22 C
Bodrum
Pazar, Kasım 20, 2022
spot_img

PCR Testi Bodrum Medlife

PCR Testi Bodrum Medlife Tıp Merkezi

Covid-19 krizi boyunca, hastalığı tespit etmek için güvenilir, erişilebilir testlerin önemi giderek daha belirgin hale geldi. Covid-19 testleri, her iki test türü de SARS-CoV-2 virüsünün farklı özelliklerini aramak için farklı türde numuneler kullanan antijen veya antikor testlerine ayrılabilir.

Covid-19 Testi Türleri Nelerdir?


PCR Testi Bodrum

Medlife Tıp Merkezi

Sgk Anlaşmalı Bodrum Hastane

Konacık Mahallesi, Atatürk Bulvarı, No: 203/B Bodrum / MUĞLA

TELEFON NUMARALARI

0546 115 15 90


Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) testleri, hastalığı teşhis etmek için bir laboratuvara gönderilir.

PCR Testi Bodrum
PCR Testi Bodrum

Antikor (veya seroloji) testleri aktif enfeksiyonu teşhis edemez, ancak bir kişinin Covid-19’a karşı bağışıklığı olup olmadığını söylemeye yardımcı olabilir.

PCR Testi Nedir?

PCR testleri, antikorlar oluşmadan veya hastalığın semptomları ortaya çıkmadan önce vücutta tespit edilebilen viral RNA’nın varlığını doğrudan taramak için kullanılır. Bu, testlerin birisinin hastalığında çok erken dönemde virüse sahip olup olmadığını söyleyebileceği anlamına gelir.

Covid-19 PCR testi sırasında, laboratuvarda bir nazofaringeal numuneye ters transkriptaz veya DNA polimeraz olarak bilinen maddeler eklenir. Bu maddeler, mevcut olabilecek herhangi bir viral RNA’nın sayısız kopyasını yapmak için çalışır. Bu, özel olarak tasarlanmış primerler ve problar, bir patojen bulunduğuna dair sinyal vermek için kendilerini virüsün genetik kodunun dizilerine bağladığından, pozitif bir sonucu işaret etmek için yeterli RNA kopyasının mevcut olması içindir.

PCR Testi Bodrum
PCR Testi Bodrum

Bu tür Covid-19 testlerinin analiz için bir laboratuvara gönderilmesi gerekiyor, ancak bu testleri Sağlık Bakanlığı tarafından akredite edilmiş PCR merkezlerinde yaptırmanız gerekmektedir. Medlife Tıp Merkezi Sağlık bakanlığı tarafından akredite edilmiştir.

PCR Testi Nasıl Yapılır?

Moleküler test olarak da adlandırılan bu COVID-19 testi, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) adı verilen bir laboratuvar tekniği kullanarak virüsün genetik materyalini tespit eder. Burun deliğinize uzun bir burun sürüntüsü (nazofaringeal sürüntü) sokarak ve burnunuzun arkasından sıvı alarak veya numune almak için daha kısa bir burun sürüntüsü (orta konka sürüntüsü) kullanarak sıvı numunesi alınır.

PCR Testi Bodrum
PCR Testi Bodrum

Bazı durumlarda, boğazınızın arkasına uzun bir sürüntü (orofaringeal sürüntü) yerleştirilir veya bir tükürük örneği üretmek için bir tüpe tükürebilirsiniz. Sonuçlar yerinde analiz edilirse dakikalar içinde veya bir dış laboratuvara gönderilirse birkaç gün içinde veya test işleme gecikmesi olan yerlerde daha uzun süre içinde elde edilebilir. Bir sağlık uzmanı tarafından uygun şekilde yapıldığında PCR testleri çok doğrudur,

Hangi Durumlarda PCR Testi Yapılır?

Ateş, öksürük, yorgunluk veya nefes darlığı gibi COVID19 semptomlarınız varsa
Belirtileriniz yok ancak COVID-19 virüsü testi pozitif çıkan veya virüs olduğundan şüphelenilen biriyle yakın temasta bulunduysanız. Yakın temas, COVID-19 olan bir kişinin 2 metre yakınında olduğunuz anlamına gelir. Ancak son üç ay içinde COVID-19 için pozitif test yaptıysanız, test yaptırmanıza gerek yoktur. Tam aşı olduysanız ve COVID-19 virüsü taşıyan biriyle yakın temasınız olduysa, temastan 3 ila 5 gün sonra test yaptırın.
COVID-19 riskinizi artıran etkinliklere katıldınız ve diğerlerinden en az 1 metre uzakta durmadınız, örnekler arasında seyahat, büyük toplantılar veya kalabalık iç mekan ayarları sayılabilir.

Doktorunuz veya diğer sağlık uzmanınız veya halk sağlığı departmanınız bir test önermekteyse.

Bazı gruplar, tanı testleri için yüksek öncelikli olarak kabul edilir. Bunlar, COVID-19 belirti ve semptomları olan kişileri içerir:

Bir sağlık kuruluşunda veya ilk müdahale görevlisi olarak çalışan kişiler.
Huzurevleri gibi uzun süreli bakım tesislerinde çalışanlar ve hapishaneler gibi insanların birbirine yakın barındığı diğer yerlerde yaşamak veya çalışmak durumunda olanlar.
Hastanede bakım gören kişiler. PCR Testi Bodrum

COVID-19 virüsü bulaşmış bazı kişiler asemptomatik olabilir, yani herhangi bir belirti veya semptomu yoktur. Ama yine de virüsü başkalarına bulaştırabilirler. Semptomları olmayan kişilerin test sonucu pozitifse, virüsün yayılmasını engellemeye yardımcı olmak için kendi kendine izolasyon yönergelerini izlemelidirler.

COVID-19 tanı testinin mevcudiyeti ve nerede test edileceği, Sağlık Bakanlığı tarafından akridite edilmiş PCR merkezlerinde yaptırılmalıdır.

Sağlık Bakanlığı’nın akridite vermediği yerlerde yapılan yapılan COVID-19 testlerine karşı dikkatli olun. bunlar genellikle yanlış sonuçlar verir.

PCR Testine Nasıl Gitmek Gerekir?

Belirtileriniz olsun ya da olmasın, doktorunuzun muayenehanesine veya test merkezine gidip gelirken yüz maskesi takmayı ihmal etmeyin ve sizinle birlikte gelen herkesin de maske takmasını sağlayın.

COVID-19 kapmış olabileceğinizi düşünüyorsanız, belirtilerinizi gözden geçirmek ve içeri girmeden önce test hakkında bilgi almak için doktorunuzu veya yerel sağlık merkezinizi arayın, böylece personel kişisel koruyucu ekipman giyerek ziyaretinize hazırlanabilir.
Herhangi bir semptomunuz yoksa ancak COVID-19 olan biriyle yakın temas halindeyseniz, doktorunuzun veya tıp merkezinizin test tavsiyelerine uyun. PCR Testi Bodrum

PCR Test Süreci

Bir COVID-19 tanı testi için bir sağlık uzmanı, burnunuzdan veya boğazınızdan bir mukus örneği veya bir tükürük örneği alır. Teşhis testi için gereken numune bir sağlık kuruluşunda alınabilir.

Burun veya boğaz sürüntüsü. Daha kısa bir burun sürüntüsü kabul edilebilir olsa da uzun bir burun sürüntüsü (nazofaringeal sürüntü) önerilir. Doktorunuz veya diğer sağlık uzmanınız, ucu pamuklu ince, esnek bir çubuğu burnunuza sokar veya bir sümük örneği toplamak için çubuğu boğazınızın arkasına doğru fırçalar. Bu biraz rahatsız edici olabilir.
Nazal numune için, test için yeterli mukus toplamak için her iki burun deliğinde de sürüntü olabilir. Numune dışarı çekilirken hafifçe döndürülmeden önce kısa bir süre yerinde kalır. Numune bir tüpe kapatılır ve analize gönderilir.

Tükürük örneği. Bazı yerler tükürük testleri sunar. Bir tükürük numunesi, uzun bir burun sürüntüsü kullanılarak alınan bir mukus numunesinden biraz daha az hassas olsa da bir tükürük testinin yapılması daha kolaydır ve genellikle daha az rahatsız edicidir. Test etmek için tükürüğünüzün bir örneğini sağlamak için birkaç kez bir tüpe tükürürsünüz. Tüp, analize gönderilmeden önce muhafaza edilir.

PCR Testi Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Bazı tesislerde COVID-19 teşhis testleri için hızlı testler uygulanmaktadır. Bu durumda, sonuçlarınızı bir saatten daha kısa sürede veya test yaptırdığınız gün alabilirsiniz. Diğer tesisler, test örneğini analiz için dışarıdaki bir laboratuvara göndermek zorunda kalabilir. Numuneyi göndermeleri gerekiyorsa, sonuçlarınız birkaç gün sonraya kadar mevcut olmayabilir. PCR Testi Bodrum

COVID-19 tanı testi sonucu pozitif veya negatif olabilir.

Pozitif Sonuç.

  • Bu, şu anda COVID-19’a neden olan virüsle aktif bir enfeksiyonunuz olduğu anlamına gelir. Kendinize bakmak ve virüsü başkalarına bulaştırmamak için uygun adımları atın. Şunlara kadar kendinizi karantina etmeniz gerekecek:
  • Belirtileriniz düzeliyor ve ateşinizin üzerinden 24 saat geçmiş
  • Belirtilerinizin ilk ortaya çıkışından bu yana en az 10 gün geçmiş.
  • Şiddetli COVID-19 semptomlarınız veya hastalıklarla savaşma yeteneğinizi azaltan bir sağlık durumunuz varsa, doktorunuz daha uzun süre karantinada kalmanızı önerebilir. Pozitif bir sonucunuz varsa ancak hiç semptom geliştirmediyseniz, testten sonra 10 gün izole edin.

Negatif sonuç.

  • Bu, muhtemelen COVID-19 virüsü ile enfekte olmadığınız anlamına gelir. Ancak test örneğinin zamanlamasına ve kalitesine bağlı olarak yanlış negatif bir test sonucu ortaya çıkabilir.
  • Negatif test yapsanız bile, gelecekte enfekte olabilirsiniz, bu nedenle potansiyel yayılmayı önlemek için sosyal mesafe, yüz maskesi kullanımı ve el yıkama ile ilgili yönergeleri takip etmek önemlidir. Belirtileriniz devam ederse, doktorunuz testi tekrarlamanızı önerebilir.


PCR Testi Bodrum

Medlife Tıp Merkezi

Sgk Anlaşmalı Bodrum Hastane

Konacık Mahallesi, Atatürk Bulvarı, No: 203/B Bodrum / MUĞLA

www.medlifetipmerkezi.com

 

 

 


Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

SON YAZILAR