19.9 C
Bodrum
Cumartesi, Eylül 30, 2023
spot_img

Bodrum Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı

Bodrum Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op Dr Gürol Oral Bodrum Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı “Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı KBB Uzmanı Bodrum KBB doktorları Bodrum.

Kulak Burun Boğaz Kulak Burun Boğaz Ear Nose and Throat specialist ENT Doctor Otorhinolaryngologist İşitme kaybı Baş dönmesi, Vertigo Kulak çınlaması Kulak iltihabı Kulak ağrısı Kulak yıkama, temizleme, Buşon, kulak kiri Ear wax Burun tıkanıklığı, Geniz eti, Burun eti Radyofrekans Burun allerjisi, Allerji Burun kırığı Öksürük Boğaz ağrısı, Beta mikrobu Guatr, Tiroid hastalıkları Botoks, Çene botoksu, Migren botoksu Mezoterapi”

Op. Dr. Gürol Oral Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı
Op. Dr. Gürol Oral Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı

Op. Dr. Gürol Oral Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı

Koku bozukluğu önemli hastalıkların bulgusu olabilir!

Koku alabilmemiz için koku moleküllerinin burun boşluğunun tavanında bulunan olfaktor mukozaya ulaşması gerekir. Bunun için bir hava akımı gerekir.

Aşağıda sıralanan durumlar koku alma bozukluğu sebebi olabilir.

Burun ve sinüsler ile ilgili tıkayıcı hastalıklar Üst solunum yolu enfeksiyonları
Kafa travmaları
Yaşlanma
Konjenital (doğuştan gelen )
Zehirli kimyasal maruziyeti
Tümörler
HIV enfekte hastalar
Epilepsi
Psikiyatrik hastalıklar
İlaçlar
Cerrahi müdahaleler
Bilinmeyen sebepler

İşitme Kaybı

İşitme kaybında erken teşhisle tedavi mümkündür.

Dünya Sağlık Örgütü İşitme kaybına yol açan faktörlerin %50’sinin önlenebilir olduğunu bildirmektedir.
Önlenebilirliğini yitirmemesi açısından da yenidoğan işitme taraması ile erken yaş işitme taramasının yaptırılması büyük önem taşır.

Detaylı Bilgi ve iletişim için;

Telefon : 0252 3162244
GSM : 0505 2696557
MAIL : guroloral@gmail.com

Horlama ve Uyku Apnesi Nedir?

Horlama, hava yolunda darlık oluştuğu durumlarda ortaya çıkan gürültü biçimindeki sestir. Horlama tedavisinde en önemlisi horlamanın bir hastalık olduğunu kabul etmektir ve tedavisi için kararlı olmaktır.

Horlama kişinin kendi sağlığını ve yaşamını riske eden bir hastalık olduğu kadar sosyal olarak da bir hastalıktır. Horlama konusundaki en önemli nokta horlamanın ne zaman sağlık problemlerine yol açtığının tespitidir. Eğer uyku sırasında horlayan kişinin nefes durmaları oluyorsa ve soluksuz kalınan süre 10 saniyeden fazla ise bu durumda uyku apnesi dediğimiz ciddi sonuçlar doğurabilecek bir hastalıktan söz etmemiz gerekir.

Solunum sırasında göğüs kafesimizin genişlemesi ve diyaframımızın kasılması ile akciğerlerimize doğru vakum yaparak çektiğimiz hava solunum yolu boyunca cidarlarda çekilme etkisi oluşturmakta ve bu etkiye bağlı olarak hava yolunun dar olduğu bölgelerde yumuşak dokuların gevşek olması durumunda karşılıklı mukoza yüzeyleri birbirine temas edebilmektedir.

Uyku sırasında solunum kanalı çevresindeki kasların da gevşemesi ile hava yolunun dar bölgelerinde karşılıklı duvarlardaki mukozanın titreşim sonucu çarpışması horlama sesini oluşmaktadır. Solunum sırasında hava yolları civarında oluşan vakum etkisine bağlı olarak hava pasajının çökerek daralması sonucunda solunum azalmakta hatta kanalın tamamen kapanması ile solunum durabilmektedir.

Orta Kulak İltihabı

En sık, ağız ve burundan giren, östaki borusu vasıtasıyla orta kulağa ulaşan mikroplar yol açar.

Grip, nezle, alarji, sinüzit veya soğuk algınlığı gibi durumlarda östaki borusu da şişer ve tıkanır.

Böylece orta kulağa hava geçemez ve orta kulak temizlenemez. İltihap sırasında; kulak ağrısı, kızarık kulak zarı, zarın arkasında iltihaplı sıvı toplanması görülür. İltihaplı sıvı birikimi çok artarsa kulak zarı delinir ve iltihap kulak dışına akar.

Bodrum Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı
Bodrum Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı

Bazen ağrılı, ateşli iltihap geçtikten sonra östaki borusu tam açılmamışsa orta kulak sıvısı östaki borusundan genize akamaz ve birikir. Buna ‘orta kulakta sıvı birikimi’ denir. Bu birikim bazen sürekli bir hale gelir, burada haftalar, aylar boyu kalabilir. İşitme kaybı oluşur. Buradaki sıvının devam etmesi daha sık orta kulak iltihabı oluşmasına yol açabilir.

Kulak Temizliğinin Önemi

Kulak kiri olarak bilinen kelime tıp dilinde buşon olarak ifade edilmektedir. Dış kulak yolunda bulunan bezlerden salgılanan serumen adındaki salgı, kulak zarını zararlı maddelerden korur. Serumen, dış ortamdan gelebilecek bakteriler, toz ve kir parçaları gibi tehlikelere karşı korunmak adına vücudun salgıladığı bir salgıdır.

Bu salgı görevini yerine getirdikten sonra kurur ve kulak kepçesine atılır. Bu işlemden geçmiş salgıya da kulak kiri ya da buşon denilir.

Kulak kiri, kulakta meydana gelen bir pislik değildir. Aksine vücudunuzun savunma elemanlarından biridir.

Kulağın dış tehlikelerden korunmasını sağlayan bir salgıdır. Kulakta tıkanma veya koyu renkli salgı gözlemlendiğinde, KBB uzmanları tarafından temizliği yapılmalıdır.

Bir çok kişi kulak pamuğu ile kulak temizliği yapmakta. Ancak bu yöntem temizlikten öte kulak sağlığı için büyük bir tehlike taşımaktadır.

Bodrum Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı
Bodrum Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı

Dış kulak yolundaki bezler tarafından üretilen kulak salgısı sayesinde kulağı, toz, bakteri, mantar gibi yabancı maddelere karşı korunmaktadır.

Kulağı temizlemek için kulak içine sokulan herhangi bir cisim kulak salgısının zara doğru iter ve kulakta enfeksiyona hatta kulak zarının zarar görmesine neden olabilmektedir.

Kulak içi temizliğinin uzman doktorlar tarafından yapılması tavsiye edilmektedir.

Kulak içi temizliğinin uzman doktorlar tarafından yapılması tavsiye edilmektedir.

Kulak Çınlaması

Tinnitus olarak da bilinen kulak çınlaması, dışarıdan herhangi bir ses gelmemesine rağmen hastanın ses işitmesi durumu olarak tanımlanır. Bu durum kimi zaman tek kulakta kimi zaman her iki kulakta ortaya çıkabilir. Kişinin kulağının çınladığı esnada duyduğunu sandığı ses kişiye yakın bulunan diğer insanlar tarafından algılanamaz.

Genel olarak hastalıktan ziyade başka bir işitme sistemi hastalığının belirtisi olarak sınıflandırılır. Tinnitus’un şiddeti kişiden kişiye değişebilir. Belirtiler kimi insanlarda kısa süreli ve hafif şiddette ortaya çıkarken, kimi insanlarda ise kişinin ruh sağlığını bozacak kadar uzun süreli ve şiddetli olabilir.

Bodrum Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı
Bodrum Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı

Kulak çınlaması birçok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Kulak çınlaması en sık olarak kulakta meydana gelen diğer hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkar. Bunun yanında, kulakla hiçbir ilgisi olmayan çeşitli hastalıklar veya fiziksel durumlar da kulak çınlamasına sebep olabilir. Kulak çınlaması sebepleri arasında kulak kiri, fazla gürültülü ortamda bulunmak, kulağa yabancı cisim girmesi ve benzeri birçok durum vardır.

Hizmetler

Op. Dr. Gürol Oral Kulak Burun Boğaz Kliniği

Başlıca Hizmetler

Kulak Burun Boğaz Randevusu
Kulak Burun Boğaz Randevusu

Diğer Hizmetler

Apse Insizyonu Ve Drenajı
Botoks
Botoks Enjeksiyonu
Dikiş
Enjeksiyon Im
Enjeksiyon Iv
Kulak Temizleme
Kırışıklık Tedavisi
Lokal Anestezi
Normal Randevu
Odiyometri-Odyometri
Preoperatif Değerlendirme
Ses Terapisi
İşitme Testi

Op Dr Gürol Oral Bodrum Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı

Adres: Türkkuyusu, Kıbrıs Şehitleri Cd. No: 59/B, 48400 Bodrum

Detaylı Bilgi ve iletişim için;

Ücret bilgisine mi ihtiyacınız var? Ücretler Hakkında

Telefon : +90 252 316 22 44
GSM : +90 505 269 65 57
MAIL : guroloral@gmail.com

BODRUM

SON YAZILAR