oldukça değişmiştir.

Sahilde yer alan asırlık ağaçlar gölgelerini dünyanın yedi köşesinden gelen turistlere sunarlar.

Bitez de pansiyon evlerden, apart otellere ve çok yıldızlı otellere kadar her keseye uygun konaklama tesisi bulunur.

Yalısı birbirleri ile yarış eden zevkli bir şekilde dekore edilmiş birçok iyi restoranı barındırır.

Yalı, yani sahil şeridi yarımay şeklinde uzun bir kumsaldır ve halka açıktır.

Koyun doğu yani Adaburun tarafı sığ ve hafifi bataklık olduğu için denize girmeye çok elverişli değil. Batıya doğru plaj düzelir.

Biten sahili uzmanlara göre rüzgar sörfü için dünyadaki en uygun köşelerden biri. Sabah rüzgar, öğleden sonra meltem, sörfe ve yelkene çok uygun bir ortam sağlar.

Bu özellik, dünyanın değişik yerlerinden gelen sörfçüleri Bitez’e çeker. rehber, bilgi, oteller, mumcular otel, mumcular pansiyon, foto, fotoğraf, resim , görüntü, mumcular restoran, sahil, tatil

Görülecek yerler
Mandalina bahçeleri arasındaki eski tas evleri görün
Tabanı mozaiklerle Süslü Kiliseyi Ziyaret edin.

Mutlaka Yap

Yalısında Yemek Yiyin
Su sporları yelken sörfü yapın
Köyünde dolaşarak eski taş evleri inceleyin
Ünlü Bitez dondurmasını tadın
Mantısını tadın
Mozaikli Kiliseyi ziyaret edin

Sörf ve Yelken

Sörf ve yelken merkezi ; Büyük mandalina bahçeleri ile yarımadanın en yeşil beldeler indendir.

Bodrum’dan karayolu ile 8 km., deniz yolu ile 2,5 deniz mili uzaklıktadır. Otogardan sık sık yapılan minibüs servisleri, Bitez’i kolay ulaşılabilir bir yer yapar.

Sahilde sıralanmış restoranlar Bodrum yarımadasının en çok rağbet edilen mekanlarıdır diyebiliriz. Bitez’in yarımadadaki diğer yerlere nispeten merkeze yakınlığı, ulaşımının kolaylığı ve yıllardır oturmuş işletmelere sahip olması, bu işletmelerdeki hizmet ve servis kalitesinin yüksekliği, makul fiyatlar bunu anlaşılır kılan şeylerdir.

Sahilde güneşlenirken yanı başınızdaki restoranlar şezlongunuza kadar servis yaparlar dilerseniz. Çocuklu aileler için plaj çok elverişlidir.

Mis kokulu limon ve mandalina ağaçları arasında gölgelik patikalarda, kurumuş dere yataklarında yapılan yürüyüşler çok revaçtadır. Ziyaretçiler, küçük bir kır kahvesinde sıcak bir ilgiyle karşılanabilirler.

Konaklama tesisleri, ailelerce işletilen küçük pansiyonlardan, kendi sınıflarından beklenen her türlü imkanı sağlayan lüks otellere kadar çeşitlilik gösterir.

Meraklılarınca Bitez koyu rüzgar sörfü ve yelken sporları için bir numaralı yerdir.

Geniş bilgi almak isterseniz sahilde Bider Derneği size yardımcı olmaya hazırdır.

Buradan belde planları ve broşürler temin edilebilir.

Bider : (0 252) 363 7962

Önceki İçerikBardakçı
Sonraki İçerikGöltürkbükü 48

BODRUM