27.6 C
Bodrum
Perşembe, Temmuz 25, 2024

Bodrum Likör Ev Yapımı Likör Limon Çello

Bodrum Likör Ev Yapımı Likör Limon Çello

Bodrum Likör Ev Yapımı Likör Limon Çello
Bodrum Likör Ev Yapımı Likör Limon Çello

Bodrum Meyvelerini Şişeledik  30 Ocak 2022 Tarihinde Bodrum Çilingiri adıyla 13 üründen oluşan bir Dereköy Mandalina Hasat Şenliğinde seri yayınladık ve satışa sunuyoruz.


Bodrum meyvelerinin şişelenmiş hali: Bodrum Çilingiri

Bodrum Likör, Ev Yapımı Likör, Limon Çello
Bodrum Likör, Ev Yapımı Likör, Limon Çello

Bodrum’a özgü doğal lezzetleri, renkleri, aromaları ve duyguları şişeleyerek sunan Bodrum Çilingiri ev yapımı doğal likör serisi 30 Ocak tarihinde Dereköy Mandalina Hasat Şenliği’nde görücüye çıkıyor.


Şimdilik 13 farklı lezzet

Bodrum Likör, Ev Yapımı Likör, Limon Çello
Bodrum Likör, Ev Yapımı Likör, Limon Çello

Doğal yöntemlerle ve büyük bir titizlikle hazırlanan Bodrum Çilingiri; limon, yeşil limon, Bodrum mandalinası, portakal, frenk inciri, keçi boynuzu, Hicaz narı, kara bebbe, defne, yaban mersini, şeftali, vişne, anjelik likörü çeşitleriyle gönül kapılarını açmaya geliyor.


İster aperitif, ister dijestif

Bodrum Likör, Ev Yapımı Likör, Limon Çello
Bodrum Likör, Ev Yapımı Likör, Limon Çello

Sertlik dereceleri içerdikleri meyveye ve ‘uyuma’ sürelerine göre değişen Bodrum Çilingiri likörleri -yemeklerden önce- aperitif, -yemeklerden sonra- dijestif olarak sek içilebildikleri gibi, kokteylseverler için yaratıcı seçenekler de sunuyor.


Bir Bodrum markası

Üretiminde Bodrum’a has meyve ve bitkileri kullanarak yerel türleri değerlendirmeyi ve yöresel tarımı desteklemeyi önemseyen Bodrum Çilingiri, bu doğal zenginliği doğal reçetelerle işleyerek global bir markaya dönüştürmeyi hedefliyor.


Açılsın gönül kapıları

Her biri Bodrum’un özgür ve delidolu ruhundan yansımalar taşıyan ev yapımı Bodrum Çilingiri likörleri; kilitlenmiş dilleri, sıkılmış çeneleri, kapanmış kalp çakralarını, mühürlenmiş gönül kapılarını açma yolculuğuna 30 Ocak’ta Dereköy’de başlıyor…


Likör Tadımları

Şenlik boyunca, limon ve Bodrum mandalinası ile hazırlanan likörleri tatma ve söyleşi imkanınız olacak.


limoncello_bodrum instagram hesabından bizi takip edebilirsiniz.Likör Nedir ?

Likör (liqueur ya da liquor) aromatik tatlandırıcılarla tatlandırılmış, şekerli, meyve ya da türlü bitkilerden veya bunların brandy, cin, rom, vodka, viski gibi içkilerle harmanlanmasıyla yapılan alkollü içeceklerin genel adıdır. Likörlü çikolata yapımında çeşitli likörler kullanılır.

Bailey’s, Benedictine gibi pek çoğu, eskiden manastırlarda tıbbi amaçlarla yapılan ve reçeteleri çok gizli tutulan karışımlardır.

Bugün, tıbbi amaçlarla değil, tek başına içilen içkiler, uyarıcı madde (cordial) olarak ya da kokteyl yapımında kullanılırlar.

Likör Hazırlanışı

Bazı likörler, belirli ağaçların, meyvelerin veya çiçeklerin su veya alkolde demlenmesi ve şeker veya diğer maddelerin eklenmesiyle hazırlanır. Diğerleri aromatik veya tatlandırıcı maddelerden damıtılır.

Limoncello – İtalyan likörü

Malzemeler:

2 litre saf alkol
500 gram toz şeker
4 litre içme suyu 8 kilo limon

Yapılışı:

Limonların kabuklarını keskin ince bıçakla soyup saf alkolün içine atın. 15 gün sonra bu karışıma 4 litre su ve 500 gr şekeri ekleyip 2 saat kaynatın.

Soğuduktan sonra bir şişeye koyup buzdolabına yerleştirin, içkiniz istediğiniz zaman servise hazırdır. Aman dikkat, içinde şeker olduğu için dikkatli içmenizde fayda var, sakın ölçüyü kaçırmayın.

Not: Adının limon olduğuna bakmayın, isterseniz çilek, Bodrum mandalinası veya portakala da aynı tarifi uygulayıp sonuna cello ekleyebilirsiniz.


 

BODRUM

SON YAZILAR