14 C
Bodrum
Salı, Aralık 6, 2022
spot_img

Bodrum Müzeleri

Bodrum Müzeleri

Bodrum’da gezip görülecek müzeler hakkında bilgi – Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Bodrum Deniz Müzesi, Zeki Müren Sanat Müzesi ve ARThill – Ender Güzey Müzesi.
Bodrum’da gezip görülmeye değer dört adet müze bulunmaktadır. Söz konusu Bodrum müzeleri;

Bodrum’un merkezinde yer alan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Bodrum Deniz Müzesi, Zeki Müren Sanat Müzesi ve Alazeytin Köyü’nde bulunan ARThill – Ender Güzey Müzesi’dir.

Bodrum tatilinizde Bodrum müzelerini gezip görmeden Bodrum’dan ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

Sizin için Bodrum’un Müzeleri…

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, St.John Şövalyeleri tarafından 1402-1409 yılları arasında inşa edilmiş olan Bodrum Kalesi içinde yer almakta ve kalenin odalarının 1964 yılında müzeye dönüştürülmesi ile birlikte, dünyanın en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden birisi olarak kabul edilmektedir.
Giriş ücreti: 30 TL. Muzekart+ sahiplerine 1 yıl boyunca sınırsız giriş.

Bodrum Deniz Müzesi

Bodrum Deniz Müzesi, ilk olarak 2010 yılında 18 parça Bodrum tipi tekne model sergisi ile Bodrum Kalesi önündeki br çadırda açılmıştır. Daha sonra ise Bodrum Belediyesi ve Bodrum Ticaret Odası’nın katkılarıyla, 2011 yılında tahsis edilen Bedesten binasında yer almıştır. Bodrum Deniz Müzesi’nde Bodrum denizciik tarhine ışık tutan objeler, tekneler, modeller tarihsel dokümanlar ve çalışmalar sergilenmektedir. Giriş ücreti: 10 TL (yetişkinler), 5 TL (öğrenci, 65 yaş üstü emekli, öğretmen), 0-16 yaş arası çocuklar,
Öğrenciler ve engelli ziyaretçiler için Ücretsiz. Muzekart+ sahiplerine 1 yıl boyunca sınırsız giriş.
Addres: Çarşı Mahallesi, Nazım Hikmet Sok. No.4/1 48400, Bodrum
Tel: 0 252 316 33 10

Zeki Müren Sanat Müzesi

2000 yılında müzeye çevrilen ve iki katlı bir bina olan Zeki Muren Müze Evi’nde Zeki Müren’in kostümleri, özel eşyaları, footğrafları ve özel kolleksiyonları sergilenmektedir. Giriş ücreti: 6 TL. Muzekart+ sahiplerine 1 yıl boyunca sınırsız giriş.
Addres: Kumbahçe Mahallesi, Zeki Müren Caddesi, No:11, Bodrum
Tel: 0 252 214 12 61

ARThill – Ender Güzey Müzesi

Bodrum Müzeleri
Bodrum Müzeleri

Bodrum merkezine yaklaşık 17 km. mesafede, Alazeytin Köyü’nde bulunan ARThill – Ender Güzey Müzesi, sanatçının 45 yıllık birikimini paylaşmak üzere kurulmuş ve “Bütünsel Sanat” anlayışını yansıtan özel br müze.
Ender Güzey’in tasarladığı sıra dışı mimarisi ile müze, sergi salonu, atölyesi ve heykel parkı ile ziyaretçilerine etkileyici bir sanat deneyimi sunuyor. Müzede ayrıca sürekli ve süreli sergiler ve eğitim programları mevcut.

Adres: Tanrıçalar Geçidi, Alazeytin Köyü, Bodrum
Tel: 0 532 208 77 81

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

SON YAZILAR