16 C
Bodrum
Pazartesi, Kasım 21, 2022
spot_img

Zeki Müren Müzesi

Zeki Müren Müzesi

Zeki Müren Sanat Müzesi’ne ilgi artıyor. Bodrum’daki Zeki Müren Sanat Müzesi’ni yılın 11 ayında 55 bin 115 kişi ziyaret etti.

Bodrum Kaymakamlığı Zeki Müren Sanat Müzesi Müdürü Ayser Özbulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzeye ilginin her geçen gün arttığını söyledi.

Özbulut, geçen yılın 11 ayında müzeyi 37 bin 783 kişinin ziyaret ettiğini, bu yılın aynı döneminde ise bu sayının 55 bin 115 olduğunu ifade etti.

Müze kart uygulamasıyla ziyaretçi sayısının arttığını belirten Özbulut, şöyle konuştu:
”Her yıl binlerce kişi müzemizi ziyaret ediyor. Müzeye daha çok öğrenciler ve yerli turistler ilgi gösteriyor.

Zeki Müren Sanat Müzesi
Zeki Müren Müzesi

Türkiye’nin çeşitli illerinden ve Kıbrıs’tan müzeyi görmek isteyenler için turlar düzenleniyor. Müzemizi ziyaret edenler bol bol fotoğraf çekip Müren’in fotoğraflarını, kostümlerini ve eşyalarını inceliyor. Müzemizde sürekli olarak Zeki Müren şarkıları çalıyor.

Zeki Müren Müzesi
Zeki Müren Müzesi

Ziyaretçiler, bu şarkılar eşliğinde çaylarını içip dinlenme fırsatı buluyor. Özellikle küçük öğrencilerin ziyaretleri bizi çok mutlu ediyor.”

İstanbul’dan Bodrum’a tatil için gelen ve Zeki Müren Sanat Müzesi’ni gezen Selen Şanlıtürk de müzeden çok etkilendiğini ifade etti.

Şanlıtürk, ”Bodrum’a yaptığımız kısa ziyaret sırasında bu müzeyi gezmekten büyük keyif aldım. Zeki Müren’in bilmediğim yönlerini görmüş oldum.

Kendi desen çalışmalarını, kostüm ve kıyafetlerini, evinde kullandığı aksesuarları gördüm, çok hoşuma gitti” dedi.

ZEKİ MÜREN SANAT MÜZESİ

Zeki Müren’in 1977 yılında sosyolog Fatma Mansur’dan 1 milyon 200 bin liraya satın aldığı ev, 8 Haziran 2000 tarihinde Kültür Bakanlığınca restore edilerek müze haline getirildi.

İki katlı müzenin ön bahçesinde Heykeltıraş Tankut Öktem’in yaptığı, Zeki Müren’i elinde mikrofonla tasvir edildiği bronz heykel ile sanatçının 1976 model Buick Regal otomobili sergileniyor.

Müzenin salonunda, Zeki Müren’e ilk altın plağı aldığı zaman plak şirketince hediye edilen pirinçten sol anahtarı, giriş katının diğer kısmında sanatçının çeşitli zamanlarda aldığı teypler, pikaplar, radyolar ve ses kayıt cihazları sergileniyor.

Müzedeki eşyalar arasında Zeki Müren’in babasının yaptığı beşik ilgi çekiyor. Sanatçının annesinin dikiş makinesi de müzede sergilenen eserler arasında yer alıyor. Müzede sanatçının kullandığı gramofon da sergileniyor.

Müzenin ikinci katında, sanatçıya hayranlarından gelen mektuplar, iç odalarda kostümlerin bir kısmı, ayakkabılar, sanatçının makyaj malzemeleri ve aldığı ödüller bulunuyor.

Sanatçıya hediye edilen veya satın aldığı tablolar da müzenin çeşitli bölümlerinde korunuyor. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Süsleme Bölümü mezunu Zeki Müren’in tasarlayıp sahnede kullandığı kostümler de müzede sergilenen eserler arasında yer alıyor.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

SON YAZILAR