13 C
Bodrum
Perşembe, Kasım 24, 2022
spot_img

Leleg Yolu

Leleg Yolu

Leleg Yolu, Türkiye’nin Muğla ilinin Bodrum Yarımadası‘nda yer alan ve ilk etabı 2016 Mart tarihinde açılmış kırmızı-beyaz işaretli bir yürüyüş parkuru.

Yol, ismini eskiden Bodrum’da yaşamış tarihi halk Leleglerden almaktadır. Etrim köyünden başlayıp Turgutreis Sabancı Parkı’na kadar uzanan (88 km)[2] ve ara yolları ile birlikte toplamda 185 kmlik yürüyüş yoluna sahip Leleg Yolu projesi Bodrum Ticaret Odası tarafından bölgedeki turizm sezonunu uzatmak için hazırlanmış olup, Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından da desteklenmiştir. Pedesa ve antik Leleg şehirlerinin yanı sıra Gebe Kilise gibi diğer tarihi yapı ve yerleşkeler yolun rotası üzerinde yer almaktadır.

Yolda 20 kmlik bir dağ bisikleti parkuru da bulunmaktadır.


Tarihi Leleg Yolu‘nun ilk etabı açılıyor

Tarihi Leleg Yolu
Tarihi Leleg Yolu

Yaşar ANTER / BODRUM (Muğla), (DHA)24.03.2016

Tarihi Leleg Yolu
Tarihi Leleg Yolu

BODRUM’da 2 bin 400 yıllık Pedasa Antik Kenti Leleg Yolu’nun Bodrum Ticaret Odası (BODTO) tarafından turizme kazandırılması amacıyla hazırlanan proje kapsamında, 185 kilometrelik yürüyüş yolunun 22 kilometrelik ilk bölümü tamamlandı. Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından da desteklenen projeyle turizm sezonunun uzatılması, sektörün ticaret hacminin geliştirilmesinin hedeflendiği bildirildi.

Tarihi Leleg Yolu
Tarihi Leleg Yolu

BODTO, geçen eylül ayında 2 bin 400 yıllık Karya Medeniyeti’nin en önemli ticaret yollarından biri olan ve Pedasa Antik Kenti’nden başlayan Leleg Yolu’nu turizme kazandırmak için çalışma başlattı. Fizibilite çalışmaları GEKA’dan alınan destekle yürütülen proje kapsamında Muğla’nın yanı sıra Aydın ve Denizli illerini de kapsayan 185 kilometrelik, yürüyüş ve 20 kilometrelik bisiklet yolu, kamp alanları ve seyir teras alanları yapılması için harekete geçildi. Spor, doğa ve macera turizmine hizmet verecek şekilde çevre düzenlemeleri, levhalama ve işaretlemeleri de yapılacak Leleg Yürüyüş Yolu’nun 22 kilometrelik bölümü tamamlandı.

Kimi bölümlerinde çevre düzenlemeleri yapılan yolda kimi bölümler ise doğal haliyle bırakıldı. Bodrum’un mevcut doğal, kültürel ve coğrafi yapısının tanıtılmasına katkı sağlayacağı düşünülen proje kapsamındaki yolun Bodrum Yarımadası’ndaki tamamlanan 22 kilometrelik bölümünün açılış ve tanıtımı, 26 Mart Cumartesi günü BODTO Başkanı Mahmut Kocadon, CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata ve turizm sektör temsilcilerinin katılacağı Pedasa Antik Kenti’nde yapılacak.

BODTO Başkanı Mahmut Kocadon, “İlimizin en önemli ekonomik getirisi turizmdir. Yıllardır, ilimizde turizmden kazanç elde etmekteyiz. Ama ülkemizin turistik ürününü çeşitlendirememesi yeni turizm türlerini geliştirememesi ülkemizin tarih, deniz, kum, güneş turizmi görüntüsünde kalmasına sebep olmuştur. Ülkemizde birçok turizm alternatifini devreye sokacak enstrümanlar mevcuttur.

Bunların en başında spor turizmi, alternatif turizm, deniz turizmi gelmektedir. Alternatif spor turizminde yürüyüş yolları, yamaç paraşütleri, dağ bisikletleri, kürek, yelken, rüzgar sörfü, olta balıkçılığı, okçuluk, tenis, squash, dart, briç gibi yeni ürünlerin tanıtılması ve pazarlaması yapılmalıdır. Leleg Yolu Projesi ile bahsettiğimiz bu amaca yönelik faaliyetlerimizi gerçekleştireceğiz” dedi.


Yaprak Gürdal yazıyor… “Leleglerin yolundan”

Leglerin yolundan
Leglerin yolundan

MERHABA dostlar, bundan böyle konuk yazar olarak sizlere Bodrum ve çevresi ile ilgili yerleri, tarihi zenginlikleri, Bodrum’a gastronomi değeri katan mekanları ve alışılmışın dışındaki güzellikleri tanıtmaya çalışacağım.

Bodrum pek çok kişinin aklına ilk olarak deniz-kum-güneş üçlemesi, günlüğü bin liraya kiralanan şezlonglar, lüks beachclublar ve oteller getiriyor olabilir. Ancak Bodrum bununla sınırlı değil. Burası, tarihin babası Herodot, Kaptan-ı Derya Turgut Reis, Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı, ünlü şairimiz Neyzen Tevfik, sanat güneşimiz Zeki Müren gibi çok önemli isimlerin yaşayıp izlerini bıraktığı, medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir beldemiz. Bu yazımda ise Bodrum’un en eski yerleşik halkından biri olan, yarımada üzerindeki ilk kültürlerden Lelegler’den bahsedeceğim.

SEKİZ BÜYÜK YERLEŞİM VAR

Lelegler M.Ö. 1500 – M.Ö. 400 yılları arasında yaşadıkları için onlar hakkındaki tüm veriler başta Herodot olmak üzere antik yazar ve tarihçilerin verdiği bilgilere dayanıyor. (Hatta Herodot bir yazısında Karialılara eskiden Leleg denildiğinden söz etmiş.) Lelegler tüm şehirlerini dağların en yüksek noktalarında kurmuş. Bu tepe doruklarındaki konumları sayesinde denizi ve çevre adaları gözetlemişler. Lelegleri ilginç yapan en önemli konu ise harçsız yapılarının günümüze kadar ayakta kalmış olması. Statik bilgileri ve teknikleri sayesinde binlerce yıl geçmesine rağmen hala izlerine rastlıyoruz. Bodrum’da bugün Leleglere ait sekiz büyük yerleşim bulunuyor: Termera, Uranion, Telmissos, Madnasa, Sibda-Side, Pedasa, Syangela ve Theangela.

KRAL MAUSOLOS’U ANMADAN OLMAZ

Şimdi Mausolos’u anmadan olmaz. Hani Bodrum’da antik dünyanın yedi harikasından biri sayılan Halikarnas Mozolesi var ya… İşte bu mozole bu ünlü kral adına hem kız kardeşi, hem de karısı olan II. Artemisia tarafından yaptırılmış. Mozolesi yapılan bu ünlü kral hayatta olduğu dönemde liman kenti Halikarnassos’u, yani bugünkü Bodrum’u güçlendirmek için gemi yapım atölyeleri kurmuş. Kentin sokaklarını heykellerle süslemiş, yerlere döşenen mozaiklerde tanrıların Halikarnassos’u korumasını dileyen simgeler tasvir ettirmiş. Tüm bu imar çalışmalarını destekleyecek insanlara ihtiyaç doğunca da yarımadada bulunan Leleg yerleşimlerinin derhal merkeze taşınmasını emretmiş. Böylelikle sekiz önemli Leleg yerleşiminin altısı boşaltılarak merkeze taşınmış. Bunun üzerine de Leleg kentleri tarihten silinmiş.

TOPLAM 88 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA

Leleg Yolu’nu ise tarihi Likya ve Karya yollarının Bodrum Yarımadası’na dayanan bir uzantısı olarak düşünebilirsiniz. 88 kilometre uzunluğundaki Leleg Yolu, Etrim köyünden başlayıp Turgutreis Sabancı Parkı’na kadar uzanıyor. Bağlantı yollarıyla birlikte 185 kilometreye kadar ulaşıyor. Leleg Yolu en çok dağlardan geçiyor. Asfalt yok. Bu nedenle kendi aracınızla gitmeniz çok doğru bir tercih olmayacaktır. En iyi alternatifiniz ise yolu yürümek, 4X4 kiralamak ya da organize turlara katılmak olacaktır. (Eğer organize turlara katılacaksanız kişiye özel turlar düzenleyen Bodrum’daki Ibex Adventure Club’la iletişime geçebilirsiniz.)

BU EŞSİZ DEĞERİ KORUYALIM

Leleg Yolu, Bodrum’un belki çok bilinmeyen ama bilinmediği için de çok şey kaçırılan bir yeri. Ancak şunu da söylemeden edemeyeceğim. Son zamanlarda planlanan çevre yolu yapılırsa antik kentlerin içinden geçerek tarihi ve doğal zenginliklerimize zarar verecek. Umarım bu karardan vazgeçilir ve bu eşsiz değerlerimizi koruyabiliriz.


Bodrum’un Arka Yüzü

Leleg Yolu

Melike Karapınar
melikekarapinar@gmail.com

Yoksa siz dünyaca ünlü güzide tatil beldemizi beyaz “Bodrum Evleri”yle süslü püslü, lacivert renkli koylarıyla ışıltılı şıkırtılı, ünlü gece kulüpleriyle eğlencenin doruğunda bir yer mi sanıyordunuz? Bodrum’un bunlardan ibaret olduğunu düşünen büyük yanılgıya düşer. Siz bir de Bodrum’un arka yüzünü görün diye bir giriş yapmak istedim, çünkü bence gerçekten eğer bugüne kadar görmediyseniz, Bodrum size bilinmeyen bu yüzüyle büyük bir sürpriz yapacak, emin olabilirsiniz…

Leleg Yolu
Leleg Yolu

Bodrum pek tabi ki o kadar güzel bir yer ki, bu güzelliği tarih boyunca buraya yerleşen tüm medeniyetlerce tescillenmiş. Tarihin babası Halikarnassos’lu Heredot’a göre “kalkanlarına kulp yapan ilk topluluk” olan; dünyanın ilk coğrafyacısı Strabon’a göre “hayatını korsanlık yaparak kazanan”; büyük edebiyatçı Homeros’a göre, “Troyalıların yanında tarihin ilk işgaline karşı koymak için savaşa giren” müttefik Leleg’ler Bodrum’un kayıtlarda adı geçen ilk haklı olarak biliniyor.

Leleg Yolu
Leleg Yolu

Troya savaşında Lelegler’in şehri Pedasa, Helen başkomutanı Aşil tarafından yok edilmiş. Bunun üzerine Lelegler daha güneye göç ettirilmiş ve bugünkü bodrum yarımadasına yerleşip yeni Pedasa’yı burada kurmuşlar. Lelegler aynı zamanda taş ustası, kendilerine ait bir yöntem kullanarak kuru taş duvarlarla sekiz ayrı tepe üzerine inşa ettikleri yerleşim birimlerinde yaşamlarını sürdürmüşler.

Leleg Yolu
Leleg Yolu

Leleglerden günümüze kalan bu tarihi miras, bugün Bodrum’un tepelerinde, zeytin ağaçlarının arasında bizleri bekliyor. 2016 yılında Bodrum Ticaret Odası’nın katkılarıyla işaretlenerek kullanıma açılan Leleg Yolu, kültür mirası olmasının yanında Bodrum’da doğa ve tarih severler için farklı bir aktivite imkanı sunuyor. Leleg Yolu, birbirine bağlantı yollarıyla bağlanan parkurlardan oluşuyor ve toplamda bağlantı yolları ile 185 km.lik bir uzunluğa ulaşıyor. Bu yollar içerisinde görülebilecek Pedesa antik kenti, Gebe Kilise gibi yapılar ve taş ustası Leleglerden günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış taş duvarlar sizi antik çağlara götürüyor.

Leleg Yolu
Leleg Yolu

Bu yolu kendiniz yürüyebileceğiniz gibi, bir rehber eşliğinde yürüyüp hem tarihini dinleyebilir hem de günü ulaşımın yalnızca arazi aracı ile mümkün olduğu, şahane bir gün batımı noktasında noktalayabilirsiniz. Biz bu keşiflerimizde Bodrum’un tarihi, coğrafyası ve kültürel mirasına hâkimiyetinden çok memnun kaldığımız Ibex Adventure Club’la yola çıktık. Kendileri bu yolculukta sizlere Leleg Yolu rotasına ek olarak Bodrum Yarımadası’nda yer alan volkan kraterini, piramit mezarları, Buzul çağından kalma hurma ağaçlarını bile anlatabilir.

Leleg Yolu
Leleg Yolu

Ya da “ben günüme biraz da macera katayım” derseniz, bu rotayı bu işe özel profesyonel bisikletlerle yapar ve eşsiz bir deneyimi cebinize koyarsınız. Biz bu alternatifi Cycle Turkey ekibi sayesinde öğrendik ve deneyimledik. Tabi burada ekipmanların iyi ve bakımlı olması, rotaya olan hakimiyet, güvenlik koşullarının sağlanması gibi birden fazla dikkat edilmesi gereken kriter var ve Cycle Turkey ekibi bu konuda eksiksiz bir deneyim sunuyor.

Leleg Yolu
Leleg Yolu

Peki bisiklet parkurunda pedal çevirirken neler görüyorsunuz? Çam ormanlarının içerisinde pedallarken mis gibi çam kokusu, Leleg yollarında pedal çevirirken yüzlerce yıllık gümbetler, yemyeşil vadiler ve zeytin ağaçları ve hatta araba yoluyla göremeyeceğiniz eşsiz yarımada manzaraları. Bu arada bisiklet denince gözünüz korkmasın, bisikletler siz pedal çevirirken e-bike özelliği ile size destek oluyor, zaten bununla birlikte yolculuğun içerisinde bir anda kendinizi Kargıcak Koyunda denize girerken, sonra yarımadaya tepeden bakarken ve sonraki durakta Etrim köyünde yüzyıllık kilimlerin fotoğrafını çekerken buluyorsunuz. Bu sıradaki yakılan kaloriler de bu deneyimin hediyesi.

Leleg Yolu
Leleg Yolu

Ne kadar zaman ayırmalıyız?

Leleg yolu’nu yürüyerek tamamlamanın 5 gün sürdüğü bilgisini aldık. Tabi bisiklet veya araçla gidilmesi durumunda zamandan da tasarruf edeceksiniz. Biz yukarıda saydığım deneyimi tam iki günlük bir rota ile tamamladık.

Bodrum’un Arka Yüzü

Ve tabi tarih ve doğa severler olarak Bodrum’a gelmişken, dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnasos Mozolesi ‘ni, Bodrum denince akla gelen önemli isimlerden biri ‘’sanat güneşimiz’’ Zeki Müren’in Evi ‘ni, Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi ‘ni de ziyaret etmeyi unutmayın.

“Yokuş başına geldiğinde Bodrum’u göreceksin, sanma ki geldiğin gibi gideceksin, senden öncekiler de böyleydiler, akıllarını Bodrum’da bırakıp gittiler.” Demiş Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı. Bu alışılmışın dışında deneyim ile biz de aklımızı Bodrum’da bırakıp döndük, darısı sizlerin başına..

instagram.com/cotton_mel/


 

 

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

SON YAZILAR