9 C
Bodrum
Cuma, Şubat 16, 2024

Yöresel Yemekler Bodrum

Yöresel Yemekler Bodrum

Kabak Çiçeği Dolması

Yöresel Yemekler Bodrum Kabak Çiçeği Dolması
Yöresel Yemekler Bodrum Kabak Çiçeği Dolması

Malzemeler
Bir miktar kabak çiçeği, 300 gr. pirinç, dereotu, taze nane, 1 adet rendelenmiş kuru soğan, 1 fincan ay çiçek yağı, karabiber ve tuz.
Hazırlanışı
Kabak çiçeklerinin sapları kopartılıp, baş aşağı tutularak iyice yıkanacak. Pirinç iyice yıkanıp kurutulacak ve içine dereotu, taze nane, rendelenmiş kuru soğan, karabiber ve tuz ilave edilecek. Çiçekler doldurulurken üst kısmından biraz boşluk bırakılıp kapatılarak, tencereye dizilecek ve üstü kapanıncaya kadar su ilave edilecek. Ve 1 fincan ay çiçek yağı eklenecek.

Dolmaların su üstüne çıkmasını ve dağılmasını önlemek için üzerlerine bir tabak konulacak. Tencerenin kapağını kapatıp yaklaşık 30 dakika hafif ateşte pişin.


Keşkek

Yöresel Yemekler
Yöresel Yemekler

Malzemeler
500 gr. dövülmüş keşkeklik buğday, 2 adet tavuk budu, 150 gr. tereyağ ve tuz
Hazırlanışı
Buğdaylar ve tavuk butları yıkanıp tencereye konulur. Tencere su ile doldurulup kaynamaya bırakılır. Suyu azalana kadar pişirilir. Buğdaylar ezilince tavuk butları çıkarılıp, kemikleri ayıklanır. Ayıklanan etler tencereye tekrar konur, tereyağ ve tuz ilave edilip karıştırılır ve biraz daha pişirilir.


Acıot (Sarmaşık) Kavurması

Acıot (Sarmaşık) Kavurması
Acıot (Sarmaşık) Kavurması

Malzemeler
1 veya 2 bağ acı ot, 1 fincan zeytinyağı, 1 adet kuru soğan, 100 gr. çökelek, 2-3 adet yumurta ve tuz.
Hazırlanışı
Pazardan taze alınan acı otların taze kısımları alınır ve bıçakla kıyılır. Bir tencereye ayçiçek yağı ve doğranmış kuru soğan konulur. Soğanlar pembeleşince, kıyılmış ve yıkanmış acı otlar tencereye ilave edilir. Çok az su ilave edilir ve acı otlar sararana kadar kavrulur. Pişmesine yakın çökelekler ilave edilir ve karıştırılır. Üzerine 2-3 yumurta kırılır ve karıştırılır. Yumurtalar pişince acı ot kavurması yenmeye hazırdır.


Deniz Börülcesi

Deniz Börülcesi
Deniz Börülcesi

Malzemeler
1 kg deniz börülcesi, 8 diş sarımsak, 2 tane orta büyüklükte limon, 1 kahve fincanı zeytin yağı ve biraz tuz.
Hazırlanışı
Deniz börülcesini iyice yıkadıktan sonra ( kökleri kesmeden) geniş bir tencere içerisine koyulur ve yaklaşık olarak 2 kg kaynamış su ilave edilerek orta dereceli ateşte 20 dk. kaynatılır. Haşlanan deniz börülcesi süzgeçe alınarak üzerine soğuk su dökülerek soğutulur. Soğuma işlemi gerçekleştikten sonra Deniz Börülcelerini köklerinden tuturak temiz bir servis tabağına sıyırarak köklerinden ayırırız. Üzerine sarımsakları rendeleyip limon ve yağını koyup servise hazır hale getiririz.


Zeytinyağlı Bamya

Zeytinyağlı Bamya
Yöresel Yemekler Bodrum Zeytinyağlı Bamya

Malzemeler
500 gr. bamya, 1 adet kuru sağan, 3 adet domates, 1 adet limon, 1 fincan zeytinyağı, 2 bardak su, (bulabilirseniz eğer)1 salkım koruk ve tuz.
Hazırlanışı
Doğranmış soğanı, kabukları soyulup doğranmış domatesi, iyice yıkanıp-temizlenmiş bamyayı, limonu ve koruğu ezerek bir tencereye koyunuz. Tuz, zeytinyağı ve suyunu da ilave ederek orta ateşte yaklaşık yarım saat pişiriniz. Pişinceye kadar hiç karıştırmayınız.


Turp Otu Salatası

Turp Otu Salatası
Yöresel Yemekler Bodrum Turp Otu Salatası

Malzemeler
1 bağ turp otu, 1 çay bardağı zeytinyağı, 1 adet limon ve tuz
Hazırlanışı
Turp otunun dış yaprakları ayıklanır. Taze kısımları 3-4 cm. boyunda doğranır ve toprakları gidene kadar iyice yıkanır. Bu arada bir tencerede su kaynatılır. Yıkanan turp otları kaynayan suya atılır, yumuşayıp rengi değişene kadar haşlanır. Piştikten sonra delikli kepçe ile bir kaba alınır. Zeytinyağı, limon ve tuz ilave edilip karıştırılır. Soğuk olarak servis yapılır. Yöresel Yemekler Bodrum


Kabak Çiçeği Kızartması (Meze)

Kabak Çiçeği Kızartması (Meze)
Yöresel Yemekler Bodrum Kabak Çiçeği Kızartması (Meze)

Malzemeler
6-10 adet taze kabak çiçeği, 1 su bardağı un, yarım su bardağı soda, bir fiske tuz, yeteri kadar kızartmak için zeytinyağı, 1 bardak süzme yoğurt, 2-4 diş sarmısak, bir fiske pul biber. Yöresel Yemekler Bodrum
Hazırlanışı
Çiçekler çok iyi yıkanır ve kurulutur. Un soda ve tuz topak olmadan çırpılır. Çiçekler çok iyi bu bulamaca bulanıp derin bir kapta zeytinyağında kızartılır. Süzme yoğurt sarmısaklanır ve yanına konulur.


Taze Börülce Yemeği

Taze Börülce Yemeği
Taze Börülce Yemeği – Yöresel Yemekler

Malzemeler
1 kg. taze börülce, 1 kg. domates, 1 adet kuru soğan, 1 çay bardağı ayçiçek yağı ve tuz
Hazırlanışı
Börülceler iyice yıkanıp yaklaşık 3 cm. büyüklüğünde doğranacak; doğranmış soğan, kabuğu soyulmuş doğranmış domates, ayçiçek yağı ve tuz ilave edilerek hafif ateşte, az su ilave edilerek pişirilecek.


Hardalotu Salatası

Hardalotu Salatası
Hardalotu Salatası – Yöresel Yemekler

Malzemeler
1 bağ hardal otu, 1 çay bardağı zeytinyağı, 1 adet limon ve tuz.
Hazırlanışı
Hardal otunun dış yaprakları ayıklanır. Taze kısımları 3-4 cm. boyunda doğranır ve toprakları gidene kadar iyice yıkanır. Bu arada bir tencerede su kaynatılır. Yıkanan hardal otları kaynayan suya atılır, yumuşayıp rengi değişene kadar haşlanır. Piştikten sonra delikli kepçe ile bir kaba alınır. Yöresel Yemekler Zeytinyağı, limon ve tuz ilave edilip karıştırılır. Soğuk olarak servis yapılır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BODRUM

SON YAZILAR