19.5 C
Bodrum
Salı, Kasım 24, 2020

St John Şovalyeleri

St John Şovalyeleri

Bodrum Kale”sinin geçmişi, rütbelerini Avrupa’dan almış bir grup vatansız Saint John’un, şövalyelerine kadar dayanır.”İsrail’in Saint John’un Keşiş Şövalyeleri Nizamı”, onbirinci yüzyılda, hacı gezginler için İsrail’de bir kilise ve bir hastane yapmakla işe başlar.

Hasta kim olursa olsun, ondan bakım esirgenmeyeceği konusunda hastanenin kesin kuralı vardır. St John Şovalyeleri

St John Şovalyeleri
St John Şovalyeleri

Aslında, Katolik olmayanlar için de ayrı bir koğuş bulunurdu.

Şövalyeler başlangıçta tam anlamıyla dinsel güç ve işlevlerden yola çıktılarsa da, Haçlılar ve diğer politik gerçekler olayın gidişini politik boyutlara itilmiştir. Hristiyanların dinsel inanç ve amaçları fanatik bir mahiyet kazanmış, Şövalyeler kendilerini İsa’nın askerleri olarak görmüşler ve Kudüs’teki kutsal yerleri savunmak zorunda olduklarına inanmışlardır.

Şövalyeler, Haçlı Seferleri sırasında sayısız savaş kazanmanın keyfini yaşamışlardır. Şövalyeler bu seferleri sırasında zengin ganimetler de elde etmişler ve yaptıklarından ötürü Papa’ın iltifatlarını kazanmışlardır.

St John Şovalyeleri
St John Şovalyeleri

Fransa, İtalya, İsyanya, İngiltere, Almanya, Provans ve Overn (son ikisi şimdi Fransa’nın vilayetlerindendir) gibi 7 ayrı dilden bir araya gelmişlerdi ve Katolik grupların her biri kendi ülkesinden gelen bir şövalyenin emrindeydi. Şövalyeler grubu, üyelerini “Şövalye”, “Chaplains’in Hizmetkâr Kardeşleri” gibi çeşitli şekillerde adlandırıyordu ve hepsi de Büyük Üstat’ın (yaşam için seçilen) emrindeydiler.

Tüm şövalyeler soylu olarak doğmuşlardı ve Şövalyeler Nizamı’na ücretsiz olarak hizmet ediyorlardı. Ölümleri halinde, sahip oldukları herşey nizam’a kalıyordu.

1309’da Şövalyeler, Rodos Adası üzerinde, kendi toplumlarını ve hükümet merkezlerini kurdular Ege ve Akdeniz’in orta yerindeki bu ada, askeri harekâtları için ideal bir üstü.
Nizam, şövalyelerin sürekli olarak kendileriyle birlikte yaşamalarını gerekli görmüyordu.

St John Şovalyeleri
St John Şovalyeleri

Şövalyeler, Avrupa’daki kendi topraklarında kalabilirlerdi, çünkü çoğu varlıklıydı. İsterlerse, görevli olarak hac yolu üzerindeki çeşitli hastanelerde çalışabilirlerdi.

Ancak, adadaki karargahın savunulması gerektiğinde de, bir an önce adaya gelmeleri istenirdi.

Şövalyeler İstanköy adasında bir kale kurduktan sonra, Asya üzerindeki bir kara üssünde de güçlü bir savunmaya sahip olmak istediler. 1374’de Simirna’yı (şimdiki İzmir) aldılar.

St John Şovalyeleri
St John Şovalyeleri

Bu şehri daha önceleri Selçuklular’ın ardından pek çok Hıristiyan güçler ele geçirmiş ve burada bir de kale kurmuşlardı. Moğol lideri Timurlenk’in akıncıları 1402’de bu kaleyi harap ederek, Osmanlılar ve Şövalyeler arasında yüzyıl süren çarpışmaları başlatmış oldular.

Türklere karşı iki yüzyıl mücadele eden şövalyeler 1522’de Kanuni Sultan Süleyman Rodos’u ele geçirerek, şövalyeleri adanın dışına sürdü. Yeni bir vatana ihtiyaç duyan şövalyeler 1530’da imparator V.Charles’ın verdiği imtiyazlarla Malta’ya yerleştiler.

Gelir gelmez ticareti ve sosyal ilişkileri geliştirmeye başladılar, yeni hastaneler yaptılar, en önemlisi de adada güçlü bir kalkınma hareketi başlattılar. Fakat Kanuni Sultan Süleyman, Avrupa’nın geçiş yolları üzerinde bulunan Malta’yı da imparatorluk sınırlarına katmak istiyordu.

1565’te güçlü bir donanma ile Malta’ya geldi ve kuşatma başlattı. Kuşatma 4 ay kadar sürdü.

Sonunda Sicilya’dan gelen yardımla şövalyeler galip geldiler. Şövalyeler bu savunmayla Güney Avrupa’nın ve Hıristiyanlık aleminin güvenini kazandılar.

Türklere karşı kazanılan bu zaferden sonra, Malta ve Gozo’yu büyük bir şevkle geliştirmeye başladılar. Adalar, bu dönemde mimarlık, sanat ve kültür açısından altın devrini yaşadı.

Malta’daki pek çok görkemli yapı bu dönemin eserlerindendir.Valletta şehri, ismini şövalyelerin büyük ustası Jean Parisot De La Vallette’den almıştır.

Malta Şövalyeleri, kurum olarak günümüzde de faaliyetlerini sürdürmekte olup savaşmak yerine tıbbi konularda dayanışma yapan ve tabii sahip oldukları aristokrat yapıyla başta Vatikan olmak üzere dünya meselelerinde birtakım lobby faaliyetlerinde bulunmaktadırlar.

Önceki İçerikSualtı Arkeoloji Müzesi
Sonraki İçerikBodrum Müzeleri

Ağanlar Yat

Ağanlar Yat Ağanlar Yat, 34.000 m2'lık şirkete ait alanda her türlü yat inşası, bakım ve onarım hizmeti vermektedir. 62 m'ye kadar 4 adet yatı aynı...

Salmakis Yatçılık

Salmakis Yatçılık Salmakis Yatçılık Türkiye, Hırvatistan ve Yunanistan Yat Turları. Faaliyetlerini 1980 senesinden beri sürdüren Salmakis Yatçılık'ın uzmanlık alanı geleneksel Türk guletleri ile yapılan Mavi...

Barbaros Yatçılık, Mavi Yolculuk

Barbaros Yatçılık, Mavi Yolculuk Barbaros Yatçılık, Mavi Yolculuk ve Yat Turizmi sektöründe lider firmalardan biridir. 2001 yılında kurulan firmamız 2020 sezonunda sektörde 18. yılını tamamlayacaktır. Böyle...

Aya Nikola Kilisesi Bodrum

Aya Nikola Kilisesi Bodrum 1780 yılında Bodrum merkezinde 370 metrekarelik bahçe içerisinde yaptırılan Aya Nikola Kilisesi, Bodrum’un old town olarak bilinen Çarşı Mahallesi’ndeki bir meydanda...

Theangela

Theangela 2. Mausolos’un Syangela halkını yerleştirmek için kurdurduğu Thaengela ise Mumcular-Bodrum yolu üzerindeki Pınarlıbelen Köyü civarında, Etrim Köyü’nün 1,5 km üzerindeki tepededir. Köyden tepeye olan patika...

EN SON EKLENENLER

Pedesa

Pedesa Antik Kenti Bodrum merkeze yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan Pedesa Antik Kenti, arkeoloji meraklılarının ziyaret ettiği en özel yerler arasında bulunuyor. Homeros’a göre Leleg...

Gümbet

Gümbet Bodrum Bodrum'a yürüme mesafesinde bir eğlence merkezi. Bir zamanlar inlerle cinlerin top oynadığı Yer, zaman içinde otel motel ve tatil evleriyle dolmaya başladı. Bodrum aşırı...

Mangalcı Kızılağaç Kahvaltı

Mangalcı Kızılağaç Kahvaltı Büyük yada çocuklu aileler için harika bir yer. İsminden de belli olduğu üzere asıl işleri öğleden sonra kurdukları kendin pişir kendin ye tarzı...

Havva Ana Bodrum Köy Kahvaltısı

Havva Ana Bodrum Köy Kahvaltısı Yalıkavak’da güzel bir yer daha. Peynirler lezzetli, reçeller el yapımı Havva ana asıl ekmeği ile ünlü. Çünkü hemen orada yapılıp sıcak sıcak...

Bodrum Bankalar

Bodrum Bankalar Bodrum Bankalar Bodrum banka, Bankalar. Bodrum Bankalar Bodrum banka, Bankalar. Bodrum da Bulunan Bankalar Muğla Bodrum İlçesinde Şubesi Bulunan Bankalar - Banka Şubeleri A Bank -...