12 C
Bodrum
Salı, Şubat 20, 2024

Nazik Ana Restaurant

Nazik Ana Restaurant

Nazik Ana, Bodrum merkezdeki bir taş evin avlusunda bulunan 25 senelik bir işletme.

ÇEYREK ASIRLIK GELENEKSEL TÜRK MUTFAĞI

Nazik Ana Restaurant eski hükümet sokağında bodruma özgü taş evin avlusunda tam 25 yılı aşkın bir lezzet öyküsü yazıyor.

Nazik Ana
Nazik Ana

Geçen 25 yıl içerisinde el değiştirmesine rağmen ilk günkü lezzetini korumak ve tarzını bozmamak adına çaba sarf eden mekan hafta içi yirmi çeşit tencere yemeği çıkarmaktadır.

Her yemeği özellikle Ege usulü yaptıklarını anlatmaktadırlar.

Tripadvistor içerisinde ve bodrum genelinde 394 kayıtlı restaurant arasında 24. sırada olma başarısıyla adını ve lezzetini dünyanın bir çok yerinden gelen misafirleri nede kanıtlamış durumdadır.

Nazik Ana
Nazik Ana Restaurant

Özellikle Nazik Ana’da ne yenir ? denildiğinde ; Nazik Ana’ da ne tür yemek çıkarsa yiyebilirsiniz.

Geleneksel türk mutfağının orijinal reçetelerini ve aynı gelenek göreneklerle hizmet vermeye devam eden mekanın en çok önem verdiği noktalardan birisi yemeklerinin her birinde kullanılan malzemelerin doğal olması yanı sıra özenle seçilmeleri, örnek olarak kuru fasulyeyi ispir’den, eti karkas olarak kasaptan tedarik ederek kendileri işlemektedir.

Nazik Ana
Nazik Ana Restaurant

Ürün alırken fiyatına göre değil tazeliğine kalitesine önem vermeleri bu nedenle bir çok restaurant arasından lezzetimizle öne çıkmaktayız.

Yemeklerin yanında arzu eden misafirlerimize kendi imalatımız olan turşularımızdan ikram etmekteyiz. Her Çarşamba Keşkek günü olarak belirlenmiştir.

Nazik Ana restaurant Sevimli dostlarıda unutmadı, her gün bulabileceğiniz çok özel hazırlanmış olan kızarmış mantı yemeği öneren işletmecimiz Çetin GÜLTEKİN ; Canınız mangal keyfi çekti ise üzülmeyiniz! Menümüzde sizin için seçeneklerimiz mevcuttur.

Bir küçük nohut yediğinizi yediniz tabağınızda artan yemeklerin ne olacağını dert etmeyiniz. Gün boyu artan yiyecekler ayrı bir saklama alanına alınarak gün sonunda sokak hayvanlarına paylaştırılıyor.

Gönül rahatlığı ile tabağınızda yiyecek bırakabilirsiniz

Ev yemeğine hasret kalanlar için en ideal seçeneklerden.

Hafta içleri en az 20 çeşit tencere yemeği bulabiliyorsunuz.

Hepsi de Ege usulü zeytinyağlı yapılıyor. Bir de her çarşambanın keşkek günü olduğunu da belirtelim.

Bilirsiniz bu tarz yöresel tatların her yerde iyisini bulmak zordur.

Türk mutfağı büyük ölçüde sırayla Batı Avrupa da dahil olmak üzere bu ve diğer komşu mutfakları, etkiledi Orta Asya, Kafkaslar, Ortadoğu, Akdeniz ve Balkanlar Türk mutfağının bir füzyon ve arıtma olarak tarif edilebilir Osmanlı mutfağının mirası olduğunu Osmanlılar güçlü bölgesel derneklerle birçok uzmanlık geniş bir dizi oluştururken, (yoğurt gibi) Orta Asya geleneksel Türk unsurları ile birlikte, Ortadoğu mutfaklarından etkilerle çeşitli mutfak geleneklerini Türk mutfağında görmek mümkündür.

İstanbul, Bursa, İzmir ve Ege Bölgesi’nin geri kalanı dolmasında hafif baharat kullanımı ile Osmanlı saray mutfağının birçok unsuru, pirinç veya bulgur, köftesi için bir tercih ve sebze güveç Türlü gibi, patlıcan daha geniş bir miras bırakmıştır.

Karadeniz Bölgesi’nin mutfağı, özellikle Karadeniz hamsi (hamsi), Balkan ve Slav mutfağından etkilenmiştir, yoğun balık kullanır ve mısır yemekleri içerir.

Özellikle güneydoğuda Urfa, Gaziantep ve Adana mutfağı kebapları, mezeleri ve baklava, kadayıf ve künefe olarak hamur bazlı tatlılar çok ünlüdür.

Özellikle zeytin ağaçları bol büyümeye Türkiye’nin batı bölgelerinde, zeytinyağı yemek pişirmek için kullanılan yağın önemli bir türüdür.

Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinin mutfakları sebzeler, otlar ve balık bakımından zengindir. İç Anadolu birçok ünlü gibi keşkek olarak spesiyalleri, Mantı (özellikle Kayseri) ve gözleme büyük lezzetlerden oluşmaktadır.

Bazen Türk mutfağı yörelere özgü ürünleri Türkiye içinde veya dışında o bölgede kullanılan özel teknik veya malzemelerden faydalanmaktadır.

Örneğin, Urfa kebap ve adana kebap arasındaki fark şiş kalınlığı ve kebap içeren acı biber miktarıdır. Urfa kebabı adana kebap daha az baharatlı ve farklı olmaktadır.

Nazik Ana Restaurant Adres

Cevat Şakir Cad. Eski Hükümet Sok. No:5, 48490

Tel: (0252) 313 18 91

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BODRUM

SON YAZILAR