Göltürkbükü 48

Göltürkbükü

Göltürkbükü Gölköy Türkbükü Bodrum Üç yıl öncesine kadar Bodrum’un en sakin tatil yerlerinden olan, bugün artık sosyetenin vazgeçilmez adresi.

Eski bir Likya kenti. Zamanında Bodrum’un Güllük körfezi ve yukarı Ege arasındaki deniz ulaşımı buradan yürütülmüş. Yöre Likyalılar’dan kalır da izlerini taşımaz mı? Kaya mezarları, sarnıçlar, ne için kullanıldığı tam kestirilmeyen mağaralar… Burada dolaşırken rastlayacağınız Antik kalıntılardan sadece birkaçı.

Türkbükü Otel
Türkbükü Otel

Türkbükü‘nde sahil boydan boyu her keseye, her zevke cevap veren motel, pansiyon, cafe-bar dolu. Hemen hepsinin özel iskelesi var. Genelde buraları, gündüz güneşlenme yeri geceleri restoran olarak kullanılıyor.

Sahil yolu yazın trafiğe kapalı. Bu nedenle Gölköy üzerinden Türkbükü’ne geldiğinizde, gideceğiniz yere göre ya sola sapıp arkadan dolaşıyor; ya da sağa sapıp, otomobilinizi hemen girişteki park yerine bırakıyorsunuz.

Eda Balık Restaurant & Beach & Motel
Eda Balık Restaurant & Beach & Motel

Gölköy’le Türkbükü, önceki yıl Göltürkbükü adıyla aynı belediye çatısı altında birleştirildi. Her iki yöre de, Bodrum yarımadasında, doğal özelliklerini koruyabilmiş nadir yerlerden. Ancak, belediye olmak anlaşılan buralara yaramadı ve yöre bir anda aşırı lüks leşti. Yatlar çoğaldı, bazıları koyu hava alanı gibi kullanmaya başladı.

Geçmiş yıllarda Türkbükü’nü, sessiz ve sakin bir tatil yapmak isteyenlere tavsiye eder, kurtlarını dökmek isteyenler için Bodrum’a sürekli dolmuş olduğunu hatırlatırdım. Şimdilerde ise Bodrum’da kalanlar, kurt dökmeye Gölköy ve Türkbükü’ne gelir oldu. göltürkbükü,

Nasıl gidilir?

Bodrum’a 20 kilometre uzaklıkta. Bodrum-Torba üzerinden gelirken yol üzerindeki tek benzinciyi geçer geçmez sağda “Göltürkbükü” tabelasını görüp sağa sapıyorsunuz.

Mandalina bahçelerinin arasından geçen daracık bir yoldan Gölköy’e ve ardından Türkbükü’ne ulaşıyorsunuz.

Bodrum’dan sürekli dolmuş çalışıyor.

EGELİ Tekne
EGELİ Tekne

Bodrum havalananından Göltürkbükü: 45 km.

Bodrum Torba üzerinden gelip de sahile doğru inmeye başladığınızda sağınız solunuz bir anda mandalina ağaçlarıyla çevrilir. Hani şu yeşil halini dilimleyip bardağınıza attığınızda, içkiye bir başka koku ve tat veren kokulu Bodrum mandalinleri.

Göltürkbükü

İşte bu mandalina ağaçlarının arasında bulunur. Ekranlarda hep büyük ve lüks oteller görünse de aslında, daha çok butik oteller vardır. Mandalina ağaçları gibi küçüktür, bu nedenle bahçe aralarında kaybolurlar.

Şöhreti Bodrum’u çoktan aşan Göltürkbükü otelleri, duruşları ve mimarileri ile olduğu kadar, çevreci duruşları ile de önemlidir. Çevreyi bozmadan, ağaçlara ve canlılara dokunmadan otellerini inşa etmişler, sessizlik içinde misafirlerini beklemektedirler.

Göltürkbükü, Bodrum kalabalığından ve gürültüsünden uzak bir tatil ya da gün geçirmek isteyenlerin kaçış yeri. Sahil yolu yazın trafiğe kapalı.

Bütün gün denize girmek ve güneşlenmek için kullanılan Bodrum Göltürkbükü otellerinin denize uzanmış tahta iskeleleri akşam alacakaranlıkla birlikte lokantaya veya bara dönüşüyor.

Masa ve sandalyeler diziliyor. İskelelerde mumlar, kumsallardaki dev varillerde ateşler yakılıyor. Genellikle tanıdık yüzler masalarda yerlerini alıyor ve servis başlıyor…

Otellerinin düzenlediği günübirlik ya da haftalık mavi turlara katılarak harika bir tatil geçirebilirsiniz.

Şanı aldı yürüdü ve neredeyse Bodrum’u bile geçti.

Her şey İstanbul’dan gelen ünlülere göre planlanmış.. İstanbul’daki yaşamları burada aynen devam ediyor. Şarkıcılar, mankenler, oyuncular, adeta üç aylık bir film seti.

Yakın geçmişte tek bir belediye olarak birleştirilen Gölköy ve Türkbükü köyleri, şimdinin Göltürkbükü Beldesi’dir.

Yabancı turistlerden ziyade yerli turistlere hitap eden bölgenin Gölköy tarafı daha sessiz ve sakinken, Türkbükü daha şaşaalıdır. Türkbükü sahili günümüzde Bodrum’un hatta Türkiye’nin en sükseli tatil yerlerinin önde gelenidir.

Türkbükü sahili her biri isim yapmış küçük fakat özgün otel ve çoğu kendi iskelesine sahip onlarca restoran-barla kaplıdır.

Oteller ve çevresindeki beach-restoran-barlar özellikle Türkiye’nin sosyete kesiminin, pop sanatçılarının uğrak yeridir. İskeleler gündüz güneşlenmek için kullanılırken geceleri havluların ve şezlongların yerini akşam yemeği için masa ve sandalyeler alır.

Dağların ardından denize doğru yükselen muhteşem mehtabı seyretmek için yapılan seremoni neredeyse bir ayindir burada. Çoğu restoran ve otel mehtabı karşılarken Carmina Burana’nın girişi gibi yüksek volümlü ve heybetli müzikler çalar.

Türkbükü’nde mehtap kendine özgü törenlerle karşılanır.

Bu belde önceleri sakin ve sade bir köyken, günümüzde özellikle yaz aylarında akın eden İstanbul sosyetesi ve ünlülerin sayesinde eğlence ve lüks tüketim almış başını gitmiştir.

Cote d’Azur ile benzeşen bir yer olan Türkbükü’ne ünlüler ve sosyetiklerin yaptırdığı villalarla bu yükseliş sürmektedir.

Tarihi

Antik Karya bölgesinde Gölköy’ün eski adı Karyanda’dır. İ.Ö. yaklaşık 6. yüzyılda yaşamış olan denizci Skylax buralıdır. Skylax Pers hükümdarı Darius’un emrinde bir amiral olarak Kızıldeniz üzerinden Hint Okyanusu ve Hindistan yarımadası kıyılarını dolaşmıştır.

Darius’un Hindistan’ı fethetmesi için önemli bilgiler içeren bu notlar denizcilik tarihine ilk navigasyon bilgileri olarak geçmiştir.

Bodrum Torba üzerinden gelip de sahile doğru inmeye başladığınızda sağınız solunuz bir anda mandalina ağaçlarıyla çevrilir. Hani şu yeşil halini dilimleyip bardağınıza attığınızda, içkiye bir başka koku ve tat veren kokulu Bodrum mandalinleri.

Ekranlarda hep büyük ve lüks oteller görünse de aslında, daha çok butik oteller vardır. Bodrum Göltürkbükü otelleri mandalina ağaçları gibi küçüktür, bu nedenle bahçe aralarında kaybolurlar.

Şöhreti Bodrum’u çoktan aşan , duruşları ve mimarileri ile olduğu kadar, çevreci duruşları ile de önemlidir. Çevreyi bozmadan, ağaçlara ve canlılara dokunmadan otellerini inşa etmişler, sessizlik içinde misafirlerini beklemektedirler.

Bodrum kalabalığından ve gürültüsünden uzak bir tatil ya da gün geçirmek isteyenlerin kaçış yeri. Sahil yolu yazın trafiğe kapalı.

Bütün gün denize girmek ve güneşlenmek için kullanılan Otellerinin denize uzanmış tahta iskeleleri akşam alaca karanlıkla birlikte lokantaya veya bara dönüşüyor.

Masa ve sandalyeler diziliyor. İskelelerde mumlar, kumsallardaki dev varillerde ateşler yakılıyor. Genellikle tanıdık yüzler masalarda yerlerini alıyor ve servis başlıyor…

Otellerinde konaklayabilir, akşam yemekleri için otellerin iskelelerini tercih edebilir, Göltürkbükü otellerinin düzenlediği günübirlik ya da haftalık mavi turlara katılarak harika bir tatil geçirebilirsiniz.

Hatta plajlarını kullanmak isterseniz bile, gündüz arayıp randevu almalısınız, aksi takdirde kendinize bir şezlong bulmanız zor olacaktır.

Önceki İçerikBitez
Sonraki İçerikGüllük

BODRUM