12 C
Bodrum
Salı, Kasım 22, 2022
spot_img

Asarlık

Asarlık

M.Ö 387’de yani tahta geçtikten 10 yıl sonra Kral Mausolos Milas’ta bulunan başkenti Halikarnas’a taşır.

Halkın çoğunu Halikarnas’ı çok büyük bir şehir haline getirebilmek için göçe zorlar.

Burada Asırlık bölgesinde bulunan Termera’ya ulaşım zordur. Asarlık tepesinde bulunan bir iç kalede doğu ve batıda giriş kapıları vardır.

Bu iç kalenin içerisinde bazı kalıntılar ve sarnıçlar görünür.

Mausolos dönemindeki halk zorla Halikarnassos’a yerleştirildikten sonra burası kral ve kardeşleri tarafından hapishane olarak kullanılmıştır.

İklim itibariyle Ege ve Akdeniz iklimlerinin karışımı bir özellik göstermekte olan bölgede, yarımada olarak mikro klima özelliği görülür.

Bunun sonucunda yaz aylarında hiç nem bulunmazken, kış aylarında da nem oranı oldukça düşük seviyededir. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ılık ve yağışlı geçer.

Birbirinden çeşitli iklim örtüleriyle eşsiz bir güzelliğe sahip olan bölgede, Bodrum-Milas kara yolunun batısında kalan kısımda çalılık ve fundalıklar ile çeti olarak bilinen dikenli otlar gözlemlenirken, kara yolunun doğusunda kalan kısımda ise iğne yapraklı kızıl çam, yabani çilek, mersin ve sandal ağaçları muazzam güzelliğiyle endam etmektedir.

Türkiye’nin hiçbir yerinde olmadığı kadar bar vardır Bodrum’da. Tüm damak tatlarına uygun içkileri gündüz güzelliğiyle büyülediği misafirlerine Bodrum tarafından ikram edilir adeta.

Sıcacık ve samimi kıyı kahvelerinde çay keyfi, kalabalık sokaklardaki kenar barlar, ve buraların hareketliliği buraya özgüdür adeta.

Dünya’nın en güzel koylarının bulunduğu bu eşsiz bölgede vakit geçirmek, sizlere inanılmaz ve asla unutamayacağınız zamanları hediye eder.

Dünyaca meşhur gece hayatı ve eğlencesiyle, sizlere bu eşsiz doğa güzelliklerinden sonra gece eğlenme fırsatını en güzel şekilde sunar, dinlenmenin eğlenerek olacağını öğretir bir nevi…

Gümbet Koyu’na hakim bir noktada yer almaktadır.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yer almaktadır. Konumu gereği Gümbet koyuna hakim bir noktadır.

Bodrum Merkez’e 3 kilometre, Milas Bodrum Havaalanı’na 35 kilometre uzaklıktadır.

Şehrin gürültüsünden uzak ama eğlenceye bir o kadar yakın modern mimarisi ile dikkat çeken otelleri vardır.

Sakin bir nokta ve eğlenceye ve Bodrum Merkez’e oldukça da yakın bir lokasyonda yer almaktadır. Bu sebeple Bodrum’a gelenler tatilini geçirmek için konaklamada Asarlık bölgesindeki otelleri öncelikle tercih etmektedir.

Otelleri lüks tatil otellerinden oluşmaktadır. Asarlık’ta tercih edilebilecek farklı kategorilerde oteller hizmet vermektedir.

Asarlık en yoğun dönemini yaz aylarında yaşamaktadır. Özellikle de yaz tatilinin başladığı Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında oldukça kalabalık olmaktadır.

Bodrum’un içinde apayrı bir cennet bambaşka bir yer.

Asarlık, Muğla’nın Bodrum ilçesinde yer almaktadır. Doğası, tarihi dokusu, havası ve huzuru ile Bodrum’un cennet köşelerinden biridir.

Eski dönemlerde Bitez ve Asarlık’ın eski ismi Ağaçlı’ymış. Bu yüzden de yerleşimi ve doğası Bitez ile oldukça benzerdir.

Asarlık mevki lüks tatil otelleri, tatil köyleri ve 5 yıldızlı otelleri ile genelde ön plandadır. Asarlık bulunduğu konum ile de Gümbet’i kuşbakışı izlemektedir.

Sakin ve huzur dolu ortamından eğlenmek için Gümbet’e sadece 10 dakikada geçebilirsiniz.

Yaz kış yerli ve yabancı turistlerin konaklamada tercih ettiği tatil otellerine sahip olmakla birlikte en yoğun ve kalabalık dönemini yaz ayları olan haziran, temmuz ve ağustos aylarında yaşamaktadır.

Yaz sezonunda yaşanan bu yoğunlukla birlikte otel fiyatları belli oranlarda artmaktadır.

Kış aylarında daha uygun olan otel fiyatları yaz aylarında tatilin başlamasıyla artışa geçse dahi erken rezervasyon fırsatlarıyla bu artış ekarte edilebilir.

Şimdiden keyifli ve huzur dolu bir tatil geçirmenizi dileriz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

SON YAZILAR