19.9 C
Bodrum
Cumartesi, Eylül 30, 2023
spot_img

Yunanistan Turu ile Hayallerinize Bir Adım Daha Yaklaşın!

Yunanistan Turu ile Hayallerinize Bir Adım Daha Yaklaşın!

Yunanistan, turizm açısından son derece gelişmiş ülkelerden biri. Ülkemize komşu olması büyük bir avantaj olarak görülse de bu çoğu zaman tatil planının devamlı ertelenmesine de sebep olabiliyor.

Yunanistan Turu Greece, Athen, Odeon of Herodes Atticus
Yunanistan Turu Greece, Athen, Odeon of Herodes Atticus

Bu ertelemelerin sebepleri arasında belki başka nedenler de bulunabiliyor. Ancak Yunanistan, ziyaretçilerine öyle eşsiz bir gezi deneyimi sunuyor ki gidip gördüğünüz zaman ertelediğiniz her dönem için üzüntü yaşayabilirsiniz.

Bu fırsatı kaçırmamak için birazdan sizlerle paylaşacağımız öneri ve tavsiyeler ışığında hareket edebilir ve muazzam bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. İşte karşınızda https://www.ytur.net/ katkılarıyla hazırlanan ve Yunanistan tatilinizi eşsiz kılacak olan detaylar:

1- Yunanistan Hakkındaki Hap Niteliğinde Bilgilere Göz Atın!

Komşu ülke Yunanistan’a gitmeden önce bazı bilgileri öğrenmek, tatil sırasında işlerinizi kolaylaştırabilir. Hem gezip gördüğünüz yer hakkında önden bilgi almak her zaman çok daha avantajlı olmanızı sağlayabilir. Yunanistan’ın resmî dili, hepimizin bildiği üzere Yunanca. Ancak ülkede Türkçe bilen sayısı da yadsınamayacak derecede fazla. Tabii ki turizmin geliştiği bir ülke olmasından kaynaklı olarak İngilizce yaygın olarak biliniyor.

Yunanistan Turu ile Hayallerinize Bir Adım Daha Yaklaşın!
Yunanistan Turu ile Hayallerinize Bir Adım Daha Yaklaşın!

Yine de tatiliniz sırasında örneğin kafede kahvenizi getiren garsona Yunancada “Teşekkürler” manasına gelen “Efharisto” diyerek hoş bir anı yaratabilirsiniz. Bunun gibi günlük hayatta kullanılan birkaç kelime Yunanca bilmeniz, size olan sempatinin artmasına yardımcı olacaktır. Öte yandan aşağıdaki önerileri de dikkate alarak Yunanistan turu yolculuğunuza başlayabilirsiniz:

  • Yunanistan, Avrupa Birliği’ne dahil olduğu için ülkede resmî para birimi olarak euro kullanılıyor. Yanınızda dolar getirseniz de sorun yaşamazsınız.
  • Ülkede Akdeniz iklimi hakim durumda. Türkiye’den çok bağımsız bir hava koşulu yok ülkede. İzmir’in hava durumunu baz alarak Yunanistan’ın iklimi hakkında bilgi edinebilirsiniz.
  • Yunanistan tatili yılın her dönemi planlanabilir. Tabii deniz, kum ve güneş üçlüsü için en ideal dönem yaz ayları.
  • Yunanistan, Schengen’e üye olmasından ötürü vizeye tabi ülkelerden biri. Bu nedenle Yunanistan gezileri öncesinde vize almanız gerekiyor.

2- Tatil Dönüşü Alacaklarınızı Şimdiden Belirleyin!

Yunanistan tatili sırasında keyifli anlar yaşarken hediyelik eşya arayışı için telaşa düşmemeniz için sizlere birkaç öneride bulunacağız. İster kendi evinize isterseniz arkadaşlarınıza alabileceğiniz hediyeler ile birlikte Yunanistan tatilinizi her daim hatırlayacak ve ölümsüzleştirebileceksiniz.

Bu çerçevede alınabilecek hediyelik eşyaların Yunanistan’ı hatırlatması çok önemli. Atina, Selanik, Halkidiki veya Yunan Adaları… Her nereye giderseniz gidin Yunanistan’ın her köşesinde turistlere özgü hediyelik eşya seçeneği bulabilirsiniz.

Bu seçeneklerin başında el yapımı deri sandaletler yer almakta. Antik Yunan tarzını hatırlatan bu sandaletlerin yanı sıra el yapımı seramik ürünlerine de göz atabilirsiniz. Özellikle üzerinde yel değirmeni olan kupa bardaklar ve Antik Yunan heykelleri de öne çıkan seçenekler arasında bulunuyor. Zeytinyağlı sabunlar, sakız likörü, uzo ve buzdolabı magnetleri Yunanistan turu sırasında alabileceğiniz diğer hediyelikler arasında sıralanıyor.

3- Yunanistan’ın En Turistik Yerlerini Görmedim Dönmeyin!

Yunanistan, gezilecek yerler bakımından belki de dünyanın en keyifli ülkelerinden biri konumunda. Konum demişken Yunanistan’ın bulunduğu coğrafya, çok eski tarihlerden bu yana kültürel etkileşim konusunda hep ilk sıralarda yer almış. Bu özelliği de ülkenin felsefe, tarih, tiyatro ve mimari gibi alanlarına iyi bir şekilde yansıtılmış. Yunanistan’ın gezilecek yerlerini gördüğünüzde bu kültürel etkileşimleri daha bir şekilde inceleyebileceksiniz. Dilerseniz hemen Yunanistan gezileriniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerleri sıralayalım:

Atina

Yunanistan’daki gezilerinize Atina’dan başlamanız çok doğru bir karar olacaktır. Antik Yunan medeniyetinin merkezi konumunda olan Atina, aynı zamanda Avrupa’nın da en önemli kentlerinden biri. Kozmopolit yapısı, gelişmiş turizmi ve benzersiz doğasıyla Atina’yı mutlaka görmelisiniz. Atina’ya geldiğinizde Parthenon, Atina Akropolisi ve Ulusal Arkeoloji Müzesi’ne uğramadan gezilerinizi tamamlamayın!

Girit

Yunanistan’ın en büyük adası olma unvanına sahip olan Girit, özellikle doğasıyla ön plana çıkmakta. O kadar ki Halikarnas Balıkçısı olarak tanınan edebiyatçı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın eserlerinde de burası bol bol tasvir edilmekte. Tarihi evleri, dar sokakları ve cam berraklığındaki deniziyle Girit’i mutlaka gezilecek yerler listenize dahil edin. Girit’e geldiğinizde ise Kandiye, Venedik Kalesi, Heraklion Arkeoloji Müzesi ve Aslanlı Meydan’ı bol bol gezin.

Mikonos

Yunanistan’ın bir başka güzel adası olan Mikonos’un ünü sadece ülke içerisinde sınırlı değil. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayan ada, aynı zamanda balayı çiftleri için de en güzel rotalardan biri. Birbirinden eğlenceli plajların bulunduğu adada keyifli vakit geçirebileceğiniz pek çok alternatif mevcut durumda.

Selanik

Yunanistan’a kadar gelip de Atatürk’ün doğduğu evi görmemek olur mu? Bu yüzden rotanıza mutlaka Selanik’i dahil edin. Zengin tarihiyle ziyaretçilerine pek çok seçenek sunan Selanik’e geldiğinizde ilk olarak Beyaz Kule’yi görebilirsiniz. Şehrin simgesi konumunda olan kuleden devam ettiğinizde Büyük İskender Anıtı’nın görkemli yapısına hayran kalacaksınız.

Selanik Atatürk Evi Müzesi’ne geldiğinizde ise tüyleriniz diken diken olacak! Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kullandığı eşyaları, kıyafetleri ve eski belgeleri burada teker teker inceleyebilirsiniz. Selanik Arkeoloji Müzesi, Bizans Kültürü Müzesi, Aristoteles Meydanı ve Selanik Ulusal Parkı’nı da bu süreçte görebilirsiniz.

BODRUM

SON YAZILAR