Termera

186
Termera
Termera

Termera Antik Kenti

Muğla’nın Bodrum İlçesi Turgutreis Beldesi’nde M.Ö.6’ncı yüzyılda Leleglerin yaşadığı şehir olarak bilinen Termera Antik Kenti
Termera, Bodrum yakınlarındaki antik kent.

8 Leleg yerleşiminden en zengini. Bölgede bilimsel kazılar 2012 yılında Muğla Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkan’ı Prof. Dr. Adnan Diler tarafından başlatılmıştır.
Bölgeye daha önce gelen gezginlerin araştırmaları ve 2012 yılında yapılan kazılar sonucunda Termera Antik Kentinin lokalizasyonu büyük ölçüde yapılmıştır.
Termera Antik Kenti’ne, Turgutreis üzerinden toprak bir yolla ulaşılır. Ya da Mandıra köyüne kadar asfalt yolla gidilip oradan yarım saatlik yürüyüşle ulaşılabilir.Şehrin akropolisi Madran köyüne araçla 10 dk uzaklıktadır.
Kent Ana giriş kapısı ve surun bir kısmı dışında yıkılmıştır. . Akropolisteki kale kalıntılarının üzerine daha sonraki dönemde sarnıç inşa edilmiştir. Kent Atina Vergi Listeleri’nde yer almaktadır ve 2,5 talent gibi büyük bir miktar ödendiği bilinmektedir.
Diğer Leleg kentleri içinde en fazla vergi ödeyen kenttir. Bu da kentin büyüklüğünü anlamamıza yardım etmektedir. Mausolos Bodrum’daki kentleri birleştirip hayalindeki devasa kenti kurmak için Termera halkını da Halikarnassos’a zorla getirtmiştir.
Kent daha sonra hapishane olarak kullanılmasının dışında çiftlik evleri şeklinde yerleşim görmüştür. Bizans Döneminde kentin limanına Strabilos kenti kurulmuştur.
ve kardeşleri tarafından bir nevi hapishane olarak kullanılmıştır.