19.9 C
Bodrum
Cumartesi, Eylül 30, 2023
spot_img

The Bodrum Cup

The Bodrum Cup

Era Bodrum Yelken Kulübü’nün hayata geçirdiği, deniz meraklılarına ve profesyonel yat mürettebatına yelkenciliği öğretip benimsetmek üzere 1989 yılında başlattığı bir organizasyondur.

Akdeniz'in en büyük yelken festivali The Bodrum Cup 32'nci yılını sağlık kahramanlarına adıyor.
Akdeniz’in en büyük yelken festivali The Bodrum Cup 32’nci yılını sağlık kahramanlarına adıyor.
The Bodrum Cup
The Bodrum Cup

Kesintisiz olarak, denize gönül veren kişilerin desteği ile günümüze kadar gelebilmiştir. Yelkenciliğin tanınmasında ve sevilmesinde büyük katkı sağlamış ve sağlamaya devam etmektedir.

STS Bodrum Okul Gemisi Akdeniz'in en büyük yelken festivali "The Bodrum Cup" 32. yılını sağlık kahramanlarına adıyor. Bodrum, Muğla'da.
STS Bodrum Okul Gemisi Akdeniz’in en büyük yelken festivali “Bodrum Cup” 32. yılını sağlık kahramanlarına adıyor. Bodrum, Muğla’da.

32. The Bodrum Cup bu yıl sağlık çalışanlarına adandı.

Salgın nedeniyle yarışların yapılmadığı geleneksel turnuvanın kampanası sağlık çalışanları tarafından çalındı.

Geçmiş yılların şampiyonlarının STS Bodrum Okul Gemisi’nde buluştuğu temsili seyir öncesi Başkan Vekilimiz Ayşenaz Öncel Gültekin Başkan Yardımcımız Emel Çakaloğlu, Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Emre Tümer ve Organizasyon Komitesi tarafından, pandemi sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları için Kale önünde denize çelenk bırakıldı.

31 yılın şampiyon teknelerinin bayraklarını boyayan Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı Öğrencileri de bu anlamlı seyirde yerlerini aldı.

Genç neslin yelken sporu ile tanışmasını sağlayan The Bodrum Cup, koyların ve denizlerin korunmasında farkındalık yaratan birçok projeye imza atmaktadır.

Aynı zamanda bölgedeki yat üretim teknolojisini de dünyayla entegre hale getirmiş bir Ar-Ge mutfağı görevi görmektedir.

The Bodrum Cup için ustaların ve mühendislerin yeni ürettikleri yatların performanslarını gösterme olanağı bulabildiği, deniz üstünde yüzen bir boatshow demek mümkündür.

The Bodrum Cup
The Bodrum Cup

The Bodrum Cup, yatların konuklarıyla birlikte yarışa bildikleri dünyadaki ender regattalardan birisidir. Bu özelliği onu çok ayrıcalıklı kılmaktadır.

Bu sayede denizi seven ancak hayatında daha önce hiç yelken sporu yapmamış kişiler de bu heyecanı birebir deneyimleme fırsatı bulabilmektedirler.

Yıllar içerisinde komşu Yunan adalarının programa katılımı ile renklenen The Bodrum Cup, iki yaka halkının yakınlaşmasına bu vesile ile katkı sağlamaktadır.

Heyecan dolu yarışların yanı sıra katılımcılar hem karada hem de denizde pek çok eğlenceli programlarla buluşuyor. Konserlerin yanı sıra, Mavi Yolculuk Mutfağı Yemek Yarışması gibi etkinliklerle keyifli bir festival ortamı yaratılıyor.

The Bodrum Cup’ta ayrıca aynı tutkuyu ve heyecanı paylaşanların kalıcı dostluklarının da ilk adımları atılıyor. Böylece organizasyon; adrenalin, coşku, sevgi ve arkadaşlığın festivaline dönüşüyor.

The Bodrum Cup
The Bodrum Cup

Tüm bu özellikleriyle Türkiye’nin ve Bodrum’un gurur duyduğu bir organizasyon olan The Bodrum Cup, Onursal Kurucu Başkan Erman Aras’ın, The Bodrum Cup yönetimini Süleyman Uysal başkanlığındaki genç ekibe devretmesi ile hedeflerini,

Akdeniz başta olmak üzere farklı rotalara ulaşmaya ve yurt dışından daha fazla yatın katılımıyla, dünyada ses getirecek girişimlerin başlamasına çeviriyor.

ERA Bodrum Yelken Klübü

Era Bodrum Yelken Kulübü fikri 1989 yılında ERA Yatçılık ve Turizm Ltd.Şti. ‘nin Bodrum Kupası Yat Yarışlarını organize etme kararı ile start almıştır.
Öncelikle charter yatlarında yelken kullanımını yaymak ve bu konu üzerine dikkatleri çekmek amacı ile çıkılan yolda yarış organizasyonunun başarısına paralel olarak 1993 yılında Kulüp federe edilmiş ve Optimist dalında kurslara başlamıştır.

2000 li yıların başına kadar optimist dalında Muğla bölgesinde eğitim ve faaliyet gösteren tek kurum olarak özveri ile çalışmalarını sürdürmüştür.

Era Bodrum Yelken Kulübü kısa bir süre içersinde Türkiye birincileri yetiştiren, milli takıma sporcu gönderen bir kurum haline gelmiştir.

www.erayelken.org Kulübümüz, Gençlerimizin denizciliğe olan ilgi ve bilgilerini arttırabilmelerine olanak sağlayacak Yelkenli Okul Gemisine sahip olma fikrini ortaya atarak bu konuda ülkemizde başı çekmiş ve Cumhuriyet tarihimizin ilk ‘STS BODRUM’ Yelkenli Okul gemisinin yapımı ve hayata geçirilmesinde öncü rolü oynamıştır. www.stsbodrum.org

Kulübümüz, turizm hareketinin en yoğun olarak yaşandığı kentlerden birisinde faaliyet göstermekte olması sebebi ile gençleri bilinçlendirmenin ve korumanın yolunun spor, ve spor dallarının içinde ise yöre gençlerine en yatkın olanın yelken olduğu bilinciyle hareket etmektedir.

GENÇLİK VE SPOR GENEL MD. TESCİL NO: 7065
ERA Bodrum Yelken Kulübu
Neyzen Tevfik cad. No:120/2 Bodrum / Muğla
0(252) 316 23 10
0(252) 316 53 38

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BODRUM

SON YAZILAR