6 C
Bodrum
Salı, Şubat 20, 2024

Bodrum Turizm

Bodrum Turizm

Bodrum plajlarıyla, gece hayatıyla, Bodrum Kalesi ile tüm dünyada bilinen Turizm merkezlerinden biridir.

Gümbet, Turgutreis, Yalıkavak, Gümüşlük, Yalıçiftlik, Türkbükü İlçe merkezindeki plajın yanında Gümbet, Turgutreis, Yalıkavak, Gümüşlük, Yalıçiftlik, Türkbükü gibi bugün belde olmuş eski köylerdeki plajlar yeşille mavinin en güzel birleştiği yerler olarak bilinir.

Yat turizmi Bodrum’da gelişmiştir.

Bodrum
Bodrum

Bodrumda yeşille mavinin birleştiği birçok güzel koy mevcuttur. Bu koy ve köylerden biri Mazıköy’dür. Burayla ilgili ayrıntılar Bodrum/Mazıköy başlığı altında bulunabilir.

Bodrum merkeze 35 km mesafere olan Gümüşlük turistlerin ilgisini çeken güzellikleri ve tarihi anlamı bulunan Tavşan Adası gibi doğa harikalarına ev sahipliği yapmaktadır.

Halen bakir olan cennet köşesi koylardan biri de Koyunbaba koyudur. Bodrum merkezden yola çıklıdığında Gümüşlük beldesini geçtikten sonradır. Eğer sessiz ve sakin yerleri seviyorsanız uğramanız gereken yerlerden biri de Koyunbabadır.

Henüz konaklama hizmeti veremeyen koyda ufak bir plaj ve tadına doyum olmaz soğuk mezeleri ve taptaze balıklarıyla hizmet veren bir restoran mevcuttur. Yolu biraz karışık olduğu için Gümüşlük’ten bir taksiyle anlaşılarak gidilip dönülmesi daha uygun olur.

Bunların dışında çok eski dönemlerden beri bu bölgede yerleşim olması dolayısıyla pek çok tarihi kalıntı vardır. Bunlardan bazıları: Termera, Mindos, Telmissus, Pedesa, Antik Tiyatro, Mausoleion, Göktepe ve Mindos Kapısı’dır.
Turizm, dinlenmek, eğlenmek, görmek ve tanımak gibi amaçlarla yapılan geziler ve bir ülkeye veya bir bölgeye gezmen (turist) çekmek için alınan ekonomik, kültürel, teknik önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür.

Turistik Gezi

İnsanların sadece bir yerden bir yere gitmesi değil kültürel, ekonomik ve toplumsal olarak da iletişim içinde olmalarıdır.

Turizm sayesinde insanlar hem diğer ülkelerin, hem de kendi ülkelerinde yaşadıkları bölgenin dışındaki güzelliklerin yanısıra,geçmişte yaşamış olan insanların bırakmış oldukları kültürel mirasın farkına vararak, gelecek kuşaklara daha yaşanılabilir bir dünya bırakmanın gerekliliğine inanmış olarak hayata bakışları değişir.

Turistler gittikleri ülke ya da bölgede gördükleri yerler karşılığında o yerde yaşayanlara para kazandırırlar. Yani turizm ziyaret edilen ülke ve bölgenin ekonomisine büyük katkı sağlar. Turizm açısından ülkemize en çok Antalya ve Bodrum gelir getiririr.

Turizm sözcüğü ilkin 21. yüzyılda bazı İngilizlerin Avrupa’ya yaptığı yolculuklar için kullanılmıştır. II. Dünya Savaşı’ndan sonra bu eylem, dünya çapında yaygınlık kazanınca, turizm sözcüğü de dilden düşmez olmuştur.

Eskiden yalnız zengin ve aylak kimselerin yaptığı bu geziler, ulaşım kolaylıklarının sürekli olarak gelişmesi (hız, konfor, güvenlik… vb) ve kısa zamanda herkesin tatil yapmasını sağlayan toplumsal gelişmeler (oteller, moteller, kamp yerleri, tatil köyleri vb) sonucunda gittikçe çoğalmıştır.

Bodrum
Bodrum Turizm

Turistlerin barınmaları, eğlenip dinlenmeleri için yapılan oteller, moteller, pansiyonlar, plajlar, lokanta ve gazinolar, kampingler, eğlence yerleri, spor ve avcılık tesisleri, kaplıcalar, hep birer turizm kurum veya kuruluşudur.

Bu kurumların sayısı, konforu, personelinin güler yüzlülüğü, buralara ulaşım kolaylığı turist akımını arttırır.

Turizmi arttıran bir başka bir etmen de tarihi anıtların çokluğudur. Eski kent harabeleri, ünlü anıtlar (camiler, kiliseler, açık hava tiyatroları, müzeler vb…) her zaman insanların ilgisini çekmiştir.

Bunların yanısıra doğa güzellikleri de önemli bir ilgi kaynağıdır.

Dünya Turizm Organizasyonu (UNWTO) turizm gelirlerinin her yıl % 4 oranında büyüdüğünü belirtmiştir.

Bununla birlikte günümüzde en popüler turistik mekanları içeren Avrupa kıtasının 1995’De % 60 olan hissesi 2020 yılında % 46’ya düşecektir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BODRUM

SON YAZILAR