12 C
Bodrum
Perşembe, Kasım 26, 2020

Bodrum Turizm

Bodrum Turizm

Bodrum plajlarıyla, gece hayatıyla, Bodrum Kalesi ile tüm dünyada bilinen Turizm merkezlerinden biridir.

Gümbet, Turgutreis, Yalıkavak, Gümüşlük, Yalıçiftlik, Türkbükü İlçe merkezindeki plajın yanında Gümbet, Turgutreis, Yalıkavak, Gümüşlük, Yalıçiftlik, Türkbükü gibi bugün belde olmuş eski köylerdeki plajlar yeşille mavinin en güzel birleştiği yerler olarak bilinir.

Yat turizmi Bodrum’da gelişmiştir.

Bodrum
Bodrum

Bodrumda yeşille mavinin birleştiği birçok güzel koy mevcuttur. Bu koy ve köylerden biri Mazıköy’dür. Burayla ilgili ayrıntılar Bodrum/Mazıköy başlığı altında bulunabilir.

Bodrum merkeze 35 km mesafere olan Gümüşlük turistlerin ilgisini çeken güzellikleri ve tarihi anlamı bulunan Tavşan Adası gibi doğa harikalarına ev sahipliği yapmaktadır.

Halen bakir olan cennet köşesi koylardan biri de Koyunbaba koyudur. Bodrum merkezden yola çıklıdığında Gümüşlük beldesini geçtikten sonradır. Eğer sessiz ve sakin yerleri seviyorsanız uğramanız gereken yerlerden biri de Koyunbabadır.

Henüz konaklama hizmeti veremeyen koyda ufak bir plaj ve tadına doyum olmaz soğuk mezeleri ve taptaze balıklarıyla hizmet veren bir restoran mevcuttur. Yolu biraz karışık olduğu için Gümüşlük’ten bir taksiyle anlaşılarak gidilip dönülmesi daha uygun olur.

Bunların dışında çok eski dönemlerden beri bu bölgede yerleşim olması dolayısıyla pek çok tarihi kalıntı vardır. Bunlardan bazıları: Termera, Mindos, Telmissus, Pedesa, Antik Tiyatro, Mausoleion, Göktepe ve Mindos Kapısı’dır.
Turizm, dinlenmek, eğlenmek, görmek ve tanımak gibi amaçlarla yapılan geziler ve bir ülkeye veya bir bölgeye gezmen (turist) çekmek için alınan ekonomik, kültürel, teknik önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür.

Turistik Gezi

İnsanların sadece bir yerden bir yere gitmesi değil kültürel, ekonomik ve toplumsal olarak da iletişim içinde olmalarıdır.

Turizm sayesinde insanlar hem diğer ülkelerin, hem de kendi ülkelerinde yaşadıkları bölgenin dışındaki güzelliklerin yanısıra,geçmişte yaşamış olan insanların bırakmış oldukları kültürel mirasın farkına vararak, gelecek kuşaklara daha yaşanılabilir bir dünya bırakmanın gerekliliğine inanmış olarak hayata bakışları değişir.

Turistler gittikleri ülke ya da bölgede gördükleri yerler karşılığında o yerde yaşayanlara para kazandırırlar. Yani turizm ziyaret edilen ülke ve bölgenin ekonomisine büyük katkı sağlar. Turizm açısından ülkemize en çok Antalya ve Bodrum gelir getiririr.

Turizm sözcüğü ilkin 21. yüzyılda bazı İngilizlerin Avrupa’ya yaptığı yolculuklar için kullanılmıştır. II. Dünya Savaşı’ndan sonra bu eylem, dünya çapında yaygınlık kazanınca, turizm sözcüğü de dilden düşmez olmuştur.

Eskiden yalnız zengin ve aylak kimselerin yaptığı bu geziler, ulaşım kolaylıklarının sürekli olarak gelişmesi (hız, konfor, güvenlik… vb) ve kısa zamanda herkesin tatil yapmasını sağlayan toplumsal gelişmeler (oteller, moteller, kamp yerleri, tatil köyleri vb) sonucunda gittikçe çoğalmıştır.

Bodrum
Bodrum Turizm

Turistlerin barınmaları, eğlenip dinlenmeleri için yapılan oteller, moteller, pansiyonlar, plajlar, lokanta ve gazinolar, kampingler, eğlence yerleri, spor ve avcılık tesisleri, kaplıcalar, hep birer turizm kurum veya kuruluşudur.

Bu kurumların sayısı, konforu, personelinin güler yüzlülüğü, buralara ulaşım kolaylığı turist akımını arttırır.

Turizmi arttıran bir başka bir etmen de tarihi anıtların çokluğudur. Eski kent harabeleri, ünlü anıtlar (camiler, kiliseler, açık hava tiyatroları, müzeler vb…) her zaman insanların ilgisini çekmiştir.

Bunların yanısıra doğa güzellikleri de önemli bir ilgi kaynağıdır.

Dünya Turizm Organizasyonu (UNWTO) turizm gelirlerinin her yıl % 4 oranında büyüdüğünü belirtmiştir.

Bununla birlikte günümüzde en popüler turistik mekanları içeren Avrupa kıtasının 1995’De % 60 olan hissesi 2020 yılında % 46’ya düşecektir.

Önceki İçerikBodrum Tatil
Sonraki İçerikBodrum Ulaşım

Ağanlar Yat

Ağanlar Yat Ağanlar Yat, 34.000 m2'lık şirkete ait alanda her türlü yat inşası, bakım ve onarım hizmeti vermektedir. 62 m'ye kadar 4 adet yatı aynı...

Salmakis Yatçılık

Salmakis Yatçılık Salmakis Yatçılık Türkiye, Hırvatistan ve Yunanistan Yat Turları. Faaliyetlerini 1980 senesinden beri sürdüren Salmakis Yatçılık'ın uzmanlık alanı geleneksel Türk guletleri ile yapılan Mavi...

Barbaros Yatçılık, Mavi Yolculuk

Barbaros Yatçılık, Mavi Yolculuk Barbaros Yatçılık, Mavi Yolculuk ve Yat Turizmi sektöründe lider firmalardan biridir. 2001 yılında kurulan firmamız 2020 sezonunda sektörde 18. yılını tamamlayacaktır. Böyle...

Aya Nikola Kilisesi Bodrum

Aya Nikola Kilisesi Bodrum 1780 yılında Bodrum merkezinde 370 metrekarelik bahçe içerisinde yaptırılan Aya Nikola Kilisesi, Bodrum’un old town olarak bilinen Çarşı Mahallesi’ndeki bir meydanda...

Theangela

Theangela 2. Mausolos’un Syangela halkını yerleştirmek için kurdurduğu Thaengela ise Mumcular-Bodrum yolu üzerindeki Pınarlıbelen Köyü civarında, Etrim Köyü’nün 1,5 km üzerindeki tepededir. Köyden tepeye olan patika...

EN SON EKLENENLER

Bodrum Deniz Paraşütü

Bodrum Deniz Paraşütü Vip sağlık ve seyahat güvenceli araçlarla transfer. Tatilinizde tam anlamıyla eğlenceye taşımanın zamanı geldi Teknemize geldiğinizde eğitimli arkadaşlarımız size paraşütünüzü giydirip güvenlik kontrolünü sağladıktan...

Aspat

Aspat Bağla’nın arkasındaki koy’dur. Bodrum’un ünlü halk türküsü olan Çökertme’de bu yörenin adı geçer. İsmi, toprağı verimsiz olduğundan antik dönemde verimsiz toprak anlamına gelen Aspartos sözcüğünden...

Bodrum Halikarnas

Bodrum Halikarnas Bodrum Halikarnas Bodrum, ya da tarihteki adıyla "HALİCARNASSOS" güneş, deniz, doğa ve efsaneler ile eğlencenin iç içe geçtiği bir kentimiz. Bodrum müzesindeki buluntuların da...

Atlantis Bar Gümbet

Atlantis Bar Gümbet Gümbet Gece Kulübü ve Barlar Adres: Gümbet Mah. Ayaz Cad. No:35 Bodrum, Muğla Tel: (0252) 319 49 84

Eda Balık Restaurant Türkbükü

Eda Balık Restaurant Türkbükü Türkbükü Balık Restoranı › Türkbükü › Bodrum Türkbükü'nde yer alan Eda, otel, restoran ve plaj olarak hizmet veriyor. Otel, bar, restoran ve beach...