25 C
Bodrum
Cumartesi, Eylül 30, 2023
spot_img

Mavi Yolculuk Bodrum

Mavi Yolculuk Bodrum

Mavi Yolculuk Bodrum ; Geleneksel gulet yatlarıyla yapılan Mavi Yolculuk, Ege ve Akdeniz kıyılarımıza özgü bir tatil biçimi. Doğa harikası koyları keşfetmek, denizle, doğayla, tarihle iç içe farklı bir tatil geçirmek isteyenler tercihlerini Mavi Yolculuk’dan yana kullanıyor.

Mavi Yolculuk Bodrum
Mavi Yolculuk Bodrum

Mavi yolculuk, gün batımının en güzelini yaşamaktır. Mavi yolculuk, balığın en lezzetlisini yiyebilmek, içkinin ve mezelerin keyfini çıkartmaktır.

Mavi yolculuk, ne zamandır kapağını bile açmaya fırsat bulamadığınız kitabı okuyup, Mavi yolculuk, kendinizi ona kaptırmaktır.

Mavi yolculuk, gün batımında sevdiğinizle baş başa kalıp ıssız koylarda dolaşmak, Mavi yolculuk, kumlara uzanmak ve kendinizi serin sulara atmaktır.

Mavi yolculuk, şehrin kalabalığından, Mavi yolculuk, iş yerinizin ya da evinizin dört duvarı arasından kurtulup, denizle buluşma vakti geldi. Mavi yolculuk, Ege ve Akdeniz’in en güzel koylarında, yeşille mavinin binlerce tonunun kaynaştığı doğal bir ortamda,

Mavi Yolculuk
Mavi Yolculuk

Mavi yolculuk, sürükleyici bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?
Mavi yolculuk, üstelik bu yolculuğa, ister dostlarınızla baş başa olabileceğiniz bir tekne kiralayarak çıkabilir, Mavi yolculuk, isterseniz sadece bir kabin kiralayarak dünyanın dört bir yanından gelen deniz seferlerle ayni tekneyi paylaşabilirsiniz …

Geleneksel gulet yatlarıyla yapılan Mavi Yolculuk, Ege ve Akdeniz kıyılarımıza özgü bir tatil biçimi. Doğa harikası koyları keşfetmek, denizle, doğayla, tarihle iç içe farklı bir tatil geçirmek isteyenler tercihlerini Mavi Yolculuk’dan yana kullanıyor….

Mavi Yolculuk
Mavi Yolculuk

Mavi Yolculuk ülkemize özgü bir turizm çeşidi. Akdeniz ve Ege kıyıları boyunca sıralanan göz kamaştırıcı güzellikteki koylar, sadece deniz yoluyla ulaşabileceğiniz saklı cennetler, Anadolu insanının konukseverliği, benzersiz antik kentler ve tabii ki deniz üzerinde olmanın verdiği keyif Mavi Yolculuğu özel kılan başlıca etmenler.

50 yılı aşkın bir süredir yapılan Mavi Turların ortaya çıkışının oldukça ilginç bir hikayesi var. Mavi Yolculuğun başlangıcı, Cevat Şakir’in bir öyküsünden dolayı Bodrum’da 3 yıl “kalebent” liğe mahkum edilmesine dayanıyor.

Mavi Yolculuk
Mavi Yolculuk

Cevat Şakir’in Bodrum’daki yaşantısının, kısa sürede cezadan çok keyif’e dönüştüğünü gören yetkililer, onu tekrar İstanbul’a çağırıyor. Cezasının son yarısını İstanbul’da tamamlayan Cevat Şakir, Bodrum’a yerleşerek 25 yıl burada yaşıyor.

Bu dönemde yazdığı yazılarda Bodrum’un Karya dönemindeki adından esinlenerek “Halikarnas Balıkçısı” takma adını kullanan Cevat Şakir’in, Bodrum’un gelişip bugünkü ününe kavuşmasında büyük katkısı var.

Mavi Yolculuğun Kısa Tarihi

Halikarnas Balıkçısı, arkadaşları Bedri Rahmi Eyüboğlu, Azra Erhat gibi hümanist aydınlarla küçük balıkçı veya süngerci tekneleriyle birkaç günlük kısa Gökova turları yapmaya başlıyor.

Bu turlar, 1950’lerin ortalarından itibaren, her yıl artan sayıda insanın katılımı ile sürüyor. Önceleri mütevazı şartlarla yapılan “Mavi Yolculuk” adını, denizi, dostluklarını pekiştirmek için mekan seçen bu ilk yolculardan alıyor.

1950’lerden günümüze her geçen sene daha büyük bir ilgiyle karşılaşan turlar en başından beri gulet yatlarla gerçekleştiriliyor. En fazla 14-16 kişilik grupları ağırlayan guletler, dünyaca ünlü geleneksel ahşap ve el işçiliğinin ürünleri.

İlk olarak balık ve sünger avcıları için inşa edilen yatlar, bugünkü modern ve konforlu hallerini alana kadar uzun bir süreçten geçmiş. Guletler, motor yatlar olarak bilinmelerine karşın yelkenle de yol alıyorlar.

Bodrum Mavi Yolculuk
Bodrum Mavi Yolculuk

Ön bölümde oldukça geniş bir güneşlenme alanı var. Orta alan bar, mutfak, oturma grubu ve yemek masalarının bulunduğu kapalı salona ayrılmış. Kıç tarafında üzeri tente ile kapatılmış yemek masası, oturma grubu ve dümenin bulunduğu açık alan, alt kısımda ise kamaralar yer alıyor.

Mavi Turlara katılanlar güne sabahın ilk ışıklarıyla başlıyor. Önce yüzme, daha sonra da kahvaltıyla başlayan gün, birkaç saatlik seyirin ardından, programda yer alan doğa yürüyüşü ve arkeolojik gezilerle devam ediyor.

Bu tarz yürüyüşler size göre değilse, yatta kalıp kitap okuyabilir ya da güneşlenebilirsiniz. Daha aktif olmayı sevenler ise yüzme, kürek çekme, dalış, balık tutma, jet-ski veya su kayağı gibi su sporları aktivitelerine katılabilirler.

Mavi Yolculuğa çıkmak için en uygun dönem, Nisan ve Kasım ayları arasındaki zaman dilimi. Mavi yolculuk güzergahı Kuşadası’ndan Antalya’ya kadar yaklaşık 350 deniz millik bir alanı kapsıyor.

Kıyıların kıvrımlı olması, katledilen mesafenin uzunluğu arttırıyor ama konukların bundan memnun olmadığını söylemek mümkün değil. Yolculuk boyunca her burnun etrafında ya yeni bir koy uzanıyor, ya küçük bir köy, ya da bir antik kent…

Bodrum Mavi Yolculuk
Bodrum Mavi Yolculuk

Onlarca farklı rotadan kendinize en uygun olanı seçebileceğiniz gibi, özel tur opsiyonunu seçerek güzergahı kendiniz de belirleyebilirsiniz. Bodrum çıkışlı klasik bir rota izlendiğinde ilk olarak Bodrum yarımadasının kuzey ucundaki Güllük Körfezinin ıssız koylarıyla karşılaşıyorsunuz.

Güllük Körfezinden yalnızca birkaç kilometre içerilerde antik Didim harabeleri ve Iasos bulunuyor. Bodrum’dan güneydoğuya doğru gidildiğinde, Güllük’ten daha popüler olan Gökova Körfezi yer alıyor. Gökova’nın onlarca koyu ziyaretçilerine inanılmaz güzellikler sunmakta. Bir ada üzerinde kurulu antik Keramos şehri kalıntılarıyla ünlü.

MAVİ BAYRAKLI PLAJLARI
MAVİ BAYRAKLI PLAJLARI

Datça Yarımadası’nın altındaki Hisarönü Körfezi’nde, keşfedilebilecek yüzlerce koy ve ada var. Hisarönü’nün ardından ulaşılan Marmaris’in geniş koylarında, görkemli oteller ve marina yer alıyor.

Marmaris’ten Antalya’ya kadar uzanan kıyı olağanüstü güzellikleri gözler önüne seriyor. Caretta Caretta kaplumbağalarının son yuvalandıkları yer olan İztuzu kumsalı yemyeşil Dalyan’ı korumakta. Antik Kaunos harabelerinden sonraki durak, Göcek Köyü ile Fethiye Limanı.

Fethiye’nin güneyindeki Ölü Deniz’in çakıllı kumsalı, benzeri görülmemiş güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Küçük birer köy olan Kalkan ve Kaş’ı ziyaret edenler batık şehri ve Osmanlı Kalesi’ni görme şansını sahipler.

Mavi yolculuğun son durağı ise turizmin kalbinin attığı Antalya.

Mavi Yolculuk Hakkında

Bodrum Mavi Yolculuk Turları Bodrum yapımı 6-8 kabinli , 12-16 kişilik gruplarla Gulet yatlarla yapılan Bodrum‘dan, Göcek, Marmaris, Fethiye ve Antalya ya kadar muhteşem, keyifli her gün , her saat manzaranın değiştiği mavi yeşil Turkuaz koylarda yapılan bir gezidir.

Mavi Yolculuk için iki tercihiniz vardır.

Mavi Yolculuk
Mavi Yolculuk

Özel Gulet kiralamak: 3 kabin 6 kişiden ; 8 kabin 16 kişiye kadar olan kapalı gruplar icin idealdir. Mavi Yolculuğu ilk başlatan ve tanıtan Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen ünlü yazar-hikayeci Cevat Şakir Kabaağaçlı’dır.

Cevat Şakir Kabaağaçlı Halikarnas Balıkçısı
Cevat Şakir Kabaağaçlı Halikarnas Balıkçısı

Bodruma sürgün gönderildiği yıllarda sürgüne keyfe dönüştürüp dünyanın en güzel koylarının Bulunduğu Gökova körfezinde arkadaşlarıyla ilk mavi turu başlatmıştır.

İlk yıllarda küçük sünger teknesiyle baslayan Mavi yolculuk günümüzde 16 metreden başlayıp 35 metrelere çıkan Guletlerlerle dünyada sadece Türkiye ye Özgü bir seyahat biçimini almıştır.

Mavi Yolculuk
Mavi Yolculuk

Tatili geçirmek üzere denizi , doğayı seçmenin pek çok nedeni vardır. Bir kere, deniz zevkin ta kendisidir… Dalgaların, rüzgarın ve yelken açmanın yarattığı iç rahatlığının birbirlerine karışımı bir başkadır; tek başınalık ve kendine yeterlilik duyguları, doğayla baş başa iletişim, arkadaşlarla bir arada olmak ve kişinin kendi kendineliği, deniz üstünde doruğa ulaşır.

Tekneyle gezinmek için, taptaze esen rüzgarın, pırıl pırıl suların ve bol güneşin olduğu pek çok güzel yer vardır. Peki, öyleyse neden ille de Türkiye’nin Ege kıyıları seçilir? Nedeni, yalnızca tekneyle gezmek değildir, çünkü dünyanın pek çok kıyısında bu zevk tadılabilir; ancak, demir atıldıktan sonra yaşanılanlar önemlidir.

Mavi Yolculuk
Mavi Yolculuk

Ege kıyıları boyunca koyların ıssızlığı, dünyada sadece buraya özgü turkuaz renkli deniz, görülmesi gereken tarihsel yerler …

Tüm bunlar ege ve Akdeniz , Bodrumdan Antalya ya deniz yoluyla dolaşmayı çok özelleştirir.

Ege ve Akdenizin bodrum,Marmaris ,Fethiye ve Göcek kıyıları, doğası, tarihi ve konukseverliği ile, benzer yörelerden farklıdır. Buralara kolayca gelinebilir.

Geldikten sonra da, modern dünyanın dert ve problemlerinden uzaklaşılır.

Knidos , Myndos, Olimpos, Ceramos , Phaselis Hydras , Bodrum Su altı Müzesi, Bodrum Antik Tiyatro, dünyanın 7 harikasından biri Bodrum Mausoleum Antik tarih, çamur banyoları Cleopatra nın denize girdiği tenha ve sessiz koylar ve mavi yeşil her gün değişik bir koyda uyanmanın keyfi ;

Şehirlerin itiş kakışından ve telaşlı sayfiyelerden yalnızca kısa bir mesafedeki bu yerler, en yorgun konukların bile dinlenmesine fırsat verir.

Mavi Yolculuk
Mavi Yolculuk

Mavi Yolculuk, bir başka yerde asla görülemeyecek keşifler, manzaralar, adalar, koylar görüleceğinin garantisidir

Pırıl pırıl bir denizde yüzmek … her gün değişik bir koyda değişik manzarada uyanmak sessizlikte kitap okumak Sabahın erken saatlerinde balık avlamak için mavi yolculuk idealdir

Maske , şnorkel ve paletlerle yüzerek su altı dünyasını keşfe çıkabilirsiniz veya karaya çıkarak doğayı keşif gezisi yapabilirsiniz. Teknenin bağlı bulunduğu koy, fotoğraf çekerek değerlendirebileceğiniz harika panaromik görüntü içindedir.

Her gün bir değişikliktir. Lütfen mavi yolculuğun asıl amacının dinlenmek ve rahatlamak olduğunu unutmayın . Spor , eğlence ve diğer aktivitelerin sadece sıkıldığınızda yapılabilecek eğlenceler olduğunu unutmayın.

Bodrum Mavi Yolculuğun Tarihçesi Geleneksel gulet yatlarıyla yapılan Mavi Yolculuk, Ege ve Akdeniz kıyılarımıza özgü bir tatil biçimi.

Bodrum Mavi Yolculuk
Bodrum Mavi Yolculuk

Doğa harikası koyları keşfetmek, denizle, doğayla, tarihle iç içe farklı bir tatil geçirmek isteyenler tercihlerini Mavi Yolculuk’dan yana kullanıyor….

Mavi Yolculuk ülkemize özgü bir turizm çeşidi. Akdeniz ve Ege kıyıları boyunca sıralanan göz kamaştırıcı güzellikteki koylar, sadece deniz yoluyla ulaşabileceğiniz saklı cennetler.

Bodrum Mavi Yolculuk
Bodrum Mavi Yolculuk

Anadolu insanının konukseverliği, benzersiz antik kentler ve tabii ki deniz üzerinde olmanın verdiği keyif Mavi Yolculuğu özel kılan başlıca etmenler.

50 yılı aşkın bir süredir yapılan Mavi Turların ortaya çıkışının oldukça ilginç bir hikayesi var.

Mavi Yolculuğun başlangıcı, Cevat Şakir’in bir öyküsünden dolayı Bodrum’da 3 yıl “kalebent” liğe mahkum edilmesine dayanıyor.

Cevat Şakir‘in Bodrum’daki yaşantısının, kısa sürede cezadan çok keyife dönüştüğünü gören yetkililer, onu tekrar İstanbul’a çağırıyor.

Bodrum Mavi Yolculuk
Bodrum Mavi Yolculuk

Cezasının son yarısını İstanbul’da tamamlayan Cevat Şakir, Bodrum’a yerleşerek 25 yıl burada yaşıyor.

Bu dönemde yazdığı yazılarda Bodrum’un Karya dönemindeki adından esinlenerek “Halikarnas Balıkçısı” takma adını kullanan Cevat Şakir’in, Bodrum’un gelişip bugünkü ününe kavuşmasında büyük katkısı var.

Mavi Yolculuk Tarihçesi

Halikarnas Balıkçısı, arkadaşları Bedri Rahmi Eyüboğlu, Azra Erhat gibi hümanist aydınlarla küçük balıkçı veya süngerci tekneleriyle birkaç günlük kısa Gökova turları yapmaya başlıyor.

Halikarnas Balıkçısı
Halikarnas Balıkçısı

Bu turlar, 1950’lerin ortalarından itibaren, her yıl artan sayıda insanın katılımı ile sürüyor.

Önceleri mütevazı şartlarla yapılan “Mavi Yolculuk” adını, denizi, dostluklarını pekiştirmek için mekan seçen bu ilk yolculardan alıyor.

Bedri Rahmi Eyüboğlu
Bedri Rahmi Eyüboğlu

1950’lerden günümüze her geçen sene daha büyük bir ilgiyle karşılaşan turlar en başından beri gulet yatlarla gerçekleştiriliyor. En fazla 14-16 kişilik grupları ağırlayan guletler, dünyaca ünlü geleneksel ahşap ve el işçiliğinin ürünleri.

Azra Erhat
Azra Erhat

İlk olarak balık ve sünger avcıları için inşa edilen yatlar, bugünkü modern ve konforlu hallerini alana kadar uzun bir süreçten geçmiş. Guletler, motor yatlar olarak bilinmelerine karşın yelkenle de yol alıyorlar.

Bodrum Mavi Yolculuk
Bodrum Mavi Yolculuk

Ön bölümde oldukça geniş bir güneşlenme alanı var. Orta alan bar, mutfak, oturma grubu ve yemek masalarının bulunduğu kapalı salona ayrılmış.

Kıç tarafında üzeri tente ile kapatılmış yemek masası, oturma grubu ve dümenin bulunduğu açık alan, alt kısımda ise kamaralar yer alıyor.

Mavi Turlara katılanlar güne sabahın ilk ışıklarıyla başlıyor. Önce yüzme, daha sonra da kahvaltıyla başlayan gün, birkaç saatlik seyirin ardından, programda yer alan doğa yürüyüşü ve arkeolojik gezilerle devam ediyor.

Bu tarz yürüyüşler size göre değilse, yatta kalıp kitap okuyabilir ya da güneşlenebilirsiniz. Daha aktif olmayı sevenler ise yüzme, kürek çekme, dalış, balık tutma, jet-ski veya su kayağı gibi su sporları aktivitelerine katılabilirler.

Mavi Yolculuğa çıkmak için en uygun dönem, Nisan ve Kasım ayları arasındaki zaman dilimi. Mavi yolculuk güzergahı Kuşadası’ndan Antalya’ya kadar yaklaşık 350 deniz millik bir alanı kapsıyor.

Kıyıların kıvrımlı olması, katedilen mesafenin uzunluğu arttırıyor ama konukların bundan memnun olmadığını söylemek mümkün değil. Yolculuk boyunca her burnun etrafında ya yeni bir koy uzanıyor, ya küçük bir köy, ya da bir antik kent…

Onlarca farklı rotadan kendinize en uygun olanı seçebileceğiniz gibi, özel tur opsiyonunu seçerek güzergahı kendiniz de belirleyebilirsiniz.

Bodrum çıkışlı klasik bir rota izlendiğinde ilk olarak Bodrum yarımadasının kuzey ucundaki Güllük Körfezi’nin ıssız koylarıyla karşılaşıyorsunuz. Güllük Körfezinden yalnızca birkaç kilometre içerilerde antik Didim harabeleri ve Iasos bulunuyor.

Bodrum’dan güneydoğuya doğru gidildiğinde, Güllük’ten daha popüler olan Gökova Körfezi yer alıyor. Gökova’nın onlarca koyu ziyaretçilerine inanılmaz güzellikler sunmakta. Bir ada üzerinde kurulu antik Keramos şehri kalıntılarıyla ünlü.

Datça Yarımadası’nın altındaki Hisarönü Körfezi’nde, keşfedilebilecek yüzlerce koy ve ada var. Hisarönü’nün ardından ulaşılan Marmaris’in geniş koylarında, görkemli oteller ve marina yer alıyor.

Marmaris’ten Antalya’ya kadar uzanan kıyı olağanüstü güzellikleri gözler önüne seriyor. Caretta Caretta kaplumbağalarının son yuvalandıkları yer olan İztuzu kumsalı yemyeşil Dalyan’ı korumakta.

Antik Kaunos harabelerinden sonraki durak, Göcek Köyü ile Fethiye Limanı.
Fethiye’nin güneyindeki Ölü Deniz’in çakıllı kumsalı, benzeri görülmemiş güzelliklere ev sahipliği yapıyor.

Küçük birer köy olan Kalkan ve Kaş’ı ziyaret edenler batık şehri ve Osmanlı Kalesi’ni görme şansını sahipler. Mavi yolculuğun son durağı ise turizmin kalbinin attığı Antalya.

Mavi Yolculuk Hangi Mevsim?

Temmuz sonu ve eylül başını kapsayan dönem Ege ve Akdeniz’in en sıcak ayları. Bu aylarda, talep çok olduğu için fiyatlar da yüksek tutuluyor. Haziran-temmuz ortaları ve eylülün ilk haftasından sonra seyahat için hava daha uygun oluyor. Mayıs ve ekim aylarını seçenler, akşamları serin hava ile karşılaşacaklarını bilmeli. Mayıs ayında deniz yeterince ısınmamış oluyor ancak ekim; hatta aralık ortalarına kadar deniz suyu sıcaklığını koruyor.

Tur Seçenekleri

Çok sayıda Mavi Yolculuk alternatifi var. Her keseye ve zevke uygun seçenekler arasından kendinize uygun olan birini mutlaka buluyorsunuz. Tercihleriniz doğrultusuna kiraladığınız tekneyle kendi belirleyeceğiniz özel bir rotada Ege ve Akdeniz’in güzelliklerini yaşayabileceğiniz gibi, değişik ülke insanlarını ve kültürleri buluşturan kabin turlarını da tercih edebilirsiniz. Tercih size kalmış.

Özel Turlar

Özel turlar, kendi belirleyecekleri rotalar üzerinde özgürce mavi yolculuk yapmak isteyen aileler ve arkadaş grupları için ideal bir seçim. 8-16 kişilik bir grupsanız, size uygun bir tekneyi, bir veya birkaç haftalığına, yemekli veya yemeksiz olarak kiralayabilirsiniz.
Böyle bir kiralamada gezi tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda yapılıyor.

Özel grubunuz için tekne seçimini tamamlayıp servis türlerini kesinleştirdikten sonra ( klima, jet ski, windsurf gibi ekstra aksesuarlardan faydalanmak isteyenler bu istekleri firmaya bildirmeli ) sıra rotanızı belirlemeye geliyor. Rotayı ve charter periyodunuz içindeki seyir planını oluştururken, çıkış ve varış limanınızı da belirlemeniz gerekiyor.

Rotanızı belirledikten sonra, kaptanınız la birlikte günlük seyir planlarınızı grubunuzun isteğine göre ayarlayabilirsiniz. Yemek için iki seçeneğiniz var. Dilerseniz, charter süresince kullanacağınız kumanyanızı ve içeceklerinizi beraberinizde getirebilir ve teknedeki aşçıya yemeklerinizi hazırlatabilirsiniz. Tatilde yemekle uğraşmak istemeyenler ise, belirlenen ücreti ödeyerek bu işi turu düzenleyen şirkete bırabilir.

Kabin Kiralama

Mavi yolculuğa çıkabilmek için bir grup oluşturmanız şart değil. Tek başınıza ya da arkadaşınızla birlikte bir mavi yolculuk programına katılarak da unutulmaz bir tatil yaşayabilirsiniz. Kabin kiralama programları, bütün bir tekneyi kiralayarak mavi yolculuk yapamayanlara ideal alternatifler sunuyor. Değişik ülkelerden, değişik kültürlerden insanların aynı teknede biraraya geldiği bu turlar, yeni dostlukların oluşmasına katkıda bulunması açısından da tercih edilebilir. Turların, rotaları ve seyir planları önceden belirleniyor. Kabin fiyatlarına genellikle yemek ve sınırsız yerli içki dahil.

Mini Mavi Yolculuk

Bazı hatlarda üç gecelemeli “Mini Mavi Yolculuk”lar da yapılabiliyor. Tur şirketleri bu kısa yolculuklarda hat için geçerli haftalık fiyatın % 50-60 kadarını alıyorlar. Haftalık, 4 günlük ya da 3 günlük programlara katılarak, bir guletin kabinlerinden bir ya da birkaçını kiralayabilir, yeni tanışacağınız farklı ülkelerden, kültürlerden, dillerden insanlarla mavi yolculuğunuzu paylaşabilirsiniz.

Yürüyüş Ağırlıklı Turlar

İlkbahar ve sonbahar aylarında uygulanan bu turlar, genellikle iyi yelken yapabilen teknelerle yapılıyor. Grubun ilgi ilgi alanına ve hava durumuna göre program yelken ya da yürüyüş ağırlıklı olabiliyor. Talep halinde teknelere bisiklet, kano ve kayak da alıp yat turunu daha da zenginleştirmek mümkün. Turların yapıldığı tekneler jeneratörle ısıtıla bildiğinden turlar kötü hava şartlarında bile yapılıyor.

Bareboat

Eğer denizcilik konusunda deneyiminiz varsa mürettebatsız olarak kiralayacağınız bareboatlarla mavi sulara geminizin kaptanı olarak açılmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Tabii mürettebat isteme şansınız da var. Bareboatları kullanabilmek için yakın yol kıyı kaptanlığı belgesi gerekiyor.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BODRUM

SON YAZILAR