19 C
Bodrum
Salı, Aralık 5, 2023

Veli Bar Bodrum

Veli Bar Bodrum’un Veli’si

Bulunduğu yerle özdeşleşen mekân çok nadirdir. Veli bunların başında gelir. Bodrum’a gitme planları yapan herkesin en az bir arkadaşı tavsiyelerinin başında dillendirir Veli’yi. Bodrum’un kültürel bir değeri haline gelmiştir, öyle ki, sanki Bodrum’la beraber var olmuştur.

Ancak öyle değil tabii ki.

Yeni evli çift Veli ve Sevinç Turan 1977 yılında İstanbul’u bırakıp Bodrum’a yerleşmeye karar verirler. Tatil vesilesiyle daha önce defalarca misafiri oldukları bu kasabayı çok seven Turan çifti, yeni yaşamlarını yeni bir işle taçlandırmak için arayışa başlarlar. Uzun bir arayışın ardından, Çimentepe’nin hemen karşısında yer alan bahçeli bir dükkâna tutulurlar. İlk zamanlarda çay ve kahve servisi yapsalar da, Bodrum’un ihtiyaçlarını göz önüne alarak bar konseptine geçerler.

Böylece Bodrum’un ilk ruhsatlı barını açmış olurlar. 5-6 sene boyunca sadece iki kişi çalışırlar. Veli Bey’in kokteylleri, Sevinç Hanım’ın mantı ve çiğ böreği öylesine konuşulur ki, Pina Bar kabına sığmaz ve personel sayısını arttırır.

Evet Pina Bar. Barın ilk ismi budur. Ancak bir gün barın müdavimlerinden Hürriyet Gazetesi’nin sahibi Erol Simavi mekâna başka isim önerir. Veli Bey’i ikna etmek için bir oyun oynamayı önerir: Kapıdan giren ilk on kişiye nereye geldiklerini soracaklardır.

Simavi mekânın nasıl konuşulduğunu, hangi isimle anıldığını gayet iyi bilmektedir. Bara giren 10 kişiden 9’unun “Veli’ye geldik” cevabı vermesi üzerine ise Pina Bar, Veli Bar olur.

Veli Bar
Veli Bar

Veli Turan’ın, nam-ı diğer Veli Baba’nın hayatı filmleri aratmaz. Henüz 6 aylık bir bebekken babasını kaybeden Veli Bey’in çocukluğunun büyük bir kısmı yetiştirme yurtlarında geçer. 7 yaşında ayakkabı boyacılığına başlar. Çocukluğu boyunca matbaada, fabrikalarda işçilik yapar. Reşit olmaya yakın, askerlik sıkıntısı iş bulmasına engel olur. Bu nedenle mahkeme kararıyla yaşını büyütüp askere gider. Askerden döndükten sonra kendisine “başkasının yanında çalışmayacağım” sözü verir. İlk olarak Gültepe’de Ağıt Plak Evi’ni açar. Plağa rağbetin pek yüksek olmadığı bir muhitte açtığı ilk dükkânından “Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya çalıştım” diyerek söz eder.

Veli Bar
Veli Bar

Sonrasında kısa bir Bodrum dönemi olur Veli Bey’in. 1970’lerin ortalarında, Bodrum’da, arkadaşlarıyla ortak açtığı Disko Bravo ’da hem işletmecilik, hem de DJ’lik yapar. Ancak bu iş çok uzun sürmez. İstanbul’a döner, ama hayatının aşkını bulup Bodrum’a geri dönmek üzere. Bodrum’a dönüp, ilçenin en eski barını kurmak, Bodrum’a ismini yazdırmak üzere.
Neredeyse sıfır sermaye ile kurulan Veli Bar kısa zamanda Bodrum’un en yoğun uğrak yerlerinden birisi haline gelir. Bodrum’un kalbinde yer alması, samimi işletmecileri ve seçkin müşterileriyle ve tabii ki Cem Karaca ve Erkin Koray’ın da çıktığı müstesna sahnesiyle kısa zamanda bir efsane olur.

Veli Bar
Veli Bar

Veli ve Sevinç Turan bu süreçte bir çocuk sahibi olurlar. Kendi çektikleri sıkıntıların bilinciyle çocuklarının en iyi şekilde okumasını isterler. Ali Ağıt Turan, Nişantaşı Anadolu Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirir. Ancak kalbi Bodrum’da, Veli Bar’dadır. Her yaz babasına destek olmak için Bodrum’a gider. Çocukluğunun geçtiği Veli’den kopamaz. 2009’da babasının vefat etmesinin ardından ise işletmeyi devralır. Veli Baba’nın yokluğunda Veli emin ellerdedir.
Eğlence sektörünün İstanbul’dan sonra en canlı olduğu yerlerin başında gelen Bodrum’da Veli Bar, kalitesini ve karakterini koruyarak, en işlek mekânlardan birisi olmaya devam etmektedir. Artık yaz kış hizmet veren Veli, yaz ayları günde ortalama 250, kış ayları ise ortalama 150 kişiyi ağırlamaktadır. İyi servis anlayışından ödün vermemek için çalışanlarını titizlikle seçen Veli, misafirlerinin kendilerini güvende hissetmelerini her şeyden fazla önemsemektedir. Bodrum’un en eski barı olan Veli, canlı müzik geleneğini de en seçkin müzisyenlerle devam ettirmektedir. Tabii ki müzik kalitesinden de ödün vermeden.
40 seneyi aşkın bir zamandır, misafirlerine bir bardan daha fazlasını vaat eden Veli Bar, geçmişinden aldığı güçle, hizmet etmeye devam ediyor ve edecek. Yolunuz Bodrum’a düştüğünde, hiç düşünmeyin, Veli Baba her zamanki yerinde sizi bekliyor olacak.
Dr. Alimbey Cad. No:9
48400 Bodrum, Muğla
T. (0252) 316 15 84

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BODRUM

SON YAZILAR