8 C
Bodrum
Cuma, Şubat 3, 2023
spot_img

Bodrum Guletleri

Bodrum Guletleri

Guletler Tekne seçerken dikkat edilecek hususlar Geleneksel Türk guletleri, Mavi Yolculuğun en karakteristik parçalarından. Bodrum Guletleri

Yuvarlak arkası, sudaki düşük profili ve bir zamanlar sünger dalgıçları ve balıkçılar tarafından yakaladıklarını aktarmak için kullandıkları geniş tekne kısmı guletlerin en belirgin özellikleri.

Bu tekne tasarımının en büyük avantajı yolculara güverte üstünde ve altında bolca alan sağlaması.

Bodrum Gulet
Bodrum Gulet

Çağdaş planlı tekneler, geleneksel dizaynlarını korumakla birlikte, geçmişte balıkçılık ve taşımacılık amacıyla kullanılan atalarına göre daha modern aksesuar ve ekipmanın yanı sıra, daha geniş kullanım alanına da sahip.

Bodrum Gulet
Bodrum Guletleri

Guletlerin güverteleri, günlük yaşamın gereklerine göre planlanıyor. Genellikle teknelerin kıç güverteleri, yemek ve dinlenme amacıyla, ön güverte ise güneşlenme terası olarak değerlendiriliyor. Kabinlerin hemen hepsi aynı büyüklükte ve herbirinde ya çift yatak ya da tek ranza seti bulunuyor. Kabinlerde dolap, çekmece, küvetlerinde duş hortumu bulunan banyolar ya da komple duş setleri var.
Guletlerin bir başka özelliği de, tamamen usta yapısı olmaları. Bodrum, Bozburun, Marmaris ve Fethiye’de yüzlerce yıldır çam, kestane ve maun gibi ağaçların kerestesinden inşa edilen guletler, konforun yanında güvenlik konusunda da tam donanımlı.

Bodrum Gulet
Bodrum Gulet

Teknelerin hemen hepsinde VHF telsizler, işaret fişeği, bayraklar, ilk yardım çantaları, cankurtaran yelekleri, ekstra yelkenler, halatlar ve motorlu küçük bir tekne bulunuyor. Müzik sistemi, cep telefonu, TV, video oynatıcı ve CD çalar gibi aletler tura katılanların kullanımına açık.

Tekne seçerken dikkat edilecek husular…

Teknenin yeni değil, bakımlı olması önemli. Yapım yılının belirleyiciliği yok.

Bodrum Gulet
Bodrum Gulet

Teknenin fiyatı büyüklüğü ve donanımı ile orantılı. Ancak teknenin büyüklüğünün ve ödediğiniz ücretin artması memnuniyetinizin de aynı oranda artacağının garantisi değil. Bu nedenle beklentilerinizi turu düzenleyen şirkete olabildiğince ayrıntılı olarak iletin.
Yatların çoğundaki elektrik voltajı 12 V./24V.dur. Eğer yanınızda elektrikli traş makinası, video oynatıcı, bilgisayar gibi aletleri getirmeyi düşünüyorsanız bunu göz önünde bulundurmanızda fayda var. Yanınızda elektrikli aletler getirecekseniz konuyu kaptanla görüşmeniz gerekiyor.

Yanınıza almanız gerekenler…

Her şeyden önce bir fotoğraf makinası! Mavinin ve yeşilin binlerce tonunun buluştuğu, tarihle iç içe Ege ve Akdeniz kıyıları, fotoğraf meraklılarını mutluluktan sarhoş edecek.
Tekne üzerinde zamanın büyük bölümü mayo ile geçiyor. Karaya çıkışta yapılacak yürüyüşler için spor ayakkabı, serin akşam saatleri için tişört, pantolon ve şort almak yeterli.

Bodrum Gulet
Bodrum Gulet

Mevsime göre akşam saatleri için hırka alınabilir.
Havlu, yedek mayo, güneş kremi ve gözlüğü, terlik, şapka, şnorkel, palet, sualtı gözlüğü ve ilaç almayı unutmayın.
Geceleri güvertede uyumak isteyenlerin yanlarına uyku tulumu almaları faydalı olacaktır.
Yanınıza koca bavullar almayın. Kamaraya sığdıramazsınız. Battaniye, pike, çarşaf ve yüz havluları teknede bulunuyor.
Mavi Yolculuk, kitap okumak için çok uygun bir ortam sunuyor.
Kitaplarınızı yanınıza almanız iyi olur.
Çalmak istediğiniz kasetlerinizi ve genellikle teknede bulunsa da tavla, oyun kağıdı ve satranç takımlarınızı yanınızda bulundurmanızda fayda var.
Bazı akşamlar sinek kovucuya ihtiyacınız olabilir.

Gulet Nedir

Gulet Geleneksel Mimaride Inşa Edilen Ahşap, Motorlu Ve Yelkenli Yat Olup, Kıyıya Yakın Gezilerde Olduğu Kadar Uzun Deniz Seyahatlerinde De Oldukça Idealdir.
Geleneksel Türk Guleti, ustaların ustaları tarafından inşa edilen ahşaptan yapılmış her biri el yapımı özel teknelerdir. Motorlu yelkenliler olarakta bilinen guletler, kıyı gezileri için ve uzun deniz yolculukları için idealdir. Çünkü son derece konforlu seyir keyfi sunarlar.
Guletlerin ilk inşasına Türkiye’de Bodrum bölgesinde başlandığı biliniyor. Ancak artan talep ve büyüyen pazar sebebiyle bugün Bozburun, Marmaris, Fethiye ve İstanbul’da da üretim yapılmakta.

Gulet Tipleri

Gulet : Mavi yolculuk için en popüler geleneksel yat türü gulettir. Guletlerin arka bölümünde geniş bir yemek masası ve oturma alanı, ön tarafında ise tüm misafirleri için yeterli sayıda güneşlenme minderi ve genellikle bir sofa bulunur. Her gullette büyüklüğü ile orantılı bir kapalı salon ve yemek masası olmakla beraber kabinlere erişim bu salondan geçildikten sonra olur.

Bodrum Guletleri Yuvarlak kıçlı olması sebebi ile misafir kabinleri yatın ön tarafında yer alırken, kıç tarafı genelde teknik oda olarak kullanılmaktadır. Yelken kabiliyeti aynakıç guletlere göre kısmen daha iyidir.

Aynakıç : Aynakıç guletleri, geleneksel guletlerden ayıran en temel özellik kıç bölümlerinin guletlerdeki gibi yuvarlak değil, yükseltilmiş köşeli bir yapıda olmasıdır. Genellikle bu alan ‘’master kabin’’ diye tanımladığımız süit oda için kullanılır. Bu özellik dışında diğer tüm detaylar guletler ile aynıdır.

Tirhandil: Yelkenle seyir yapmak için en uygun ahşap yat olan tirhandiller, sivri kıçlı ve en eski yerel ahşap tekne türüdür. Çoğu üç köşe yelkenlidir; günümüzde donanım şalopadan filikaya, ondan da yelkene değişmiştir. Diğer kategoriler gibi çok uzun boyda inşaa edilmeyip ortalama 15 – 25 metre arasındadırlar. Kabinleri aynı standartlardadır. Yelken yapmaktan keyif alanlar için en iyi tercihtir.

Guletlerde Konaklama

Geleneksel Türk guletlerinin tasarımı, çağlar boyunca gelişmiş ve bugün modern bir gulet, uzunluğu 15 ila 55 metre (50-180 fit) arasında değişen adeta lüks birer yüzen otel şeklini almıştır.

Bodrum Guletleri
Bodrum Guletleri

Gulet uzunluğu yolcu kapasitesi ile doğru orantılıdır denilemez.

Örneğin 20 metre bir gulette üç misafir kabini olabileceği gibi bu sayı altıda olabilir. Aynı boyutta daha fazla kabin olması kabinlerin daha küçük olmalarını gerektirir.

Fakat genel olarak altı ve üzeri çok kabinli tekneler daha uzun boylu guletlerden oluşmaktadır.

Bodrum Guletleri
Bodrum Guletleri

Her boy ve kategoride guletler için tüm kabinler misafiri ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Yatak, elbise dolabı, ayrı duş ve tuvalet vb.

Ancak kabinlerin büyüklükleri ve teknenin lükslüğüne göre koltuk takımları, şifonyer, çalışma masası, jakuzi gibi ekstra konfor ekipmanları da mevcuttur.

Mürettebat için ise misafir kabinlerinden bağımsız kabinler bulunur.

Guletlerde Yolcu Güvenliği

Guletlerde yolcu güvenliği ve konforu en büyük önceliktir. Her gulet bol miktarda temiz su ve yakıt deposuna sahiptir. Ayrıca, VHF telsiz, GSM telefonlar, can salı, can yelekleri ve yangın söndürücüler gibi tam navigasyon ve güvenlik ekipmanları ile donatılmıştır.

Tüm bu güvenlik önlemleri ve teknoloji, olası herhangi bir krizi ortadan kaldırır ve denizde geçireceğiniz tatili keyifli hale getirir.

Gulet kiralama Türleri

Özel Yat Kiralama

Özel gulet kiralama, tüm guletin kiralama yaptığınız tarih aralığında personeli ile birlikte size tahsis edilmesi demektir. Kiralama süresi boyunca kiralama sözleşmenizin belirlediği sınırlar dahilinde dilediğiniz rotayı yapabilir, her hangi bir sabit programa bağlı kalmaksızın dilediğiniz gibi bir tatil dizayn edebilirsiniz.

Kendi kumanya alışverişinizi yapabileceğiniz gibi, hazır menü paketlerimizi satın alabilir, standart kısıtlanmış bir menüye bağlı kalmayabilirsiniz. Ailenizle denizde lüks bir tatil geçirmek veya yakın arkadaşlarınızla denizin ve eğlencenin keyfini çıkarmak için, özel bir gulet kiralama en iyi seçenektir. Bütçenize uygun geleneksel, klasik, lüks ya da süper lüks yat kiralama seçeneklerinden tercihinizi yapın ve tekrar tekrar gelmek isteyeceğiniz unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayın.

Kabin Kiralama

Kabin kiralamalarda paylaşımlı bir turda bir veya birden fazla kabin kiralanabilir. Güzergah, yemek saatleri, yemek içerikleri standart bir programda devam eder.

Genellikle geleneksel guletlerde yapılan kabin turlarında amaç lüks bir yatta tatil yapmak değil, mavi yolculuk ruhu ve keyfini yaşamaktır.

Özel bir gulet kiralama için yeterli sayıda bir grup oluşturamıyor veya bütçe planınızın üzerinde kalıyorsa kabin kiralama size keyifli bir mavi tur tatili yaşatabilir.

Güzel bir seyahat deneyimi yaşamak, sosyal çevrenizi genişletmek ve teknede yeni arkadaşlar edinmek için bir kabin kiralayarak tatilinizi en iyi şekilde geçirebilirsiniz. Bodrum Guletleri

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

SON YAZILAR