7 C
Bodrum
Perşembe, Şubat 22, 2024

MMK Yeldeğirmeni

MMK Yeldeğirmeni

Yeldeğirmeni Restoran, Bodrum-Yalıkavak yolu üzerinde tepede bulunan tarihi yel değirmeni aslına uygun olarak restore edilerek hayat bulmuştur.

Restoran’da İşletmeci Öznur Alkaç, Dağbelen köyünde yaşayan yöre halkından 15 bayan ile müşterilerine hizmet etmekte.

MMK Yeldeğirmeni
MMK Yeldeğirmeni

Sabah Kahvaltısı ile güne merhaba diyen MMK Yeldeğirmen Restoran, gün içinde yöreye ait malzemelerden hazırlanan gözlemeler, mantı, tost çeşitleri, omletler, menemen, sahanda sucuklu, pastırmalı yumurta, mıhlama gibi birçok lezzet bulunmakta.

MMK Yeldeğirmeni
MMK Yeldeğirmeni

MMK Yel değirmeni restoranında tüm yiyeceklerin tamamı organiktir. Dağdelen Köyü’nde yaşayan köylü kadınların kendi ürettikleri “Organik reçeller, güneşte kurutulmuş bulgurlar, ev yapımı salçalar, pul biberler, özel ev yapımı pekmezler, erişteler gibi birçok alternatifli yöresel lezzetleri satın alarak restoranında kullanan MMK Yel değirmeni İşletmecesi Öznur Alkaç , hem müşterilerine organik lezzetler sunarken, köylü kadınlara da kazanç kapısı sağlıyor.

MMK Yeldeğirmeni
MMK Yeldeğirmeni

Ayrıca; MMK Yeldeğirmeni’ne ait çiftlikte meyve, sebze, arı kovanları, hayvan yetiştirilerek tecrübeli organik tarım çiftçiliği de yapılmakta. Burada yetiştirilen ürünleri kullanan İşletmeci Öznur Alkaç, ürünlerinin en doğal halini zengin bir damak tadıyla birleştirerek restoranında müşterilerinin damak zevkine sunuyor.

MMK Yeldeğirmeni
MMK Yeldeğirmeni

MMK Yel değirmeni restoranının en önemli ürünü olan unlar ise; 1850 yılında Karaibrahimoğlu Mehmet Efendi tarafından yaptırılmış sonrasında aslına uygun olarak restore edilen ve Bodrum Yarımadasında sadece tek olarak çalışan yel değirmeninde öğütülmektedir.

MMK Yeldeğirmeni
MMK Yeldeğirmeni

Sabah Kahvaltı ile güne merhaba diyen MMK Yeldeğirmeni akşam 20.00 kapılarını kapatmakta.

MMK Yeldeğirmeni
Yeldeğirmeni

Yalıkavak beldesinde bulunan ve 1850 yılında Karaibrahimoğlu Mehmet Efendi tarafından yaptırılmış olan yel değirmeninde buğday öğütülerek un elde ediliyor.

Bodrum-Yalıkavak yolu üzerindeki tepede bulunan tarihi yel değirmeni aslına uygun olarak restore edildi ve ziyarete açıldı. Bu tarihi mekandaki restoranımız ise gün boyu eşsiz lezzetlerle hizmet vermektedir.

MMK Yeldeğirmeni
Yeldeğirmeni

Tarihi yel değirmeni ile eşsiz manzaranın birleştiği restoranımızda nefes aldığınızı hissedeceksiniz. İlk olarak aslına uygun olarak restore ettiğimiz yel değirmenimizde ekim yaptığımız tarlalardan elde ettiğimiz buğday un haline getirilerek odun ateşinde pişirilen bazlama, gözleme ve ekmeklerimiz arzu eden misafirlerimize sunulmaktadır.

MMK Yeldeğirmeni
Yeldeğirmeni

Kahvaltıda sunulan besinlerimizin ana kaynağı Dağbelen Köyü’ndeki çiftliğimizdir.

MMK Yeldeğirmeni
Yeldeğirmeni

Yalıkavak Ortakent Yolu Üzeri Bodrum Muğla (13,37 km)
48400 Bodrum, Muğla
(0252) 386 31 39

BODRUM

SON YAZILAR